James Foley I

6,4
796 ocen pracy reżysera
James Foley I
Amerykański reżyser i scenarzysta James Foley urodził się 28 grudnia 1953 roku w nowojorskim Brooklynie. Jego brat Jerry jest reżyserem i producentem telewizyjnego talk-show z Davidem Lettermanem "Late Show with David Letterman". James miał w przyszłości zostać lekarzem, następnie myślał o karierze psychoanalityka. Uczęszczał na Uniwersytet w Buffalo (Nowy Jork). Brał nocne dyżury w szpitalu gdzie zajmował się psychiatrią, a jednocześnie kontynuował studia dzienne, tym razem filmowe, na New York University (Nowy Jork). Ostatecznie wybrał kino.

Ukończył dwuletnią szkołę filmową przy Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles (Kalifornia). Jego etiudy "Cicha noc" i "Listopad" spodobały się reżyserowi Halowi Ashby’emu, którego spotkał na przyjęciu. Ashby chciał wyprodukować kolejny film Foleya, lecz jego studio produkcyjne zaliczyło dwie finansowe porażki i nie doszło do współpracy. Jednak Ashby polecał Foleya w swoich kręgach, tym samym otwierając mu drogę do dalszej kariery.

Jego pierwszym pełnometrażowym filmem był dramat "Buntownik z Eberton" na podstawie scenariusza debiutanta Chrisa Columbusa, z udziałem Daryl Hannah i Aidana Quinna. Drugi film, oparty na faktach dramat kryminalny "W swoim kręgu", w którym wystąpili Sean Penn i Christopher Walken, spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem krytyki amerykańskiej i światowej - był nominowany do Złotego Niedźwiedzia. Kiedy reżyserował pochodzący z tego filmu wideoklip Madonny "Live To Tell" (nakręcił także nagradzany teledysk do jej "Papa Don't Preach"), zaprzyjaźnił się z wokalistką i zaangażował ją do swego trzeciego filmu, komedii "Kim jest ta dziewczyna?". Za swoją rolę Madonna otrzymała Złotą Malinę dla najgorszej aktorki, a sam Foley zdobył nominację dla najgorszego reżysera.

Porażka zmusiła reżysera do pracy ze skromniejszym budżetem. Tak powstał dramat kryminalny "Po zmroku, kochanie" z Jasonem Patricem i Rachel Ward, do którego Foley sam napisał scenariusz w oparciu o powieść Jima Thompsona. Film ugruntował jego pozycję jako "reżysera aktorów" i przyciągnął uwagę Ala Pacino, który zasugerował mu sfilmowanie sztuki Davida Mameta - "Glengarry Glen Ross" przyniósł Pacino nominację do Oscara oraz przedłużył współpracę z Foleyem na następny film "Pamiętny dzień".

Kolejnymi wpisami w jego filmografii są adaptacja powieści Johna Grishama "Komora", oraz dwa obrazy z Markiem Wahlbergiem: thriller "Strach" i kryminał "Koruptor". W drugim tysiącleciu nakręcił jeszcze jeden kryminał "Przekręt doskonały" oraz thriller "Ktoś całkiem obcy". Jego najnowsze filmy to ekranizacje popularnych książek "Ciemniejsza strona Greya" i "Nowe oblicze Greya". Próbował swoich sił także w produkcjach telewizyjnych. Już w latach 90. wyreżyserował odcinki "Miasteczka Twin Peaks" oraz "Pistoletu". Znalazł się także wśród reżyserów "Hannibala", "Miasteczka Wayward Pines", "Billions", a także "House of Cards", do którego nakręcił 12 odcinków.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 28 grudnia 1953

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

Jest bratem reżysera Jerry'ego Foleya.
Miał wyreżyserować film "88 minut". Ostatecznie zastąpił go Jon Avnet.
Oferowano mu reżyserię filmu "Purpurowy deszcz". Ostatecznie za kamerą stanął Albert Magnoli.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych