Senatorowie oprotestowują "Wroga numer jeden"

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Senatorowie+oprotestowuj%C4%85+%22Wroga+numer+jeden%22-91631
Dianne Feinstein, przewodnicząca Komisji ds. Wywiadu Senatu Stanów Zjednoczonych, oraz dwóch innych senatorów, John McCain oraz Carl Levin, wystosowali do Sony Pictures list, w którym wyrażają swoje niezadowolenie jedną ze scen "Wroga numer jeden".


Czytamy w nim, że film w reżyserii Kathryn Bigelow jest rażąco nieścisły i mylący w swojej sugestii, że informację o miejscu pobytu Osamy bin Ladena uzyskano za pośrednictwem tortur. Zdaniem trojga polityków filmowcy oraz studio Sony utrwalają mit o skuteczności tortur i nie spełniają swojego społecznego i moralnego obowiązku rzetelności.

W odpowiedzi Sony wskazało na oświadczenie opublikowane przez Bigelow i scenarzystę Marka Boala, w którym twórcy napisali: ukazaliśmy szereg kontrowersyjnych praktyk i metod, które posłużyły odnalezieniu bin Ladena. Film nie wskazuje, by którakolwiek spośród szeregu ukazanych technik była kluczowa dla wyniku poszukiwań. Żadna wyjęta z kontekstu scena nie jest również w stanie odzwierciedlić całokształtu wysiłku, który jest zdramatyzowany w filmie.