Wieści ze światowych festiwali

Ogłoszono program drugiego Festiwalu Filmowego w Rzymie. W konkursie głównym zaprezentowane zostaną następujące filmy:

"Barcelona (un mapa)" Ventura Pons
"Caótica Ana" Julio Medem
"Ce que mes yeux ont vu" Laurent de Bartillat
"El pasado" Hector Babenco
"Fugitive Pieces" Jeremy Podeswa
"Hafez" Abolfazl Jalili
"Juno" Jason Reitman
"La Giusta distanza" Carlo Mazzacurati
"Le Deuxi?me souffle" Alain Corneau
"Li Chun" Changwei Gu
"L?amour caché" Alessandro Capone
"L?uomo privato" Emidio Greco
"Genghis Khan" Sergei Bodrov
"Reservation Road" Terry George

Druga edycja festiwalu odbędzie się w dniach 18-27 października, a przewodniczącym jury został Danis Tanovic. Podczas festiwalu odbędzie się także premiera najnowszego filmu Francisa Forda Coppoli "Youth Without Youth".

*

Organizatorzy pierwszego festiwalu filmowego w Abu Dhabi, który odbędzie się w dniach 14-19 października, ogłosili listę tytułów, które powalczą o nagrodę Czarnej Perły.

W konkursie filmów dokumentalnych walczyć będzie 6 tytułów, a w konkursie krótkometrażówek 18. Poniżej prezentujemy listę filmów zakwalifikowanych do konkursu fabuł.

"Ben X" Nic Balthazar
"Karmel" Nadine Labaki
"Fałszerze" Stefan Ruzowitzky
"Ekko" Anders Morgenthaler
"Dobranoc, kochanie" Jake Paltrow
"Grace Is Gone" James Strouse
"La Zona" Rodrigo Plá
"Lucky Miles" Michael James Rowland
"A Via láctea" Lina Chamie
"N?o Por Acaso" Philippe Barcinski
"Owl And The Sparrow" Stephane Gauger
"Persepolis" Marjane Satrapi, Vincent Paronnaud

*

W piątek w Brukseli rozpoczął się festiwalu filmowy z krajów francuskojęzycznych skupionych w organizacji La Francophonie. Impreza potrwa do 5 października. Specjalnym gościem festiwalu jest aktorka Kristin Scott Thomas, której mini retrospektywa będzie miała miejsce podczas festiwalu.

*

W środę w Bogocie rozpocznie się 24 Festiwal Filmowy, który potrwa do 11 października. W trakcie imprezy odbędzie się konkurs nowych filmów kolumbijskich oraz konkurs dla reżyserów poniżej 18 roku życia. Specjalnym gościem festiwalu jest Egipt. Dziesięć filmów z tego kraju zostanie pokazanych na specjalnych pokazach.

*

Marion Cotillard 5 stycznia 2008 roku odbierze nagrodę za przełomową rolę filmową w obrazie "Niczego nie żałuję - Edith Piaf" przyznaną jej przez organizatorów festiwalu filmowego w Palm Springs.

*

"Miłość w czasach zarazy" zostanie pokazane na zamknięcie tegorocznej edycji festiwalu filmowego Amerykańskiego Instytutu Filmowego w Los Angeles 11 listopada. Jak już wcześniej informowaliśmy, imprezę otworzy "Ukryta strategia" Roberta Redforda.

*

Hiszpański kandydat do Oscara "El orfanato" Juana Antonio Bayony otworzy 5 października Morelia Film Festival w Meksyku. Na zamknięcie pokazany zostanie "Padre nuestro" Christophera Zalli, zwycięzca festiwalu w Sundance.

Podczas imprezy pokazany zostanie również meksykański film walczący o Oscara "Ciche światło" Carlosa Reygadasa oraz reżyserski debiut Gaela Garcii Bernala "Déficit.
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię