Tilda Swinton wraca do kontrowersji wokół "Doktora Strange'a"

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Tilda+Swinton+wraca+do+kontrowersji+wok%C3%B3%C5%82+%22Doktora+Strange%27a%22-143001
Tilda Swinton wraca do kontrowersji wokół "Doktora Strange'a"
źródło: Materiały prasowe
W zeszłym miesiącu powróciła dyskusja wokół Starożytnej, w którą Tilda Swinton wcieliła się w widowisku "Doktor Strange". Kevin Feige, szef Marvel Studios, wyraził żal w związku z tym, że obsadzono ją w roli postaci, która w komiksach była przedstawiona jako azjatycki mężczyzna. Swinton odniosła się do sprawy i przyznała, że "jest wdzięczna" za tę rozmowę.

Pamiętam, że sama miałam swego czasu wątpliwości i przysłuchiwałam się reakcji na fakt, że kobieta ze Szkocji zagra tę postać. Początkowo nie było żadnego oporu, wręcz przeciwnie. W którymś momencie reakcja uległa zmianie - i to z dobrych powodów, z którymi sympatyzuję, powiedziała Swinton.

Kontrowersję wokół castingu zaognił fakt, że Swinton zwróciła się do komiczki Margaret Cho z prośbą o pomoc w zrozumieniu przedmiotu sporu. Cho, która nie znała wcześniej aktorki, poczuła się obrażona tym, że Swinton chciała zrozumieć, dlaczego Azjaci są tak rozzłoszczeni. To było dziwne, skomentowała.

W odpowiedzi Swinton upubliczniła całą mailową wymianę, dowodząc, że rozmowa była bardzo uprzejma. Aktorka pisała w niej, że popiera różnorodność i "nie chce znaleźć się po złej stronie debaty". Cho natomiast wyjaśniła jej, że frustracja bierze się stąd, że biali aktorzy nagminnie przejmują i opowiadają azjatyckie historie. Komiczka skomentowała jednak, że, prosząc ją o wyjaśnienie whitewashingu, Swinton jedynie podkreśliła własne uprzywilejowanie.

Myślę, że obecnie jesteśmy w miejscu, z którego mogę powiedzieć, że to już nie ma znaczenia i że było warto, komentuje teraz Swinton. Miałam poczucie, że znalazłam się wówczas w sytuacji poza moją kontrolą. I to było w porządku, ponieważ to nie mój głos powinien być wówczas wysłuchany. Podjęłam wątpliwą decyzję, by zwrócić się o pomoc w naiwny i niejasny sposób, który jedynie spotęgował nieporozumienie.

Wstydzę się, że zabrnęłam w ślepą uliczkę, inicjując rozmowę. Możliwe, że pomieszałam porządki. Poza tym jednak niczego nie żałuję, podsumowała aktorka.