Znamy program Millennium Docs Against Gravity!

https://www.filmweb.pl/news/Znamy+program+Millennium+Docs+Against+Gravity-127926
W tym roku pokazanych zostanie niemal 150 filmów i przyjedzie ponad 80 gości. Festiwal odbędzie się w aż pięciu polskich miastach: Warszawie (11-20 maja), Wrocławiu (11-20 maja), Gdyni (16-25 maja), Lublinie (13-21 maja) i Bydgoszczy (19-26 maja).

W Warszawie filmy będą konkurować w 10 konkursach: Konkursie Głównym o Nagrodę Banku Millennium, konkursie Fiction/Non-Fiction, konkursie o Nagrodę Amnesty International Polska dla najlepszego filmu o prawach człowieka, konkursie Nos Chopina dla najlepszego filmu o muzyce i sztuce, konkursie czytelników "Co Jest Grane 24", konkursie o Magrodę Green Warsaw dla najlepszego filmu o tematyce ekologicznej, konkursie o Nagrodę Miesięcznika "Zwierciadło" dla najlepszego filmu o tematyce psychologicznej, konkursie o Nagrodę Akademii Dokumentalnej, konkursie o Nagrodę Dokumentalną Warszawy oraz nowość! Konkursie o Nagrodę VRsawa dla najlepszego filmu w technologii VR (Virtual Reality). We Wrocławiu zostanie wręczona nagroda Grand Prix Dolnego Śląska, zaś w Gdyni Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni.

Odsłonięty został zwiastun festiwalowy autorstwa Doroty Proby:


Widzowie mogą już studiować program projekcji i planować filmowe doznania na Festiwalu:
http://docsag.pl/pl/program-2/?dist=warszawa

a także oglądać zwiastuny poszczególnych filmów na kanale YouTube Festiwalu:
https://www.youtube.com/playlist?list=PL44x62g8n5cLwevQn1wsgUZLS7SWzOFL4

W tym roku został zdecydowanie rozszerzony program VR – będzie można doświadczyć aż 13 filmów, w tym "Człowieka delfina" ("Dolphin Man", reż. Benoît Lichté), "Virry Safari: Dzikie spotkania" ("Virry Safari: Wild Encounters, reż. Martin Percy) oraz "Niech to będzie ostrzeżenie" ("Let This Be a Warning", reż. Jim Chuchu).

Wśród pozostałych hitów Festiwalu m.in. "Raghy Rai. Portret niepozowany" ("Raghu Rai, an Unframed Portrait", reż. Avani Rai), w którym córka wielkiego indyjskiego fotografa kreśli portret słynnego ojca, "Zamknij się i graj na pianinie" ("Shut Up and Play the Piano", reż. Philipp Jedicke) przedstawiający ekscentryczną postać muzyka Chillyego Gonzalesa, czy "W tenisie love znaczy zero" ("Love Means Zero", reż. Jason Kohn) - portret Nicka Bollettieriego, kontrowersyjnego trenera najsłynniejszych graczy tenisa. Zobaczymy także film "Silas" ("Silas", reż. Anjali Nayar, Hawa Essuman) o charyzmatycznym aktywiście z Liberii oraz "Zjadanie zwierząt" ("Eating Animals" (reż. Christopher Quinn), którego scenariusz został oparty na książce Jonathana Safrana Foera o tym samym tytule, w którym ujawniane są realia przemysłu mięsnego. "Dla Akheema" ("For Akheem", reż. Jeremy S. Levine, Landon Van Soest) to wzruszający portret amerykańskiej czarnoskórej nastolatki, dla której rzeczywistość nie jest łatwa, natomiast "Alicja" ("Alicia", reż. Maasja Ooms) przedstawia gehennę dziewczynki, która niemal całe życie spędziła w domu dziecka. "Dina" ("Dina", reż. Dan Sickles, Antonio Santini) to nietypowa historia miłosna, w której zarówno bohaterka, jak i jej wybranek mają syndrom Aspergera. Na film "Mogę przyjść do ciebie w snach" ("I Can Come to You in Your Dreams", reż. Wiktoria Szymańska, Juan Pablo Ramirez, Patrycja Lewandowska) składają się intymne historie skupione wokół zagadnienia jak radzić sobie z utratą kogoś bliskiego. "Eks-Szaman" ("Ex-Shaman", reż. Luiz Bolognesi) to piękny, kontemplacyjny obraz o brazylijskiej wiosce, która mieści się w dorzeczu Amazonki, w której zachodnie obyczaje wypierają indiańskie tradycje. "Dzieciństwo" ("Childood", reż. Margreth Olin) zaprasza do odwiedzenia przedszkola, które mieści się na dworcu. "Obcy w sieci" ("The Stranger", reż. Nicole Nielsen Horanyi) opowiada historię oszusta matrymonialnego, który wykorzystywał do tego celu media społecznościowe. "Ojczulek Paa i lew" ("Paa Joe and the Lion", reż. Benjamin Wigley) przedstawia niezwykłą ghańską tradycję robienia ozdobnych trumien - mistrzem jest niejaki Joe, który tworzy tak oryginalne dzieła, jak trumna w kształcie... szminki.

We wszystkich festiwalowych miastach będą miały miejsce spotkania z twórcami, m.in. z M.I.A., Madsem Bruggerem, Barbetem Schroederem, Sophie Fiennes, Borisem Miticem, Peterem Mettlerem oraz Katarzyną Kozyrą.
Debaty organizowane są wspólnie z takimi partnerami, jak Amnesty International Polska ("Nacjonalizm w buddyjskiej Birmie. Od manipulacji do przemocy" po pokazie filmu "Wielebny W." Barbeta Schroedera w Warszawie), Jutronauci ("Przyszłość pracy i śmierci - jakie czekają nas zmiany?" po projekcji filmu "Przyszłość człowieka pracy" Seana Blacknella i Waynea Walsha w Warszawie) oraz miesięcznik "Zwierciadło" ("Czy da się stworzyć tożsamość od nowa?" po filmie "Książę i dybuk" Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego; Warszawa). We Wrocławiu odbędzie się m.in. debata "Architektura XXI wieku. Czego potrzebujemy?" po filmie "Wielka architektura" reż. Kaspar Astrup Schröder), natomiast w Gdyni analizowane będzie pytanie "Po co nam tu inne kultury?" po filmie "Ojczulek Joe i lew" Benjamina Wigleya.

15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to także warsztaty, m.in. haftowanie haseł będących symbolem siły i jedności kobiet w walce o ich prawa (z Amnesty International Polska, w Warszawie), warsztaty z ekopsychologii ("Ja, zwierzę" po pokazie filmu "Stając się zwierzęciem" Petera Mettlera) we Wrocławiu czy warsztaty przyrodniczo - upcyclingowe w ramach programu edukacyjnego "Przyjaciele Pandy" (wspólnie z WWF) w Gdyni.

Odbędą się także koncerty: Tiger Lillies, Peter Mettler ze swoim zespołem Yoshtoyoshto czy projekt Tutaj Andrzeja Schroedera (Warszawa). 11 maja, na Placu Defilad w Warszawie, odbędzie się wielkie koncert z okazji stulecia praw wyborczych kobiet. Kto wystąpi? Śledźcie fb: facebook.com/docsagainstgravity

To wszystko i jeszcze więcej na 15. edycji Festiwalu Filmowego Millennium Doc Against Gravity!

Szczegółowy program na docsag.pl
Informacja sponsorowana
Udostępnij: