Trwa 2. edycja Heart of Europe TV Festival

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Ruszy%C5%82a+2.+edycja+Heart+of+Europe+TV+Festival-148491
Trwa 2. edycja Heart of Europe TV Festival
źródło: Materiał nadesłany

Trwa druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego Heart of Europe organizowanego przez Telewizję Polską. W wydarzeniu bierze udział 13 telewizji publicznych i niemal 150 twórców, producentów i przedstawicieli nadawców z Europy Środkowo-Wschodniej.


 
Chcemy, żeby dzięki temu Festiwalowi widzowie, nie tylko z Polski, ale z całego regionu, poznawali wzajemnie swoje produkcje, bo mamy bardzo dużo wspólnych tematów. Mamy bardzo dużo takich elementów kulturowych, które nas łączą i są zrozumiałe dla widzów z tej części Europy, a chcemy, aby były one rozpoznawalne szerzej na świecie – tak o roli wydarzenia mówił dyrektor Marek Solon–Lipiński, dyrektor ds. współpracy międzynarodowej TVP S.A. i koordynator Festiwalu.

"Babilon. Raport o stanie wojennym"

Do II edycji Festiwalu zgłoszono 100 produkcji nadawców z Polski, Bułgarii, Czech, Chorwacji, Estonii, Gruzji, Litwy, Łotwy, Serbii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy oraz Węgier. Konkurs obejmuje pięć kategorii: Film Fabularny, Serial, Film Dokumentalny, Dzieci i Młodzież, Digital. Dla każdej z kategorii powołano odrębne jury. Składy poszczególnych zespołów jurorskich są złożone z twórców, producentów, scenarzystów i ekspertów z europejskich telewizji publicznych z Europy Środkowo-Wschodniej.

Telewizja Polska zgłosiła swoje propozycje we wszystkich kategoriach konkursowych. Nominowane zostały: w kategorii Film Fabularny - "Babilon. Raport o stanie wojennym" oraz "Marusarz. Tatrzański Orzeł" oba w reżyserii Marka Bukowskiego, w kategorii Serial - "Dom pod Dwoma Orłami" Waldemara Krzystka, w kategorii Film Dokumentalny - "Tylko wiatr" Zofii Kowalewskiej, w kategorii Dzieci i Młodzież - serial "Figu Migu na planecie Czochras" w reżyserii Anny Piksy oraz w kategorii Digital wydarzenie medialne #SaveUkraine, wyreżyserowane przez Cypriana Ziąbskiego, stworzone wspólnie z ukraińskimi telewizjami – publicznym nadawcą Suspilne i prywatną telewizją 1+1.

"Dom pod dwoma orłami"

Od 14 do 30 listopada można bezpłatnie oglądać biorące udział w festiwalu produkcje na platformie heartofeurope.tvp.pl. Są one dostępne w oryginalnych wersjach językowych z napisami w języku angielskim. Dodatkowo na stronie festiwalowej oraz na polonia.tvp.pl i na profilach festiwalu w mediach społecznościowych publikowane będą eksperckie wywiady i panele dyskusyjne, w których swoją wiedzą w zakresie tematyki mediów i współczesnych wyzwań dla telewizji dzielić się będą twórcy i zaproszeni goście specjalni. Relacje z przebiegu Festiwalu od 14 do 16 listopada można oglądać w TVP Polonia o godzinie 22:35.

W ramach wydarzenia odbywa się także Forum Koprodukcyjne, którego celem jest możliwość nawiązania współpracy koprodukcyjnej przedstawicieli państw Europy Środkowo-Wschodniej. Jego uczestnikami są twórcy, specjaliści ds. sprzedaży i zakupów licencji, przedstawiciele instytutów filmowych, telewizji publicznych, filmowych funduszy regionalnych, a także polscy producenci i przedstawiciele działów produkcji i działów programowych Telewizji Polskiej.