10. Transatlantyk: Twórca "Egzorcysty" gościem

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/10.+Transatlantyk%3A+Tw%C3%B3rca+%22Egzorcysty%22+go%C5%9Bciem-139559
10. Transatlantyk: Twórca "Egzorcysty" gościem
Jubileusze zobowiązują i twórcy Transatlantyku wiedzą o tym bardzo dobrze, dlatego pierwszym z ogłoszonych gości 10. edycji festiwalu był Ken Loach, absolutny klasyk światowego kina. Elektryzującą wiadomością jest, że w festiwalu udział online weźmie także twórca kultowego horroru wszech czasów - czyli William Friedkin, reżyser "Egzorcysty". 

Z racji pandemii reżyser pojawi się wirtualnie – Friedkin, reżyser nie tylko "Egzorcysty", ale i "Francuskiego łącznika" weźmie udział w masterclassie, w którym wirtualnie uczestniczyć będzie mogła publiczność. Czy zdradzi sekrety swojego warsztatu i opowie o tym, jak w ciągu 1 sekundy zmrozić krew w żyłach widzów? Przekonacie się będzie można już w środę 7 października o 19:00 w wirtualnej sali Festiwalu Transatlantyk, czyli na platformie MOJEeKINO.

Jego legendarny horror prezentowany będzie podczas Festiwalu w ramach KINA NOCĄ.  Kurator tej wyjątkowej sekcji, Bartek Pulcyn, tak mówi o filmach, które w tym roku znalazły się w jej programie: Podczas jubileuszowej 10. edycji Transatlantyku pokażemy 5 znakomitych tytułów. Będą to zarówno klasyki gatunku, jak i najciekawsze propozycje z ostatnich miesięcy. Hasłem sekcji KINO NOCĄ jest tego roku "Solo". Czyż wielcy bohaterowie nie stają do swojej walki o wszystko samotnie?

"Wander". "Egzorcysta". "Mortal". "Relikt". "Spree". Tytuły filmów KINA NOCĄ Transatlantyku 2020 brzmią jak zaklęcie albo imiona bogów wojny. Kryje się za nimi pięć porywających, mrożących krew w żyłach opowieści i pięcioro barwnych głównych bohaterów. 

Nocne pokazy otworzy europejska premiera "Wander" April Mullen z gwiazdorską obsadą: Tommy Lee Jones, Heather Graham i Aaron Eckhart. Mieszkańcy województwa śląskiego jako pierwsi w Europie zobaczą film na dużym ekranie! Do kin w Ameryce Północnej "Wander" wejdzie dopiero w 2021 roku. Czy główny bohater filmu - prywatny detektyw z problemami - rozwikła sam zagadkę tajemniczej śmierci, która niebezpiecznie przypomina sprawę sprzed wielu lat? Przekonacie się podczas Festiwalu Transatlantyk. 


Gratką będzie też "Relikt", okrzyknięty objawieniem gatunku debiutancki horror Natalie James, w którym pozornie wyeksploatowany schemat "nawiedzonego domu" skrywa trzymającą w nieustannym napięciu i nad wyraz ponurą opowieść o "chorobie" przekazywanej z pokolenia na pokolenie. 

Mroczne przyjemności Festiwalu Transatlantyk zwieńczy "Spree" (reż. Eugene Kotlyarenko) w znakomitej obsadzie. W historii o pragnącym internetowej sławy nastolatku, który rusza na ulice Los Angeles autem naszpikowanym kamerami i wodą wymieszaną ze śmiercionośną trucizną, główne role grają  Joe Keery ("Stranger Things") i David Arquette (seria "Krzyk"). 

Chcecie wiedzieć więcej? Pakujcie walizki i przyjeżdżajcie do województwa śląskiego – 10. Festiwal Transatlantyk odbędzie się miedzy 1 a 8 października w Katowicach.

Amatorzy kina grozy już dziś mogą online nabyć akredytacje dla widzów Festiwalu Transatlantyk, które pozwalają zobaczyć wszystkie pokazy online oraz w kinach, a także zapewniają udział w masterclassie z Williamem Friedkinem. Bilety na pojedyncze pokazy dostępne są TUTAJ. Nie będzie Cię jednak w Katowicach w październiku? Nic straconego – festiwalowe filmy możesz zobaczyć online na platformie MOJEeKINO.pl (uwaga: tylko między 1 a 8 października, wiec nie zwlekaj!).

10. Transatlantyk Festival odbędzie się w dniach 1-8 października w Województwie Śląskim, w Katowicach. Festiwal Transatlantyk jest artystycznym pomostem pomiędzy dwiema dziedzinami sztuki: filmem i muzyką. Wytwarza niepowtarzalną przestrzeń kreatywnego współdziałania na styku tych dwóch światów. Twórcą i Dyrektorem Festiwalu jest kompozytor, laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek, a Dyrektor Programową – Joanna Łapińska.

Organizatorem Festiwalu Transatlantyk jest Fundacja Transatlantyk Festival. Partnerem Festiwalu jest Województwo Śląskie. Współorganizatorami są Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris, Instytucja Filmowa Silesia Film w Katowicach oraz Muzeum Śląskie w Katowicach. Partnerami Festiwalu są: Filharmonia Śląska im. H.M. Góreckiego, NOSPR, Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, ASP w Katowicach i Rondo Sztuki, FIPRESCI, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A., Uniwersytet SWPS, Stowarzyszenie Kin Studyjnych, platforma MOJEeKINO.PL, Canpol, ZAIKS oraz British Council.

Festiwal współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.