Domhnall Gleeson 

7,7
35 185 ocen gry aktorskiej
Domhnall Gleeson
Domhnall Gleeson urodził się 12 maja 1983 roku w Dublinie, jako pierwszy z czwórki synów małżeństwa Mary i Brendana Gleesonów. Uczęszczał do Malahide Community School, a następnie studiował w Dublińskim Instytucie Technologii, gdzie uzyskał tytuł licencjata wydziału sztuk medialnych. Jego kariera filmowa zaczęła się po zakończeniu szkoły. Domhnall zajął się wtedy reżyserią i pisaniem scenariuszy teatralnych. Początkowo pojawiał się na ekranach w towarzystwie swojego ojca. W 2006 roku wystąpił w filmie "Faceci w korkach" (za tę rolę dostał nagrodę IFTA w kategorii "najlepszy nowy talent"), a wyprodukowany w 2004 roku "Sześciostrzałowiec", w którym Gleeson zagrał kasjera, otrzymał Oscara za najlepszy krótkometrażowy film aktorski. Ten rok przyniósł mu również nagrodę Tony Award za rolę Daveya w spektaklu "Porucznik z Inishmore". Do 2008 roku aktor występował głównie w teatrze, pojawił się też w serii skeczy "Your Bad Self" emitowanych na kanale RTÉ. Popularność na srebrnym ekranie przyniosła mu rola Billa Weasleya w siódmej odsłonie serii "Harry Potter", zatytułowanej "Harry Potter i Insygnia Śmierci". W tym samym roku ukazały się dwa inne filmy z jego udziałem. Były to "Nie opuszczaj mnie" (w tym filmie po raz pierwszy zagrał z Keirą Knightley) i "Prawdziwe męstwo" (gdzie towarzyszył mu z kolei Matt Damon). Sportretowanie Konstantego Dmitricza Lewina w ekranizacji "Anny Kareniny" (tu po raz drugi pojawił się u boku Knightley) przyniosło mu statuetkę IFTA za najlepszą rolę drugoplanową. Film "Czas na Miłość", w którym wcielił się w Tima, młodego mężczyznę potrafiącego podróżować w czasie, zapewnił mu kolejną nagrodę IFTA, pozytywne recenzje i szersze grono fanów. W roku 2016 roku cztery produkcje, w których pojawił się Domhnall, zostały nominowane do Nagrody Akademii Filmowej, choć sam aktor nominacji się nie doczekał. Wśród tych produkcji znalazły się "Zjawa", nominowana w 12 kategoriach, "Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy" oraz zbierająca pozytywne oceny "Ex Machina", gdzie aktor zagrał główną rolę, a wspierała go Alicia Vikander, z którą współpracował już na planie "Anny Kareniny". Jego występ w filmie "Brooklyn" doceniło BAFTA, nominując go do nagrody za najlepszą rolę drugoplanową.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 12 maja 1983

miejsce urodzenia: Dublin, Irlandia

wzrost: 185 cm

IFTA
Zdobył 4 nagrody IFTA, 9 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Jest synem Brendana Gleesona.
Ukończył studia licencjackie na kierunku sztuka mediów w Instytucie Technologicznym w Dublinie (Irlandia).
Ma trzech młodszych braci: Briana, Fergusa i Rory'ego.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Ogromny szacunek. Może i jest trochę w tle, ale liczę że prędko będzie przodował. "Zjawa", "Gwiezdne Wojny VIII", "Brooklyn", "Ex Machina". Wszystkie z jego tegorocznych filmów są licznie nagradzane.

Zapamiętam ten film głównie dzięki niemu.

tak wiem, temat z dupy ale od razu się fakt rzuca w oczy :)
poza tym wg nie podobny do ojca

Bardzo dobry aktor zawsze wczuwa się w swoją rolę. Najlepiej jego talent aktorski było widać w
When Harvey Met Bob przynajmniej ja tak uważam. A oczarował mnie filmem about time :) bardzo
przystojny z niego facet ;)

Kocham go w romantycznych scenach jak np. w About Time czy w Annie Kareninie. Ten wzrok, uśmiech, wierzę w jego uczucia na ekranie. W About Time był totalnie uroczy. Mam nadzieję, że jeszcze zagra w podobnych filmch.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones