Beata Ścibakówna 

Beata Ścibakówna-Englert

6,6
3 583 oceny gry aktorskiej
Beata Ścibakówna
Beata Ścibakówna (właściwie Beata Lucyna Ścibakówna-Englert) to polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, urodzona 28 kwietnia 1968 roku w Zamościu. Ogólnokrajową popularność przyniosły jej role w popularnych serialach telewizyjnych, takich jak „Samo życie”, „Na dobre i na złe” oraz „Diagnoza”. Przez lata swojej aktywności zawodowej zbudowała silną pozycję na polskiej scenie, będąc na stałe związaną z Teatrem Narodowym w Warszawie. Za swoje osiągnięcia artystyczne została uhonorowana prestiżową nagrodą za najlepszą rolę kobiecą na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”.

Wczesne lata

Beata Ścibakówna dorastała w Zamościu, gdzie jej ojciec pracował jako dyrektor transportu w zakładach mięsnych, a matka była laborantką. Wychowywała się wraz z młodszym o sześć lat bratem. Po ukończeniu szkoły średniej zdecydowała się na studia aktorskie w stolicy. Podjęła naukę w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, którą ukończyła w 1992 roku, zdobywając dyplom aktorski.

Historia kariery

Debiut sceniczny aktorki miał miejsce w 1990 roku, kiedy jako studentka wcieliła się w postać Zosi w spektaklu „Pan Tadeusz” w reżyserii Jana Englerta. Po ukończeniu studiów w 1992 roku otrzymała angaż w Teatrze Powszechnym w Warszawie, gdzie występowała do 1997 roku. W tym samym roku dołączyła do zespołu Teatru Narodowego, z którym pozostaje związana do dziś. Współpracowała także z Teatrem Polonia, Teatrem Syrena, Teatrem Komedia oraz Teatrem Bajka.

Na dużym ekranie zadebiutowała w 1992 roku w dramacie psychologicznym „Wszystko, co najważniejsze...” w reżyserii Roberta Glińskiego. W tym samym roku zagrała również w komedii sensacyjnej „Wielka wsypa” jako Ewa, sekretarka Branickiego. W latach dziewięćdziesiątych regularnie pojawiała się w produkcjach kinowych i telewizyjnych, w tym w filmie „Pestka” oraz w serialu „Radio Romans” jako Barbara Zwolińska.

Przełomem w karierze telewizyjnej stały się role medyczne w popularnych serialach obyczajowych, które przyniosły jej miano jednej z najbardziej charakterystycznych polskich aktorek serialowych. W późniejszych latach występowała w głośnych produkcjach kinowych, w tym w dramacie „Układ zamknięty” oraz filmie „Dziewczyny z Dubaju”. Regularnie pojawiała się także w Teatrze Telewizji Polskiej oraz Teatrze Polskiego Radia.

Najważniejsze role

Do najważniejszych ról Beaty Ścibakówny można zaliczyć:

- Barbara Kornacka w serialu „Samo życie
- Dr Orlicka w serialu „Na dobre i na złe
- Dr Olga Bujak w serialu „Diagnoza
- Ewa, sekretarka Branickiego w filmie „Wielka wsypa
- Joanna Rybarczyk w filmie „Układ zamknięty
- Agnieszka Burzyńska w filmie „Skorumpowani
- Lidia Skalska w serialu „Prawo Agaty
- Anna Kowalska w miniserialu „Skazane
- Klara w spektaklu „Śluby panieńskie”
- Gertruda w spektaklu „Hamlet”

Wszystkie filmy i seriale z udziałem aktorki znajdziesz TUTAJ.

Nominacje i zdobyte nagrody

Beata Ścibakówna została wielokrotnie wyróżniona za swoją pracę sceniczną i ekranową. W 1995 roku zdobyła wyróżnienie za rolę Klary w „Ślubach panieńskich” podczas 20. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. W 2016 roku na 16. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” przyznano jej nagrodę za najlepszą rolę kobiecą za kreację Elwiry w spektaklu „Mąż i żona”. Za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej kultury została także odznaczona państwowymi wyróżnieniami. W 2005 roku otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi, a w 2017 roku została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi.

Działalność poza aktorstwem

Poza regularną pracą aktorską Ścibakówna z powodzeniem rozwija swoją działalność w obszarze produkcji artystycznej. Angażuje się jako producentka i współproducentka projektów teatralnych oraz filmowych. Do jej kluczowych przedsięwzięć należy współprodukcja filmu fabularnego „Skrzyżowanie”. Była również zaangażowana w realizację filmu dokumentalnego poświęconego postaci Jana Englerta. Swoją obecność w mediach zaznaczyła także udziałem w popularnym programie rozrywkowym „Gwiazdy tańczą na lodzie”.
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 28 kwietnia 1968

miejsce urodzenia: Zamość, Polska

wzrost: 170 cm

mąż Jan Englert, córka Helena (ur. 14.06.2000)
W 1992 roku ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (obecnie Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Polska).
Otrzymała następujące odznaczenia państwowe:
- 2005 r. - Srebrny Krzyż Zasługi;
- 2017 r. - Złoty Krzyż Zasługi za zasługi w działalności na rzecz rozwoju kultury i osiągnięcia artystyczne.
Wystąpiła w następujących kampaniach reklamowych:
- 2009 r. - kampania społeczna pt. "Chronię życie przed rakiem szyjki macicy";
- 2018 r. - serial przyrodniczy BBC Studios pt. "Dynastie" (wraz z Olgą FryczLarą Gessler, Adamem Bieleckim i siostrami Dominikankami z Broniszewic).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

To jest ten typ kobiety, która bez względu na wiek zawsze będzie sexy, zawsze będzie elegancka i kobieca Moim zdaniem pani Beata dostawała stanowczo za mało ciekawych ról w filmach

....idealnie pasuje mi do grania takich "dam w starym stylu".Może ktoś wpadnie na taki pomysł i powieży Jej główną rolę w takim historycznym kinie.

pomimo, że zawsze wyglądała na starszą niż w rzeczywistości, to taki "zmęczony", a właściwie "skochany" typ urody, i w tym co napisałem nie ma nic przewrotnego. To naprawdę ładna i bardzo uwodzicielska kobieta.

gdyby mieli robić polską wersję zbuntowanego anioła to Ścibakówna nadawała by się na Luizę.

Myślę że ta aktorka ma dobre role dopiero przed sobą, jej wiek może być wielkim atutem aby grać w końcu poważniejsze role.