Halina Kowalska 

7,9
3 952 oceny gry aktorskiej
Halina Kowalska
Halina Kowalska urodziła się 27 lipca 1941 roku. W 1966 roku ukończyła łódzką PWSTiF. Szerokiej publiczności znana jest z ról charakterystycznych w kultowych komediach m. in. Stanisława Barei: "Nie ma róży bez ognia" (Wanda Filikiewicz), "Alternatywy 4" (Śpiewaczka) i Tadeusza Chmielewskiego "Nie lubię poniedziałku" (Marianna). Grała z powodzeniem w dramatach, np. Celinę w "Drewnianym różańcu" (udany debiut jako wychowanki pensjonatu prowadzonego przez zakonnice), Jadzię w "Domu" i Wilińską w "Kardiogramie" - oba obrazy w reżyserii Romana Załuskiego, czy Adelę w wybitnym filmie Wojciecha Jerzego Hasa "Sanatorium pod klepsydrą", z którym pojechała na festiwal do Cannes. 
W telewizji grała skrajnie różne role, m. in. w emitowanych w latach 70-tych "Na dobranoc", które przyniosły jej dużą popularność, a także w spektaklach TTV, m. in. "Niemcy" Leona Kruczkowskiego (Marika) , "Przystanek autobusowy" Williama (Cheriex), znany z ekranizacji z Marilyn Monroe, "Opera za trzy grosze " Brechta (Lucy), "Otello" Williama Szekspira, "Rodzina" Słonimskiego (Kaczulska).
Ma na swoim koncie szereg głównych ról teatralnych, m. in w "Operze za trzy grosze" Brechta (Polly), w "Romeo i Julii" (Teatr im. Bogusławskiego w Kaliszu) - nagroda SPATIFu na VII KST dla młodego aktora za rolę Julii. W latach 1967-74 występowała w warszawskim Teatrze Komedia, gdzie zagrała m in. tytułowe role w "Manon Lescaut" Macieja Z. Bordowicza i "Pięknej Helenie" J. Offenbacha, a także m. in. w "Wieczorze trzech króli" Szekspira (Olivia). W latach 1974-1984 pracowała z czołówką polskich aktorów komediowych (Krzysztof Kowalewski, Jan Kobuszewski) w założonym przez Edwarda Dziewońskiego "Kwadracie", grając najczęściej główne role m. in. w "Wygnańcach Ewy" Sztaudyngera (Ewa), "Bożyszcze kobiet" Simona (Bobbi), dwuosobowej amerykańskiej sztuce B. Slade'a "Za rok o tej samej porze" z Januszem Gajosem, "Niewinnej grzesznicy" W. Grubińskiego (Zuzu). Występowała też w Tetarze na Woli m. in. w "Wielkim Jerrym" F. S. Fitzgeralda (również z Gajosem). Powróciła na ekran w serialu "Dylematu 5".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 27 lipca 1941

miejsce urodzenia: Brzeziny, Polska

wzrost: 163 cm

mąż Włodzimierz Nowak
W 1966 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi (Polska).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

W najnowszym bestsellerze „Demony seksu” Krzysztofa Tomasika o symbolach kobiecych kina lat 70 i 80-tych autor pyta, dlaczego kariera tak utalentowanej, wytrawnej aktorki, jaką jest Halina Kowalska, wyhamowała. Odpowiedź pośrednio wynika z wywiadu udzielonego przez artystkę, która zrezygnowała z lukratywnych...

I do tego jaki talent komediowy! Super aktorka!

Wspaniała była w niezapomnianym programie satyrycznym "Bajka dla dorosłych", gdzie odgrywała zazwyczaj role księżniczek, sierotek i urodziwych białogłów. Zawsze roztaczała wokół siebie ogrom kobiecego wdzięku.

cNo jak sobie sprawdziłem to widziałem wszystkie produkcje po 1973-ym czyli od "Sanatorium pod Klepsydrą" i "Jak to się robi" do "Alternatyw4". Czemu tak się stało, że p. Kowalska przepadła gdzieś. Piękna kobieta - utalentowana - i znikła? To samo miałem do p. Starosteckiej - czemu? Z kolei beztalencia typu p....

Zapomniałem dodać, że Halina Kowalska, jako człowiek i artysta najpiękniejsza jest dzisiaj. To bardzo doświadczona aktorka, z dorobkiem filmowym i teatralnym. Pozdrawiam wszystich fanów.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones