[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/12101/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":631,"rate":6.386687797147385,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":6,"name":"actors","above5p":false,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/12101/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":2,"rate":7,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/12101/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":0,"rate":null,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}}]
6,4
631 ocen pracy reżysera
James Foley I
Amerykański reżyser, scenarzysta i aktor filmowy James Foley urodził się 28 grudnia 1953 roku w nowojorskim Brooklynie. Jego brat Jerry Foley jest reżyserem i producentem telewizyjnej serii komediowej "Późny show z Davidem Lettermanem" (Late Show with David Letterman).

Miał w przyszłości zostać lekarzem, a następnie myślał o karierze psychoanalityka. Uczęszczał na University of Buffalo, brał nocne dyżury w szpitalu, gdzie zajmował się psychiatrią, a jednocześnie kontynuował studia dzienne, tym razem filmowe, na New York University. Wybrał kino. Ukończył potem dwuletnią szkołę filmową przy Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Jego etiudy "Cicha noc" i "Listopad" spodobały się w Hollywood, w szczególności reżyserowi Halowi Ashby’emu.

Jego pierwszym pełnometrażowym filmem był dramat "Reckless" [1984] na podstawie scenariusza debiutanta Chrisa Columbusa, z udziałem Darryll Hannah i Aidana Quinna, dla wytwórni Paramount, dzięki poparciu producentów Edgara J. Shericka i Scotta Rudina.

Za reżyserię teledysku Madonny "Papa Don't Preach" (1986) otrzymał nagrodę.

Drugi film, "At Close Range" [1986] - oparty na faktach dramat kryminalny, w którym wystąpili Sean Penn i Christopher Walken i sam reżyser Foley jako asystent D.A, spotkał się w Stanach Zjednoczonych, a także poza ich granicami, z bardzo dobrym przyjęciem krytyki. Zresztą obraz ten był nominowany do berlińskiego Złotego Niedźwiedzia. Kiedy reżysował pochodzący z tego filmu wideoklip Madonny "Live To Tell" (1986) zaprzyjaźnił się z tą sławną wokalistką i zaangażował ją do swego trzeciego filmu -komedii pt. "Kim jest ta dziewczyna ?" [1987]. Jednak Madonna za rolę odebrała Złotą Malinę jako najgorsza aktorka, a sam Foley zdobył nominację do tej nagrody jako najgorszy reżyser.

W 1990 roku wyreżyserował jeden z odcinków serialu "Miasteczko Twin Peaks". Kolejny jego obraz kinowy to dramat kryminalny "Po zmroku, kochanie" (After dark, my sweet) [1990] z Jasonem Patric i Rachel Ward. Film nakręcony według powieści Jima Thompsona - ugruntował pozycję Foleya jako reżysera aktorów. Talent do ich prowadzenia uwidocznił się jeszcze bardziej w wybitnej czarnej komedii "Glengarry Glen Ross" [1992] (opartej na sztuce Davida Mameta), która przyniosła Alowi Pacino nominację do nagrody Oscara.


Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 28 grudnia 1953

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

Jest bratem reżysera Jerry'ego Foleya.
Miał wyreżyserować film "88 minut". Ostatecznie zastąpił go Jon Avnet.
Oferowano mu reżyserię filmu "Purpurowy deszcz". Ostatecznie za kamerą stanął Albert Magnoli.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych