Zapraszamy na Seans Wspomnień w starym kinie Iluzjon

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/Zapraszamy+na+Seans+Wspomnie%C5%84+w+starym+kinie+Iluzjon-51399
W ramach konsultacji społecznych projektu modernizacji zabytkowego budynku kina przy ul. Narbutta 50a w czwartek, 14 maja o godz. 19.30 w Iluzjonie odbędzie się SEANS WSPOMNIEŃ.

Na bezpłatny pokaz filmu "Ile waży koń trojański" zaproszeni są mieszkańcy Mokotowa i wszyscy warszawiacy zainteresowani losem kultowego Iluzjonu. Projekcję poprzedzi przedmowa varsavianisty - Jarosława Zielińskiego na temat zabytkowego budynku kina. Będzie też można zaznajomić się z koncepcją modernizacji skweru im. Antoniego Słonimskiego autorstwa Anny Wiechetek.

Informacje na temat konsultacji społecznych i planowanej modernizacji Iluzjonu będzie można uzyskać od godziny 11 w kinie przy Narbutta. Uczestnicy zostaną poproszeni o wypełnienie ankiety dotyczącej charakteru i funkcji kina. 21 i 28 maja odbędą się kolejne SEANSE WSPOMNIEŃ.
Konsultacje społeczne przeprowadzone wśród mieszkańców dzielnicy Mokotów mają na celu wpisanie projektu do Mikroprogramu Rewitalizacji Dzielnicy Mokotów, co umożliwi Filmotece Narodowej uzyskanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego niezbędnych środków finansowych na planowaną modernizację budynku kina Iluzjon. Filmoteka Narodowa w odrestaurowanym i zmodernizowanym budynku kina planuje stworzyć nowoczesne centrum sztuki filmowej.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej: http://www.fn.org.pl oraz pod numerem infolinii (22) 845 50 74 wew. 028.


ILE WAŻY KOŃ TROJAŃSKI, Polska 2008, 118 min.
Scenariusz i reżyseria: Juliusz Machulski
Zdjęcia: Witold Adamek
Muzyka: Jacek Królik

Film o przenoszeniu się w czasie, teleportacji do PRL-u i miłości ponadczasowej. Komedia fantastyczno-romantyczna przedstawiająca dosyć surrealistyczne sytuacje z epoki późnego socjalizmu. Zosia, 40-letnia kobieta, w dniu swoich urodzin wypowiada życzenie, by przenieść się do swoich młodzieńczych lat, potem w tajemniczy sposób przenosi się do lat PRL-u, gdzie musi powtórnie zmierzyć się ze swoją przeszłością. Jedna ze scen filmu nakręcona została w kinie Iluzjon filmoteki Narodowej przy ul. Narbutta 50a.


Jarosław Zieliński ukończył studia na Wydziale Historycznym UW. W 1996 r. rozpoczął samodzielną pracę naukową w dziedzinie architektury Warszawy. Od 2006 r. współtworzy reaktywowany magazyn "Stolica". Od lat szkoli kandydatów na przewodników - prowadzi kursy historii architektury Warszawy. Wygłosił dziesiątki referatów i odczytów na rozlicznych imprezach kulturalnych i sesjach naukowych. Amatorsko fotografuje - ma na koncie pierwsze wystawy autorskie. Organizuje i współorganizuje wystawy o tematyce historycznej.

W latach 1984-2008 był członkiem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. W latach 1991-93 pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Oddziału Warszawskiego. Od 1992 r. jest członkiem Zespołu Nazewnictwa Miejskiego przy Zarządzie m.st. Warszawy.

Autor licznych publikacji, w tym wielotomowego „Atlasu dawnej architektury ulic i placów Warszawy” (w latach 1995-2008 ukazało się czternaście tomów). W tomie 12. przedstawiona jest obszerna historia ulicy Narbutta.

Za przewodnik historyczny po Bielanach (2003 r.) otrzymał drugi w karierze literackiej dyplom honorowy "Varsavianum Roku", a za książkę "Latarnie Warszawskie. Historia i technika" (2007 r.) – trzeci. Za przewodnik historyczny po Żoliborzu (2008 r.) - napisany wspólnie z Tomaszem Pawłowskim - Nagrodę Literacką m. st. Warszawy (2008 r.) oraz nagrodę księgarzy "Książka Miesiąca" (2008 r.).

We współpracy z innymi stowarzyszeniami zainicjował działania na rzecz ratowania klimatu dawnej Warszawy. Jego scenariusze do reportaży telewizyjnych i audycji radiowych, felietony prasowe i spotkania z mieszkańcami Warszawy służą popularyzacji zabytkowej architektury Warszawy.

Anna Wiechetek - autorka koncepcji modernizacji skweru im. Antoniego Słonimskiego w Warszawie. Funkcjonalna i atrakcyjna dla użytkowników w różnym wieku propozycja zmian w obrębie skweru przed kinem Iluzjon przy ul. Narbutta 50a jest przedmiotem pracy inżynierskiej w Katedrze Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Podnosi ona walory estetyczne i kulturalne otoczenia Kina "Iluzjon", które stanowi wraz z nim funkcjonalną całość. Powiązanie istniejącej zieleni z kinematografią i nutą socrealizmu sprawiło, że teren stał się ogólnodostępnym miejscem, propagującym kulturę i sztukę. Praca uzyskała najwyższą ocenę oraz wyróżnienie władz uczelni.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones