Jerzy Satanowski 

7,8
784 oceny muzyki
Jerzy Satanowski
Kompozytor i aranżer, także pianista i reżyser teatralny. Muzyczny samouk.

Jest jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów zajmujących się muzyką filmową, teatralną i telewizyjną. Jako kompozytor muzyki teatralnej zadebiutował w 1972 kompozycjami do spektaklu "Trucizna, miłość i śpiew" do tekstów Edwarda Stachury. Od tego czasu napisał muzykę do około dwustu spektakli dla krajowych teatrów dramatycznych. Pracował na wszystkich najpoważniejszych polskich scenach, współpracował z legendarnymi twórcami, cieszył przyjaźnią i szacunkiem Agnieszki Osieckiej, Edwarda Stachuray, Jonasza Kofty; pisał dla największych gwiazd teatru i estrady. Jest w polskiej kulturze instytucją. Filolog, miłośnik i znawca poezji, reżyser, człowiek teatru. Wiecznie zajęty i zapracowany, zawsze znajdujący czas – to paradoks! – dla debiutantów, dla tych, którzy są dopiero na początku swej drogi. Przyjaciel artystów, juror i konsultant. Precyzyjny szef artystyczny wielu niezapomnianych przedsięwzięć i spektakli, doskonały organizator, a przy tym Mistrz subtelnego humoru towarzyskiego. Stworzenie zestawienia prac w których brał udział artysta sprawiałoby wrażenie niekończącej się listy. Jest kompozytorem autorskich musicali, muzyki do programów TV i recitali estradowych. Laureat wielu nagród.

Wyreżyserował spektakle: "Decadance" (1987), "Nie żałuję" wedle Agnieszki Osieckiej . Skomponował ogromną liczbę piosenek śpiewanych m.in. przez Edytę Geppert, Ewę Błaszczyk, Stanisławę Celińską czy Krystynę Jandę. Skomponował muzykę do wielu filmów, m.in. Baryton, Dom wariatów, Kobieta w kapeluszu, Jezioro Bodeńskie, Siekierezada, Magnat, Wszystko, co najważniejsze...Dzień świra. Laureat nagród za muzykę na FPFF w Gdańsku - za "Schodami w górę, schodami w dół" i "Wrzeciono czasu" oraz spektakli Teatru Telewizji, m. in. "Kordian" (1980, reż. Gustaw Holoubek), "Ferdydurke" (1985, reż. Maciej Wojtyszko), "Hamlet" (1985, reż. Jan Englert), "Wiśniowy sad" (1994, reż. Andrzej Domalik), "Dziady" (1997, reż. Jan Englert), "Dybuk" (1999, reż. Agnieszka Holland), "Woyzeck" (1999, reż. Laco Adamik).
Kompozytor i aranżer, także pianista i reżyser teatralny. Muzyczny samouk.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 23 sierpnia 1947

miejsce urodzenia: Warszawa, Polska

W roku 1972 ukończył filologię polską w Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (Polska).
Otrzymał następujące nagrody i odznaczenia państwowe:
- 2004 r. - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski;
- 2005 r. - Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis";
- 2017 r. - Złoty Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Muzyka z filmu "Dom wariatów" była przepiękna. Żadna inna nie pasowała by lepiej do tego co się w tym domu działo.

Brawa za piekna muzyke do serialu Boza Podszewka(I i II czesc).

Własny, specyficzny styl, jedne z najlepszych ścieżek dźwiękowych w polskim filmie, zwłaszcza w produkcjach z lat 80-tych.

marsz żałobny w wykonaniu z napisów końcówych jest przegenialno....musiałbym wulgaryzmami jak Adaś zacząc sypać

Kompozytor ten stworzył wiele ciekawych kompozycji. Komponuje zwykle muzykę poważną. Mi nadal tkwią dźwięki z dwóch pierwszych części „Ekstradycji” Wojciecha Wójcika. Muzyka do „Defektu” Dutkiewicza też całkiem, całkiem.

Pozdrawiam wszystkich, STING K.