J. Lee Thompson 

John Lee Thompson

6,8
505 ocen pracy reżysera
Urodził się 1 sierpnia 1914 roku w Bristolu. Walczył w czasie drugiej wojny światowej. Zanim został asystentem montażysty w londyńskich Elstree Studios, był bokserem. Początkowo pracował z aktorami przy filmach Alfreda Hitchcocka. Nim skończył dwadzieścia lat, jego dwie sztuki doczekały się wystawienia na West Endzie. Swój pierwszy film wyreżyserował w 1950 roku, był to "Murder Without Crime".

Po sukcesie "Dział Navarony", które były nominowane do Oscara, przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. Tam nakręcił m.in. "Huckleberry'ego Finna", "Podbój Planety Małp" oraz "Bitwę o Planetę Małp". Zrealizował również takie hity, jak "Przylądek strachu" i "Kopalnie Króla Salomona". Wraz ze swoim długoletnim przyjacielem Charlesem Bronsonem nakręcili wspólnie dziewięć filmów, w tym "Białego Bizona", "10 minut do północy" oraz "Zakazane tematy", który okazał się jego ostatnim projektem.

Podczas swojej kariery współpracował z takimi gwiazdami, jak Gregory Peck, Robert Mitchum, Charlton Heston, Paul Newman, Anthony Quinn, czy chociażby Yul Brynner. Zmarł 30 sierpnia 2002 roku z powodu niewydolności serca.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 1 sierpnia 1914

data śmierci: 30 sierpnia 2002

miejsce urodzenia: Bristol, Anglia, Wielka Brytania

czterokrotnie żonaty: 1. Joan Henry; 2. Florence (Bill) Bailey, 2 dzieci; 3. Penny Thompson (do jego śmierci), 2 dzieci; 4. Lucille Kelly
Zmarł w wyniku niewydolności serca w Sooke (Kanada).
Miał wyreżyserować "Porachunki", które ostatecznie nakręcił Jack Gold.
Był przymierzany do roli w "Egzorcyście", którą zagrał Jack MacGowran.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych