Złote Globy: Stowarzyszenie otwiera się na czarnych dziennikarzy

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Z%C5%82ote+Globy%3A+Stowarzyszenie+otwiera+si%C4%99+na+czarnych+dziennikarzy-142298
Złote Globy: Stowarzyszenie otwiera się na czarnych dziennikarzy
źródło: Getty Images
autor: Frazer Harrison
Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (HFPA) dokonało radykalnych zmian w przepisach regulujących funkcjonowanie tej organizacji. To efekt ujawnienia przed kilkoma tygodniami systemowego rasizmu i praktyk korupcjogennych.

Najważniejszą zmianą jest obietnica przyjęcia jeszcze w tym roku 20 nowych dziennikarzy. Priorytetem jest angaż czarnych krytyków. Przypomnijmy, że obecnie HFPA liczy 86 członków i wszyscy są biali.

Przegłosowany dokument zakłada również powiększenie grona o 50% w ciągu następnych 18 miesięcy. Wykreślono zapis o tym, że członkami mogą być wyłącznie rezydenci Kalifornii Południowej, co otworzy drzwi zagranicznym dziennikarzom działającym w innych regionach Stanów Zjednoczonych.

Nowe przepisy eliminują również ograniczenie, że przyjmowani mogą być tylko dziennikarze pracujący w prasie drukowanej. Nie jest już także konieczne poparcie członka HFPA, by zostać do Stowarzyszenia przyjętym.

Dokument zawiera również nowe zasady funkcjonowania organizacji. Najważniejsze zmiany dotyczą zakazu przyjmowania prezentów od wytwórni i producentów, których filmy później biorą udział w walce o Złote Globy.

Stowarzyszenie zobowiązało się również do zatrudnienia najpóźniej do 1 września grupy osób nadzorujących różnorodność i inkluzywność organizacji.