[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/8829/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":2402,"rate":8.037468776019983,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/8829/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":13,"rate":6.923076923076923,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
8,0
2 402 oceny gry aktorskiej
Halina Kowalska
Halina Kowalska urodziła się 27 lipca 1941 roku. W 1966 roku ukończyła łódzką PWSTiF. Szerokiej publiczności znana jest z ról charakterystycznych w kultowych komediach m. in. Stanisława Barei: "Nie ma róży bez ognia" (Wanda Filikiewicz), "Alternatywy 4" (Śpiewaczka) i Tadeusza Chmielewskiego "Nie lubię poniedziałku" (Marianna). Grała z powodzeniem w dramatach, np. Celinę w "Drewnianym różańcu" (udany debiut jako wychowanki pensjonatu prowadzonego przez zakonnice), Jadzię w "Domu" i Wilińską w "Kardiogramie" - oba obrazy w reżyserii Romana Załuskiego, czy Adelę w wybitnym filmie Wojciecha Jerzego Hasa "Sanatorium pod klepsydrą", z którym pojechała na festiwal do Cannes. 
W telewizji grała skrajnie różne role, m. in. w emitowanych w latach 70-tych "Na dobranoc", które przyniosły jej dużą popularność, a także w spektaklach TTV, m. in. "Niemcy" Leona Kruczkowskiego (Marika) , "Przystanek autobusowy" Williama (Cheriex), znany z ekranizacji z Marilyn Monroe, "Opera za trzy grosze " Brechta (Lucy), "Otello" Williama Szekspira, "Rodzina" Słonimskiego (Kaczulska).
Ma na swoim koncie szereg głównych ról teatralnych, m. in w "Operze za trzy grosze" Brechta (Polly), w "Romeo i Julii" (Teatr im. Bogusławskiego w Kaliszu) - nagroda SPATIFu na VII KST dla młodego aktora za rolę Julii. W latach 1967-74 występowała w warszawskim Teatrze Komedia, gdzie zagrała m in. tytułowe role w "Manon Lescaut" Macieja Z. Bordowicza i "Pięknej Helenie" J. Offenbacha, a także m. in. w "Wieczorze trzech króli" Szekspira (Olivia). W latach 1974-1984 pracowała z czołówką polskich aktorów komediowych (Krzysztof Kowalewski, Jan Kobuszewski) w założonym przez Edwarda Dziewońskiego "Kwadracie", grając najczęściej główne role m. in. w "Wygnańcach Ewy" Sztaudyngera (Ewa), "Bożyszcze kobiet" Simona (Bobbi), dwuosobowej amerykańskiej sztuce B. Slade'a "Za rok o tej samej porze" z Januszem Gajosem, "Niewinnej grzesznicy" W. Grubińskiego (Zuzu). Występowała też w Tetarze na Woli m. in. w "Wielkim Jerrym" F. S. Fitzgeralda (również z Gajosem). Powróciła na ekran w serialu "Dylematu 5".
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 27 lipca 1941

miejsce urodzenia: Brzeziny, Polska

wzrost: 163 cm

mąż Włodzimierz Nowak
W 1966 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi (Polska).
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • I do tego jaki talent komediowy! Super aktorka!

 • Wspaniała była w niezapomnianym programie satyrycznym "Bajka dla dorosłych", gdzie odgrywała zazwyczaj role księżniczek, sierotek i urodziwych białogłów. Zawsze roztaczała wokół siebie ogrom kobiecego wdzięku.

  16
  • W najnowszym bestsellerze „Demony seksu” Krzysztofa Tomasika o symbolach kobiecych kina lat 70 i 80-tych autor pyta, dlaczego kariera tak utalentowanej, wytrawnej aktorki, jaką jest Halina Kowalska, wyhamowała. Odpowiedź pośrednio wynika z wywiadu udzielonego przez artystkę, która zrezygnowała z ... więcej

  • cNo jak sobie sprawdziłem to widziałem wszystkie produkcje po 1973-ym czyli od "Sanatorium pod Klepsydrą" i "Jak to się robi" do "Alternatyw4". Czemu tak się stało, że p. Kowalska przepadła gdzieś. Piękna kobieta - utalentowana - i znikła? To samo miałem do p. Starosteckiej - czemu? Z kolei ... więcej

   1
   • Zapomniałem dodać, że Halina Kowalska, jako człowiek i artysta najpiękniejsza jest dzisiaj. To bardzo doświadczona aktorka, z dorobkiem filmowym i teatralnym. Pozdrawiam wszystich fanów.

    2