Daniel Olbrychski

Daniel Marcel Olbrychski

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/270/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":26690,"rate":7.634394904458599,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/270/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":1028,"rate":7.967898832684825,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/270/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":500,"rate":6.06,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/270/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":62,"rate":5.258064516129032,"desc":"oceny","profession":"występów osoby"}}]
7,6
26 690 ocen gry aktorskiej
Daniel Olbrychski jest niekwestionowanym królem polskiego kina. Urodzony w Łowiczu, dzieciństwo spędził w Drohiczynie. Od najmłodszych lat marzył o zostaniu aktorem. Jego mama prowadziła w gimnazjum zajęcia teatralne. Po przeprowadzce do Warszawy dostał się do studia teatralnego prowadzonego przez Andrzeja Konica. Na ekranie debiutował w 1964 roku będąc jeszcze studentem. Występował w Teatrze Powszechnym, a także Narodowym w Warszawie. Z najwyższą ponoć ilością punktów przyjęto go do Warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, studiów jednakże nigdy nie ukończył, gdyż przeszkodziła mu w tym jego filmowa kariera. 

Jego mistrzem i wymagającym nauczycielem był Andrzej Wajda. Olbrychski zagrał w 10 filmach Wajdy, w których dostrzegli go reżyserzy i krytycy nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Występował w wielu obrazach na Węgrzech, we Włoszech, Francji i RFN. Artysta jest laureatem wielu prestiżowych nagród. W ankiecie "Polityki" na najważniejszych aktorów polskich XX wieku zajął 7 miejsce. W 1998 roku na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd. Współpracował m.in. z Krzysztofem Zanussim czy Adamem Hanuszkiewiczem. Grał u boku wybitnych aktorów polskich i zagranicznych. Kilka lat, z powodu postępowania ówczesnych władz, spędził we Francji na emigracji.
Jest jednym z najpopularniejszych polskich aktorów. Na ekranie zadebiutował  w 1963 roku jako 19-letni student PWST w wojennym filmie "Ranny w lesie" w reżyserii Janusza Nasfetera. Prawdziwym odkrywcą talentu Daniela Olbrychskiego okazał się, jednak Andrzej Wajda powierzając mu główną rolę w obrazie "Popioły". Po tym występie w kierunku młodego aktora posypały się liczne filmowe propozycje czego konsekwencją było porzucenie studiów. Dopiero w 1974 roku Olbrychski zdał egzamin eksternistyczny.

W latach 1974-1975 wystąpił w legendarnych ekranizacjach polskiej literatury -"Potopie", w którym wcielił się w postać chorążego Andrzeja Kmicica u boku pięknej Małgorzaty Braunek jako Oleńki Bilewiczówny. Kreacja przyniosła mu liczne nagrody (W tym "Złote Lwy" na Festiwalu Filmowym w Gdyni"). Kolejną produkcją była "Ziemia obiecana", w którym zagrał chciwego i cynicznego fabrykanta, Karola Borowieckiego. Obraz jest do dziś uznawany przez wielu krytyków za największe arcydzieło polskiej kinematografii.

Dzięki występowi w oscarowym dziele Volkera Schlöndorffa
"Blaszany bębenek" Daniel Olbrychski zaczął grać w zagranicznych produkcjach. W 1981 roku wcielił się w główną rolę komendanta Davorina w jugosłowiańskim obrazie wojennym "Upadek Italii". W czasie swojej wieloletniej kariery teatralnej i filmowej współpracował i przyjaźnił się z takimi ikonami zagranicznego kina jak: Gérard DepardieuNikita Michałkow czy Jean-Paul Belmondo. W 2010 roku, odniósł wielki sukces wcielając się w postać tajemniczego agenta KGB, Orlova w amerykańskim thrillerze "Salt" u boku jednej z największych hollywoodzkich gwiazd, Angeliny Jolie. Rok później aktor obchodził swój jubileusz pracy artystycznej występując w sztuce "Droga do Maidson" na deskach warszawskiego teatru "6 piętro".

Prywatnie Daniel Olbrychski jest zapalonym sportowcem. Uwielbia boks i jazdę konną co nie jednokrotnie pokazywał w filmach ("Bokser" "Ogniem i mieczem"). Regularnie komentuje również wydarzenia polityczne. Od 2017 roku należy do honorowych obywateli Warszawy. Gwiazdor nie ukrywa również swojego sentymentu do rodzimych seriali. Na małym ekranie można było go oglądać w telenoweli "Klan" oraz gościnnie w odcinku popularnego sitcomu "Świat według Kiepskich".