Zwycięzcy jubileuszowego 10. Transatlantyk Festival

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Zwyci%C4%99zcy+jubileuszowego+10.+Transatlantyk+Festival-139708
Zwycięzcy jubileuszowego 10. Transatlantyk Festival
W czwartkowy wieczór, w kinoteatrze Rialto, w województwie śląskim zakończył się jubileuszowy, 10. Transatlantyk Festival. Przedstawiamy zwycięzców konkursów, które odbyły się w ramach tej edycji Festiwalu.

W Katowicach, w województwie śląskim, w czwartek wieczorem zakończył się 10. Festiwal Transatlantyk, którego twórcą i dyrektorem  jest wybitny kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, laureat Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel". Była to edycja wyjątkowa pod wieloma względami: po raz pierwszy Transatlantyk odbywał się w województwie śląskim; miał nową formułę -  hybrydową - i był jubileuszową, 10. odsłoną festiwalu. Koncert symfoniczny "The Best of Jan A.P. Kaczmarek" w NOSPR, jazzowe koncerty w Muzeum Śląskim, spotkania, debaty i pokazy filmowe - widzowie mieli w czym wybierać. Przedstawiamy filmy, które zyskały największe uznanie festiwalowej publiczności i recenzentów, a także artystów, którzy wyjadą z Katowic z nagrodami.

TRANSATLANTYK DISTRIBUTION AWARD - KONKURS NOWE KINO

Nagrodę w konkursie głównym Festiwalu (20 000 zł) tradycyjnie przyznała publiczność. Do ostatniej chwili trwała wyrównana walka między kilkoma tytułami, ostatecznie widzowie uhonorowali produkcję

"Poufne lekcje perskiego" ("Persian Lessons") w reż. Vadim Perelman, Rosja, Niemcy, Białoruś 2020.

Ta inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o Gillesie, młodym Żydzie, który chcąc uniknąć śmierci w obozie koncentracyjnym udaje Persa i uczy jednego z oficerów wymyślonego przez siebie języka, jest z jednej strony przejmującą opowieścią o człowieku, który staje się strażnikiem pamięci o tych, którzy odeszli, a z drugiej - udaną próbą znalezienia nowego języka, w którym absurd i ironia jako jedyne są w stanie opisać koszmar Holocaustu.

Dzięki nagrodzie Transatlantyk Distribution Award dystrybutor filmu będzie mógł wprowadzić tytuł do dystrybucji kinowej, aby poruszał serca widzów nie tylko w województwie śląskim, ale i w całym kraju. Wszystko to dzięki festiwalowej widowni!

KONKURS POLSKICH KRÓTKICH METRAŻY

Międzynarodowe jury w składzie Mona Tusz, Bogdan Muresanu i Laurence Boyce przyznało dwie nagrody:

Nagroda Główna w wysokości 7000 zł

"Ballast", reż. Daniel Howlid,

Wyróżnienie (3000 zł):

"Jestem tutaj" ("I'm Here"), reż. Julia Orlik

TRANSATLANTYK INSTANT COMPOSITION CONTEST

W Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Transatlantyk Instant Composition Contest™ jury w składzie Joanna Kos-Krauze, Wojtek Mazolewski i Marcin Bochniak nagrodziło:

I miejsce - Michael Kornas

II miejsce - Piotr Pawlak

III miejsce - Adam Leśnierowski

Jubileuszowy Transatlantyk Festival odbywał się w czasie pandemii, kiedy widzowie na całym świecie ostrożnie decydują się na uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych. Przypomnijmy, że Cineworld, potężna sieć multipleksów, rozważa tymczasowe zamknięcie 543 swoich kin w Ameryce i Wielkiej Brytanii do końca tego roku. Tym bardziej cieszy, że na wielu pokazach Festiwalu Transatlantyk sale kinowe były wypełnione dokładnie w 50% (czyli maksymalnie, jak tylko można w czasie epidemii).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones