Zmarł aktor Ed Asner, rekordzista nagród Emmy

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Zmar%C5%82+aktor+Ed+Asner%2C+rekordzista+nagr%C3%B3d+Emmy-143660
Zmarł aktor Ed Asner, rekordzista nagród Emmy
źródło: Getty Images
autor: Albert L. Ortega
W ostatnią niedzielę, w wieku 91 lat zmarł Ed Asner, legendarny aktor, aktywista i filantrop.
 
Znany był przede wszystkim z roli Lou Granta w serialu "The Mary Tyler Moore Show" oraz w jego spinoffie – "Lou Grant". Asner był również prezesem Screen Actors Guild w latach 1981-85, w roku 2001 otrzymał nagrodę Gildii za życiowe osiągnięcia.
 
Aktor jest wciąż najbardziej utytułowanym laureatem w historii nagród Emmy - otrzymał aż siedem statuetek, z czego pięć za rolę Lou Granta. Kojarzony był również z ról Świętego Mikołaja, w którego wcielił się kilkukrotnie, między innymi w filmie "Elf". Użyczał też głosu głównemu bohaterowi oscarowego "Odlotu"  Carlowi Fredricksenowi. Do jego ostatnich ról ekranowych należały te w serialach "Grace i Frankie", "Cobra Kai" czy "Już nie żyjesz".
 
W 1992 uhonorowano go gwiazdą w słynnej Hollywood Walk of Fame, został włączony w poczet Academy of Television Arts and Sciences’ Hall of Fame w 1996. Uruchomione w 2017 z inicjatywy aktora The Ed Asner Family Center świadczy usługi doradcze, organizuje grupy wsparcia i obozy dla osób o specjalnych potrzebach i ich rodzin.