Filmweb sp. z o.o.
https://www.filmweb.pl/news/W+kinach+na+%C5%9Bwiecie+bez+wyra%C5%BAnego+lidera-132669

W kinach na świecie bez wyraźnego lidera

  • Deadline, Screendaily
  • autor: mp
  • Filmy, Box office
Miniony weekend w kinach na świecie minął pod znakiem różnorodności. W naszym zestawieniu nie ma wyraźnego lidera, a różnice między poszczególnymi tytułami nie są duże.

GettyImages-688834.jpg
Getty Images © Roland Tarcillion


Numerem jeden pozostało komiksowe widowisko "Shazam!". Do zwycięstwa wystarczyło jednak tylko 35,8 mln dolarów. Pod względem wpływów najlepszym rynkiem pozostają Chiny, gdzie w weekend film zarobił 4,8 mln dolarów. W lokalnym box offisie dało to jednak dopiero trzecie miejsce. Z Wielkiej Brytanii pochodzi 2,9 mln dolarów, co też nie wystarczyło do zajęcia pierwszego miejsca. Innymi liczącymi się rynkami są: Meksyk (2,7 mln dolarów), Brazylia (2,6 mln) i Australia (2,4 mln).

Zagraniczne wpływy "Shazama!" wynoszą obecnie 163,9 mln dolarów. Globalnie przekroczone zostało właśnie ćwierć miliarda dolarów (obecnie 258,8 mln).

Podobnie wyglądają łączne kwoty dużo droższego "Dumbo". Poza granicami USA film zarobił 177 mln dolarów, a globalnie 266,9 mln. Z tego w weekend zgarnął 22 mln dolarów. Disnejowska produkcja całkiem dobrze radzi sobie w Wielkiej Brytanii, gdzie 3 mln dolarów pozwoliło odzyskać pierwsze miejsce. Obraz jest też numerem jeden m.in. w Belgii i krajach Ameryki Łacińskiej, a drugie miejsce zajmuje we Francji i Włoszech. W Chinach radzi sobie słabiutko. W weekend zarobił tam tylko 1,6 mln dolarów.

Na tamtejszym rynku numerem jeden pozostał akcyjniak "反贪风暴4" (P Storm). Zarobił kolejne 18,5 mln dolarów, co na naszej liście daje trzecie miejsce. Łącznie na koncie produkcji jest już ponad 91 milionów dolarów.

Czwartą pozycję zajął "Smętarz dla zwierzaków". Wpływy horroru powiększyły się w weekend o 11,3 mln dolarów. Film wszedł do kin w 10 krajach, ale nigdzie nie zrobił furory. Po pięciu dniach we Francji na koncie ma 2,3 mln dolarów, co wystarczyło do zajęcia dopiero trzeciego miejsca. W Korei Południowej w weekend zajął siódmą lokatę (po pięciu dniach na koncie nie ma nawet 700 tys. dolarów), przegrywając z również premierowym "Vice" (ale pięciodniowe wpływy tego filmu są gorsze od "Smętarza dla zwierzaków").

Na piątym miejscu znalazł się romans o nastolatkach "After". Ponieważ film wprowadzany jest w różnych krajach przez różnych dystrybutorów, na razie nie ma pewnych danych dotyczących wpływów. Według comScore film pierwszy tydzień zakończył z kwotą 11,7 mln dolarów. Portal Deadline podaje zaś 12,3 mln dolarów. Szacujemy, że z tego 10,8 mln dolarów przypada na weekend.

"After" świetnie sprzedało się we Włoszech, gdzie po czterech dniach na koncie jest 3,4 mln dolarów. Film zajął tam oczywiście pierwsze miejsce. Znalazł się też na szczycie box office'u w Niemczech (2,9 mln dolarów). "After" pokonało konkurencję również w Portugalii, Grecji, Izraelu i Polsce. Wydawało się też, że wygra w Hiszpanii, ale tam obraz okazał się frontloaderem i wszystko wskazuje, że ostatecznie przegrał z "Dumbo".

Ostatnim filmem w naszym zestawieniu jest bollywoodzki hit "Andhadhun". Film sprzedaje się znakomicie w Chinach, gdzie wpływy drugiego weekendu były niższe od otwarcia o niecałe 5% i wyniosły 10,3 mln dolarów. Łącznie zarobił już tam ponad 30 milionów.