Najlepsze filmy o magii. Top 10 filmów, które warto obejrzeć

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+o+magii.+Top+10+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-147315
Najlepsze filmy o magii. Top 10 filmów, które warto obejrzeć
źródło: Materiały prasowe
"Abrakadabra to czary i magia", śpiewał klasyk. Kino i magia mają wiele wspólnego, nieprzypadkowo mówi się przecież o "magii kina". Filmy zresztą fascynowały się czarami niemal od zawsze: filmy fantasy, horrory czy animacje snuły opowieści przesycone magią i przyciągały widzów do kin niemal od początków X muzy. Które z nich najbardziej zapadły nam w pamięć? Które warto zobaczyć? Przed Wami najlepsze filmy o magii.

Zapraszamy na wyprawę po świecie czarnoksięstwa i cudotwórstwa, w której nie zabraknie czegoś dla dzieci i czegoś dla dorosłych. Nie zabraknie też serii o przygodach Harry'ego Pottera i studia Pixar, fantasy i horroru, filmów Ridleya Scotta i Sama Raimiego. Na liście znajdziecie takie tytuły jak m.in. "Harry Potter i więzień Azkabanu" (2004 rok), "Szkoła czarownic" (rok 1996), "Hokus Pokus" (1993) i "Prestiż" (2006).

Wybór filmowych opowieści o magii jest oczywiście skrajnie subiektywny. O samym Harrym Potterze można by zapewne dyskutować godzinami. Które części zasługiwałyby również na miejsce w rankingu? Może "Harry Potter i Kamień Filozoficzny", może "Harry Potter i Czara Ognia", a może "Harry Potter i Komnata Tajemnic"?

Kończymy czarować, przechodzimy do rzeczy, przed wami najlepsze filmy o magii.

TOP 10: Najlepsze filmy o magii


 
"Szkoła czarownic" to opowieść o magii jako obosiecznym narzędziu zemsty i emancypacji: w sam raz na historię zbuntowanych nastolatek. Tytułowe czarownice to licealistki, którym magia pomaga przejść przez trudny okres dojrzewania. Kiedy do ich kręgu trafia obdarzona naturalnym drygiem do czarów nowa uczennica w szkole, Sarah, grupa wiedźm rośnie w siłę. Ale mroczna sztuka zaczyna je powoli przerastać. Występują Robin Tunney, Neve Campbell, Rachel True i Fairuza Balk, która błyszczy na ekranie jako szukająca akceptacji nastolatka przemieniająca się w jedną z najpotężniejszych (i najgroźniejszych) czarownic.


"Hokus pokus" to komedia, której magia polega na tym, że przyciągnie przed ekran zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jej bohaterkami są trzy czarownice z Salem, które 300 lat po śmierci powracają do świata żywych. Wsiadają na współczesne miotły (czyli mopy i odkurzacze) i ruszają w pościg za młodymi ludźmi, którzy przyczynili się do ich uwolnienia. Są zdeterminowane, bo od powodzenia misji zależy ich dalszy los... W rolach głównych Bette Midler, Sarah Jessica Parker i Kathy Najimy. Szczypta makabry, odrobina humoru i magiczny filmowy wywar gotowy.


8

Legenda

Legend
1h 34m
Filmy fantastyczne często pokazują nam świat, którym rządzi magia. "Legenda" to nieco zapomniany film fantasy w reżyserii Ridleya Scotta. Zapomniany niesłusznie, bo reżyser jak zwykle popisuje się tu talentem wizjonera - i stąd bierze się prawdziwy czar filmu. Scott bierze konwencję fantasy absolutnie na serio, przygotowując grunt pod to, co 16 lat później miał zrobić Peter Jackson ze światem Tolkiena. "Legenda" opowiada o tym, jak zło rośnie siłę w fantastycznej krainie zamieszkanej przez elfy i inne zaczarowane istoty. Podczas gdy siły ciemności przygotowują się, aby zabić wszystkie jednorożce, leśny chłopak Jack (Tom Cruise) zbiera przyjaciół i postanawia bronić krainy. Wisienką na torcie jest Tim Curry w roli Pana Ciemności: absolutny aktorsko-charakteryzatorski majstersztyk. Warto zobaczyć.


"Prestiż" to film o magii - ale w zasadzie bez magii. Tematem historii, którą snuje Christopher Nolan, jest bowiem prestidigitatorstwo. "Prestiż" opowiada o niebezpiecznej rywalizacji między dwoma magikami-iluzjonistami. Robert Angier (Hugh Jackman) i Alfred Borden (Christian Bale) współzawodniczą ze sobą, odkąd się spotkali - z czasem stają się jednak śmiertelnymi wrogami. Nolan opowiada tu o obsesji perfekcjonizmu, odsłaniając kulisy spektaklu i pokazując, że prawdziwa magia tkwi w rzemiośle i przygotowaniu. Siłą rzeczy jest to więc również - jak to u Nolana, niezwykle misternie skonstruowana - opowieść o kinie i jego własnej, unikalnej magii.


Jakby wyglądał świat z filmu fantasy, gdyby jej mieszkańcy się... ustatkowali? Akcja animacji "Naprzód" rozgrywa się w magicznej krainie, z której zniknęła magia - ale za sprawą dwójki bohaterów powoli zaczyna wracać... Jak to w produkcjach studia Pixar, twórcy budują tu wdzięczną wielopiętrową metaforę. Wychodzi im zarazem opowieść o szukaniu rodzinnej magii - w tym wypadku: miłości między braćmi - oraz portret społeczeństwa, które zatraciło się w pracy i byciu poważnym, zapominając, że czasem warto trochę poczarować i wrzucić na luz. Film o smokach, elfach i wróżkach, jakiego nie widzieliście.


Świat Marvela pokazuje swoje magiczne oblicze. Doktor Stephen Strange (Benedict Cumberbatch) jest aroganckim i ambitnym neurochirurgiem. Jego życie wywraca się do góry nogami, gdy w wypadku samochodowym doznaje kontuzji rąk. Po nieudanych próbach wyleczenia szuka porady u Jonathana (Benjamin Bratt), który zdołał uleczyć się po złamaniu kręgosłupa. Zgodnie z jego wskazówkami Strange udaje się w okolice Katmandu, gdzie poznaje uczniów Wonga (Benedict Wong) i Mordo (Chiwetel Ejiofor) oraz mistrzynię Przedwieczną (Tilda Swinton). Wkrótce doktor Strange odkrywa w sobie wielką moc, dzięki której stanie się jednym potężniejszych superbohaterów w świecie Marvela. Strange powrócił czarować nas również w drugiej części, "Doktor Strange w multiwersum obłędu"


"Podniebna poczta Kiki" nie jest może tak popularna jak "Spirited Away" czy "Księżniczka Mononoke", ale to wciąż świat studia Ghibli: kino dla dzieci robione na "dorosłym" poziomie. Oto lekka i mądra historia pewnej dorastającej dziewczynki, w której reżyser Hayao Miyazaki jak zwykle przeplata elementy fantasy z lekcją życiowej pokory. Magia jest tu metaforą talentu, który nie bierze się znikąd, i nad którym trzeba systematycznie pracować. Filmy Miyazakiego - zwłaszcza film o uzbrojonej w miotłę czarownicy - nie mogą obejść się też bez imponująco zanimowanych scen lotu - więc i pod tym względem jest tu, co oglądać. Magia rysunkowej animacji w działaniu.


Kto miał (nie)szczęście zobaczyć "Wiedźmy" Nicolasa Roega w dzieciństwie, ten ma z pewnością o jedną życiową traumę na koncie więcej. Opowieść o chłopcu, który niespodziewanie trafia na zlot czarownic to ten rodzaj filmu dla małych widzów, który mali widzowie oglądają przez palce. Magia czarownic jest tu autentycznie straszna, same czarownice też nie robią najprzyjemniejszego wrażenia, zwłaszcza, gdy odsłaniają swoje prawdziwe oblicza. Oczywiście najwięcej magii wnosi na ekran Anjelica Huston jako Jej Wysokość Wiedźma: tyleż straszna, co charyzmatyczna. W porównaniu z oryginałem remake w reżyserii Roberta Zemeckisa z Anne Hathaway w roli głównej był jedynie bajką dla grzecznych dzieci.


Magia to nie tylko czary-mary, abrakadabra i wesołe przygody. Magia może też być czarna, makabryczna i - po prostu - zła. Ale spokojnie, Sam Raimi potrafi zrobić z tego nie lada spektakl. "Martwe zło 2" to opowieść, której bohaterem jest niejaki Ash (Bruce Campbell). Podczas pobytu z dziewczyną w leśnej chatce znajduje księgę umarłych znaną jako Necronomicon i niechcący budzi do życia złe moce. W rezultacie będzie musiał stawić czoła rzeczom przekraczającym granice wyobraźni i dobrego smaku. Zacznie się więc robić coraz dziwniej i straszniej: dość powiedzieć, że w ruch pójdzie piła mechaniczna... Niezwykle intensywny, niezwykle makabryczny i niezwykle zabawny film. Warto dać się opętać.


Wiadomo: jak po magię, to do Hogwartu. Rok w rok do kin wchodziły kolejne części serii o Harrym Potterze: w efekcie to jeden z najsłynniejszych "czarodziejskich" filmowych cykli, hiperpopularna opowieść o zaczarowanym świecie, który istnieje równolegle do zwyczajnego świata tak zwanych "mugoli". "Harry Potter i więzień Azkabanu" to z kolei chyba najlepsza z części serii - i prawdopodobnie ma to związek z faktem, że za kamerą stanął tym razem Alfonso Cuarón. Choć seria o Harrym Potterze miała w przyszłości stać się jeszcze mroczniejsza, to właśnie Cuarón najskuteczniejsza odnalazł w tym mroku metaforę okresu dojrzewania. Moralne dylematy, fizyczne transformacje, czasowe zawirowania i wszelkiej maści magia są tu nie tylko ekranowymi atrakcjami, ale i wymownymi symbolami burzliwej młodości, jakiej doświadcza Harry i jego przyjaciele. Tak działa magia - magia kina.


Jakie jeszcze filmy o magii warto zobaczyć? Czy "Harry Potter i więzień Azkabanu" to faktycznie najlepsza część serii, której bohaterem jest Harry Potter? A jak w kwestii magii spisała się polska kinematografia? Piszcie w komentarzach, jakich produkcji Wam zabrakło, jakiego filmu nie umieścilibyście na liście, a z którymi naszymi wyborami się zgadzacie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones