Radzimy, co obejrzeć na 15. Millennium Docs Against Gravity

Filmweb
https://www.filmweb.pl/news/Radzimy%2C+co+obejrze%C4%87+na+15.+Millennium+Docs+Against+Gravity-128137
Wielkimi krokami zbliża się 15. edycja Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Już od 11 maja w Warszawie i Wrocławiu, 13 maja w Lublinie, 16 maja w Gdyni i 19 maja w Bydgoszczy będziecie mogli oglądać najciekawsze dokumenty z całego świata.

Program jest przebogaty, składa się na niego aż 160 tytułów, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli jednak macie problemy z podjęciem decyzji, na co wybrać się do kina, służymy pomocą. Oto 10 filmów, które naszym zdaniem z całą pewnością warto obejrzeć na festiwalu Millennium Docs Against Gravity.


***


"Książę i dybuk" reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
Sekcja: Cinema Mon Amour


Fascynująca opowieść o przedwojenny polskim reżyserze Michale Waszyńskim, który po opuszczeniu kraju postanowił wymyślić siebie na nowo. "Książę i dybuk" to jeden z najważniejszych polskich filmów ubiegłego roku, wyróżniony m. in. na festiwalu w Wenecji.

***

"Wielebny W." reż. Barbet Schroeder
Sekcja: Mistrzowie


W obliczu rzezi niewinnych, do której doszło w ostatnim czasie w Mjanmie, dokument Schroedera powinien zobaczyć każdy. Oto obraz buddyzmu, jakiego nie znamy w Europie. Zamiast religii pokoju i tolerancji jest tu narzędziem szerzenia nietolerancji i nienawiści, czego konsekwencją może być ludobójstwo.

***

"Zjadanie zwierząt" reż. Christopher Quinn
Sekcja: Klimat na zmiany


Natalie Portman zabiera nas do świata przemysłowej produkcji mięsa, nabiału i jaj. Szokujące obrazy niejednej osobie odbiorą apetyt. Film został zainspirowany książką pod tym samym tytułem, która nie walczy z samą mięsożernością ludzi, a jedynie przekonuje, że są zdrowsze i bardziej humanitarne metody pozyskiwania mięsnej żywności.

***

"Twarze, plaże" reż. Agnés Varda
Sekcja: Mistrzowie


Kino drogi i obraz świata, który powoli odchodzi do lamusa, a także historia dwójki artystów o różnych biografiach, których jednak łączy pasja i radość z tworzenia. "Twarze, plaże" to jeden z najgłośniejszych dokumentów ubiegłego roku, nagrodzony w Cannes, doceniony przez liczne grona krytyków na całym świecie, nominowany do Cezara i Oscara.

***

"Wędrówki ludów" reż. Ai Weiwei
Sekcja: Mistrzowie


Ludzkość przechodzi poważny kryzys. Jego objawem jest masowa migracja ludzi, na skalę nie widzianą od czasu II wojny światowej. W nakręconym z olbrzymim rozmachem dokumencie, pokazując historie migrantów w 23 krajach świata, Ai Weiwei próbuje ogarnąć skalę zjawiska i ogrom ludzkiego cierpienia.

***

"Genesis 2.0" reż. Christian Frei, Maxim Arbugaev
Sekcja: Co dalej z tym światem?


Jeśli zastanawialiście się kiedyś, czy wskrzeszenie mamutów jest możliwe, twórcy "Genesis 2.0" spieszą z odpowiedzią. Bohaterowie filmu, czyli myśliwy Peter Grigorjew oraz jego brat Siemon, dyrektor Muzeum Mamutów, zabierają nas do świata, w którym żądza zysku łączy się z archeologiczną pasją, a pytania o moralność naukowców są równie istotne jak refleksja na temat rzeczywistości oplecionej światłowodami. Klonowanie, polowanie, czarny rynek i tajemnica stworzenia, słowem: szwedzki stół. Brzmi to wszystko jak Herzog na sterydach, więc zakładamy, że zmiecie nas z nóg.

***

"Grace Jones" reż. Sophie Fiennes
Sekcja: Muza i Wena


Czekamy, gdyż kochamy Grace Jones. Za "Pull Up to The Bumber" i "Slave To The Rythm". Za "Zabójczy widok" i "Conana Niszczyciela". Za inteligencję, mocny charakter, styl i – last but not least – fryzurę. Żeby nie było, lubimy też Sophie Fiennes – to świetna dokumentalistka, nakręciła m.in. "Z-boczoną historię kina" i "Perwersyjny przewodnik po ideologiach". Taki duet bierzemy z pocałowaniem ręki.

***

"Człowiek delfin" reż. Lefteris Charitos
Sekcja: Bohaterowie są wśród nas


Tytuł nie kłamie. Jacques Mayol to facet, który niedługo wyhoduje płetwy. Jeden z najsłynniejrzych nurków w historii, rekordzista w nurkowaniu głębinowym (był pierwszym człowiekiem, który zszedł na głębokość 100 metrów), a przy okazji mądry facet, który ma sporo do powiedzenia na temat swojej pasji. Jeśli coś Wam świta, nie mylicie się – to właśnie on stał się inspiracą dla bohatera granego przez Jeana-Marca Barra w "Wielkim błękicie" Luca Bessona. Zakładamy też, że film będzie wyglądał jak milion dolarów i brzmiał jak należy – w końcu pracowali przy nim specjaliści od podwodnej fotografii, a rolę narratora objął wspomniany Barr. Pełne zanurzenie!

***

"Call Me Tony" reż. Klaudiusz Chrostowski
Sekcja: Nie tacy sami


Konrad, osiemnastoletni fan kulturystyki i zapomnianych gwiazd kina akcji, to wymarzony filmowy bohater. W nagrodzonym m.in. w Lipsku i Amsterdamie filmie Klaudiusza Chrostowskiego chłopak obnaża przed nami swoje nadzieje, lęki i pasje. Trudna relacja z ojcem i marzenia o karierze aktorskiej, problemy z akceptacją przez otoczenie oraz trudy wchodzenia w dorosłość w małej miejscowości na południu Polski. Słowem, sporo dobra jak na jeden film dokumentalny.

***

"Singielki" reż. Ariadna Relea, Mariona Guiu
Sekcja: Nie tacy sami


Jeśli prawdziwa miłość istnieje, bohaterki flmu Ariadny Relei i Mariony Guiu jeszcze jej nie znalazły. Hiszpański dokument przedstawia losy bohaterek z czterech miast (Szanghaj, Melbourne, Stambuł, Barcelona) – atrakcyknych i wykształconych trzydziestolatek, które z najróżniejszych powodów wybrały samotne życie. Oprócz wnikliwego portretu kobiety w ulegającym dynamicznym zmianom społeczeństwie czekamy również na przenikliwą diagnozę współczesnego, wielkomiejskiego życia. Szanse są – film nagrodzono na IDFA w Amsterdamie. 
Udostępnij: