postać

Superman

Człowiek ze stali (2013) Warner Bros. Entertainment Inc.
Batman v Superman: Świt sprawiedliwości (2016) Warner Bros. Entertainment Inc.
Superman

Superman - alter ego reportera Clarka Kenta, który, przywdziawszy ikoniczny czerwono-niebieski kostium i pelerynę, zwalcza przestępczość i chroni Ziemię jako tak zwany "Człowiek ze Stali". Czołowy superbohater z panteonu wydawnictwa DC Comics oraz DC Cinematic Universe (DCEU), pojawiający się w komiksach, filmach aktorskich i animowanych, serialach oraz grach komputerowych.

Stworzony przez Jerry'ego Siegela i Joego Shustera, zadebiutował w 1938 roku na łamach magazynu Action Comics. Zapoczątkował boom na superbohaterów i zainspirował powstanie szeregu innych postaci, m.in. Batmana i Captaina Marvela, które z czasem stały się jego kompanami w ramach uniwersum DC Comics.

Szczegóły jego biografii różnią się z komiksu na komiks i z filmu na film. Trzon pozostaje jednak wciąż z grubsza ten sam. Urodzony jako Kal-El, ocalał z katastrofy swojej macierzystej planety Krypton, wysłany przez rodziców na Ziemię. Znaleziony przez bezdzietne małżeństwo Kentów ze Smallville, został przez nich wychowany jak własny syn, przyjął nazwisko Clark Kent i podjął pracę jako reporter dziennika Daily Planet w mieście Metropolis. W kontakcie z ziemską atmosferą i energią słońca jego kryptońska biologia dała mu nadprzyrodzone moce, m.in. latanie, rentgenowski i laserowy wzrok oraz supersiłę. Postanowił wykorzystać te talenty do pomagania ludziom jako Superman. Choć niezwykle potężny, Superman nie jest jednak niepokonany. Ołów blokuje jego rentgenowski wzrok, a zwany Kryptonitem pierwiastek z jego rodzimej planety jest dla niego śmiertelny. Z czasem zaczęły pojawiać się kolejne odmiany Kryptonitu, m.in. Czerwony Kryptonit, który blokuje moce Supermana.

Wśród przyjaciół Supermana znajdują się zarówno dawni znajomi ze Smallville (Lana Lang i Pete Ross), koledzy-dziennikarze (Lois Lane, etatowa dziewczyna/żona Supermana; Jimmy Olsen, Perry White, Cat Grant) oraz inni superbohaterowie (Batman, Supergirl, Flash, Wonder Woman i reszta towarzyszy z Justice League). Równie liczny jest panteon wrogów Supermana, któremu przewodzi egotyczny milioner Lex Luthor. Wśród czołowych antagonistów Człowieka ze Stali znajdują się również m.in. Brainiac, Metallo, Generał Zod, Doomsday, Darkseid, Mogul, Bizarro i Mister Mxyzptlk.

Superman wielokrotnie gościł na dużym i małym ekranie. Najważniejsze filmy z jego udziałem to "Superman" (1978), "Superman II" (1980), Superman III" (1983) i "Superman IV" (1987) z Christopherem Reeve'em, "Superman: Powrót" (2006) z Brandonem Routhem oraz "Człowiek ze stali" (2013) i "Batman v Superman: Świt sprawiedliwości" (2016) z Henrym Cavillem. Animowany Superman pojawił się m.in. w cyklu krótkometrażowych filmów autorstwa Fleischer Studios z lat 1941-1943, serialach "The New Adventures of Superman" (1966-1970), "Super Friends" (1973), "Superman: The Animated Series" (1996-2000) i "Liga sprawiedliwych" (2001-2006) oraz pełnometrażowych animacjach, m.in. "Superman: Doomsday" (2007) i "Niezwyciężony Superman" (2011). Czołowe seriale z Supermanem to m.in. "Adventures of Superman" (1952-1958) z George'em Reevesem, "Nowe przygody Supermana" (1993-1997) z Deanem Cainem i "Tajemnice Smallville" (2001-2011) z Tomem Wellingiem.

Więcej Mniej
świat DC Twórcy Joe Shuster, Jerry Siegel data powstania 18 kwietnia 1938 znany też jako Clark Kent / Człowiek ze Stali
Justice League: Crisis on Infinite Earths - Part One
Zwiastun nr 1
Moje przygody z Supermanem
Spot nr 1 (polski)
DC Liga Super-Pets
Zwiastun nr 3 (polski)

Lois Lane

Lois Joanne Lane
świat DC
Movie się
Movie się "Flash", "Spider-Man: Poprzez multiwersum", "Tyler Rake 2"
Superman jest zastrzeżonym znakiem towarowym i DC jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones