Alicia Silverstone 

7,0
6 963 oceny gry aktorskiej
Alicia Silverstone
Alicia Silverstone urodziła się 4 października 1976 w San Francisco (Kalifornia, USA). Jest córką Anglików - Monty'ego Silverstone'a, konsultanta finansowego i Didi, z zawodu stewardessy. Swoją karierę w show biznesie rozpoczęła w wieku 6 lat, kiedy ojciec zapisał ją do agencji modelek. Występowała w takich reklamach jak Levi's czy Domino's Pizza. Po pewnym czasie otrzymała niewielką rolę w serialu "Cudowne lata", gdzie zagrała postać Jessiki - wymarzonej dziewczyny głównego bohatera. Jej pierwszym poważniejszym przedsięwzięciem okazała się rola w filmie "Zauroczenie", gdzie grała nastolatkę mającą obsesję na punkcie starszego mężczyzny. Film okazał się kasowym hitem wśród amerykańskich nastolatków, a Alicia wygrała nagrodę MTV w kategorii przełomowa rola.

Wkrótce Alicia zagrała w teledyskach Aerosmith ("Crying", "Crazy" i "Amazing"), czym zaskarbiła sobie gigantyczną popularność i stała się ulubioną nastolatką Ameryki. Kolejnym sukcesem okazał się film "Słodkie zmartwienia" - swobodna przeróbka mini serialu "Emma", osadzona w realiach stanu Kalifornia lat 90. Aktorka zdobyła mnóstwo przychylnych opinii. Następnym filmem, który umocnił jej pozycję był dramat "Opiekunka". Alicia szybko znalazła się na szczycie sławy, a prasa okrzyknęła ją jako jedną z najlepszych gwiazd młodego pokolenia.

Potem przyszły jednak chude lata. Thriller "Kryjówka diabła" okazał się dużym fiaskiem. W 1997 roku zagrała w dwóch nieudanych produkcjach. Pierwszą był "Batman i Robin", gdzie wystąpiła wraz z Arnoldem Schwarzeneggerem, Umą Thurman i George'em Clooneyem, a kolejną "Nadbagaż" z Benicio Del Toro i Christopherem Walkenem. Na oba filmy spadła fala krytyki, a sama Alicia otrzymała Złote Maliny dla najgorszej aktorki. Od tamtej pory jej gwiazda zaczęła powoli gasnąć. Prasa coraz mniej interesowała się jej filmografią, a bardziej skupiła się na życiu prywatnym.

Po porażkach zaczęła występować w mniejszych produkcjach, takich jak "Atomowy amant" czy "Stracone zachody miłości". W 2003 roku rozpoczęła współpracę z telewizją, czego efektem był serial "Mów mi swatka". I chociaż projekt ten nie odniósł wielkiego sukcesu, to przyniósł Alicii nominację do Złotego Globu dla najlepszej aktorki w serialu komediowym. Później na jej koncie znalazły się nieco większe produkcje, takie jak "Scooby-Doo 2: Potwory na gigancie", "Salon piękności" czy "Alex Rider: Misja Stormbreaker". W kolejnych latach można ją było oglądać w "Wampirzycach", "Zabiciu świętego jelenia", "Domku w górach" czy "Bad Therapy".

Silverstone znana jest ze swojej pracy na rzecz opieki zwierząt. Założyła fundację Alicia's Animal Heaven. Wystąpiła w kilku reklamach, które miały na celu zwrócenie uwagi na ochronę zwierząt.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 4 października 1976

miejsce urodzenia: San Francisco, Kalifornia, USA

wzrost: 165 cm

Złota Malina
Zdobyła Złota Malina, 6 innych nagród oraz 7 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Christopher Jarecki (11.06.2005 - 2018, rozwód), syn Bear Blu (ur. 05.05.2011)
Wystąpiła w następujących teledyskach:
- 1993 r. - "Cryin" - Aerosmith;
- 1994 r. - "Crazy"; "Amazing" - Aerosmith;
- 2009 r. - "Her Diamonds" - Rob Thomas.
W 1991 roku wystąpiła w reklamie Domino's Pizza.
Odrzucono jej kandydaturę do zagrania roli Julii w "Romeo + Juliet". Ostatecznie zaangażowano Claire Danes.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

usta ?
Mam wrażenie, że żyją sobie one własnym życiem.

Ale trzeba przyznać, że teledyski Aerosmith są niezapomniane,

W filmach Słodkie zmartwienia , Opiekunka i Zauroczenie była śliczna . I bardzo dobrze w nich zagrała . Lubię jeszcze jej rolę w filmach Nadbagaż i Atomowy amant. Szkoda że , nie zrobiła większej kariery.

ale to jak występowała w teledyskach Aerosmith to coś ekstra! Była piękna, zjawiskowa, a w
piosence ''cryin' '' ta scena, gdy rzuca się z mostu i pokazuje kolesiowi środkowy palec mnie
rozbraja ; )

A skończyła na Amazing.