Zmiany w oscarowym regulaminie

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Zmiany+w+oscarowym+regulaminie-127976
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła zmiany w swoim regulaminie. Najwięcej modyfikacji pojawiło się w kategoriach pełnometrażowego filmu dokumentalnego, muzyki oryginalnej oraz piosenki.

GettyImages-2894525.jpg Getty Images © Tim Boyle

Szansę na ubieganie się o Oscara będą miały teraz dokumenty, które zdobyły kwalifikującą nagrodę na festiwalu filmowym - niezależnie od modelu dystrybucji, jakiemu będzie podlegał ten film. Otwiera to furtkę dla platform w rodzaju Netfliksa czy stacji telewizyjnych w rodzaju HBO. Wiosną Akademia opublikuje listę aprobowanych przez siebie festiwali.

Wciąż wymagana jest recenzja dokumentu w prasie, ale wydłużono listę akceptowanych tytułów, w których może zostać opublikowana.

W sekcjach muzycznych wprowadzono tymczasem dwustopniowy system nominacji, podobny do tego, jakiemu podlegają dokumenty. W obu wspomnianych kategoriach - muzyka oryginalna i piosenka - będą miały miejsce dwa głosowania. W pierwszym zostanie wyłoniona piętnastka kandydatów, z których następnie wybrana zostanie piątka nominowanych. System głosowania będzie preferencyjny: każdy z głosujących będzie układał więc ranking faworytów.