Timothée Chalamet 

Timothée Hal Chalamet

8,5
51 188 ocen gry aktorskiej
Timothée Chalamet
Timothée Hal Chalamet urodził się 27 grudnia 1995 roku na Manhattanie w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA). Jego matka, Nicole Flender, jest tancerką i pośredniczką w handlu nieruchomościami, a ojciec, Marc Chalamet, pracuje dla UNICEF-u. Wśród jego przodków znajdują się Żydzi pochodzenia rosyjskiego i austriackiego oraz Brytyjczycy i Francuzi. Ma starszą siostrę, Pauline, która również zajmuje się aktorstwem.

Timothée uczęszczał do Fiorello H. LaGuardia High School of Music & Art and Performing Arts w Nowym Jorku, gdzie w tym samym czasie kształcił się aktor Ansel Elgort. Następnie przez rok studiował antropologię kulturową na Uniwersytecie Columbia, a później przeniósł się do Gallatin School of Individualized Study (Uniwersytet Nowojorski) pozwalającej na dobieranie indywidualnego toku nauczania, by móc skupić się na karierze aktorskiej.

W dzieciństwie Timothée wystąpił w kilku reklamach i filmach krótkometrażowych. Otrzymywał również mniejsze role w serialach telewizyjnych takich jak "Prawo i porządek", "Bananowy doktor" czy "Homeland". Na deskach nowojorskich teatrów zadebiutował w 2011 roku, wcielając się w postać 12-letniego Nicholasa w sztuce "The Talls" Anny Kerrigan, a jego występ spotkał się z przychylnymi opiniami krytyków. Jego debiut aktorski na wielkim ekranie miał miejsce w 2014 roku, kiedy zagrał ucznia szkoły średniej w filmie "Uwiązani", a także nastoletniego syna postaci odgrywanej przez Matthew McConaugheya w filmie "Interstellar". W kolejnych latach wystąpił w kilku filmach niezależnych, między innymi: "The Adderall Diaries" (2015), "Jeden, dwa" (2015) czy "Pani Stevens" (2016). Prawdziwy przełom w jego karierze nastąpił w 2017 roku, gdy wcielił się w główną postać w głośnym filmie Luki Guadagnino "Tamte dni, tamte noce". Za swój znakomity występ w tej produkcji na podstawie książki Andrégo Acimana otrzymał między innymi nominacje do Oscara, Złotego Globu i nagrody BAFTA. W 2017 roku wystąpił również w westernie "Hostiles", dramacie kryminalnym "Hot Summer Nights" i komediodramacie "Lady Bird", grając u boku takich gwiazd kina jak Rosamund Pike, Christian Bale czy Saoirse Ronan. W 2018 roku wcielił się w postać uzależnionego od metamfetaminy nastolatka w dramacie "Mój piękny syn", za co otrzymał w 2019 roku nominacje do Złotego Globu i nagrody BAFTA.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 27 grudnia 1995

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 182 cm

Independent Spirit
Zdobył Independent Spirit, 10 innych nagród i 33 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Był brany pod uwagę do roli Cyclopsa / Scotta Summersa w filmie "X-Men: Apocalypse". Angaż otrzymał Tye Sheridan.
Jest synem aktorki Nicole Flender.
Jest wnukiem pisarza i scenarzysty Harolda Flendera
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych