Zapraszamy na TRANSATLANTYK Festival 2015

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Zapraszamy+na+TRANSATLANTYK+Festival+2015-112672
TRANSATLANTYK Festival 2015 to festiwal idei - otwarty i glokalny*, artystyczna platforma do rozmów o problemach i wyzwaniach współczesnego świata. Autorski projekt kompozytora i laureata Oscara® Jana A.P. Kaczmarka odbędzie się w Poznaniu w dniach 7-14 sierpnia. Podczas 5. jubileuszowej edycji na festiwalową publiczność czeka kilkaset wydarzeń zaplanowanych w ramach 4 filarów imprezy: Filmu, Muzyki, Edukacji i Inspiracji.
 

Jeden z głównych projektów  festiwalu - Mobilne Kino ŠKODY - pojawi się z projekcjami filmowymi w prawie każdej dzielnicy Poznania, a przez cały lipiec i sierpień odwiedzi dodatkowo 18 miejscowości w Wielkopolsce. Multikino 51, Kino Muza, Nowe Kino Pałacowe oraz Kino Rialto zaproszą na pokazy ponad 100 filmów w kilkunastu sekcjach tematycznych, takich jak m.in. Panorama, DOCS, Niezależni, Sacrum, Eko, Konfrontacje, Sezon, Oscar 2015, Sport,  Retrospektywa, Dziecięcy Klub Filmowy, Kino Trzeciego Wieku, Kino Klasy B i inne szaleństwa czy przygotowane wspólnie z twórcami Berlinale - Kino Kulinarne. Po raz pierwszy w Polsce widzowie zobaczą takie obrazy jak: nagrodzony Złotą Palmą w Cannes "Dheepan", "Slow West" czy najnowszy film Guya Ritchie'ego "Kryptonim U.N.C.L.E.". Oprócz tego nagrodzony w Cannes "Syn Szawła" i "Moja matka" oraz "45 lat" z brawurowymi rolami Charlotte Rampling i Toma Courtenaya docenionych na Berlinale.
 
Młodzi kompozytorzy zmierzą się w dwóch unikalnych konkursach muzyki filmowej: TRANSATLANTYK Film Music Competition oraz TRANSATLANTYK Instant Composition Contest. Na Placu Wolności, w jeszcze ciekawszej formule i pod nazwą Łóżkoteka, wyrośnie jedyne w Polsce Kino Łóżkowe. Pokryte zielonym dywanem schody zaprowadzą do Klubu Festiwalowego na Silent Disco. W CK Zamek w ramach programu Edukacja & Inspiracje odbędą się nieodpłatne warsztaty, prelekcje i spotkania z wybitnymi twórcami z całego świata. Gwiazdami festiwalu są mi.in. Sean Young oraz Joe Pantoliano.
 
Tegoroczny TRANSATLANTYK zainauguruje koncert SUPERB Evening Gala Otwarcia, poświęcony m.in. pamięci tragicznie zmarłego kompozytora Jamesa Hornera. Muzycznym finałem festiwalu będzie Gala Zamknięcia, w trakcie której poznamy laureatów konkursów kompozytorskich oraz zdobywców nagród TRANSATLANTYK Audience Award i TRANSATLANTYK Glocal Hero Award.
 
Więcej informacji znajdziecie tutaj: www.transatlantyk.org oraz www.facebook.com/Transatlantyk

* GLOKALNY -... czyli lokalny w działaniu i tożsamości, a jednocześnie globalny w rozumieniu konsekwencji i kontekstu własnego działania.