John Travolta I

John Joseph Travolta

8,3
38 730 ocen gry aktorskiej
John Travolta I
Travolta zdobył sławę jako Vinnie Barbarino w popularnym serialu komediowym "Welcome Back, Kotter". W filmie zaistniał rolą młodocianego łajdaka w "Carrie", horrorze w reżyserii Briana De Palmy.
Na miano gwiazdy zasłużył sobie występem w "Gorączce sobotniej nocy", za rolę w której został nominowany do Oscara.
Po fiasku "Chwili za chwilą" Travolta odzyskał popularność dzięki udziałowi w "Grease", gdzie zagrał u boku Olivii Newton-John. W "Wybuchu" De Palmy Travolta miał szansę odtwarzać jedną z bardziej skomplikowanych ról: operatora dźwięku, który przypadkowo nagrywa moment zabójstwa. Komercyjny sukces odniósł w filmie "Pozostać żywym", reżyserowanym przez Sylvestra Stallone sequelu "Gorączki sobotniej nocy".

Następnie Travolta na kilka lat zniknął z ekranów. Powrócił w "I kto to mówi", komedii romantycznej, która doczekała się dwóch kontynuacji. Pochlebne recenzje za rolę w "Pulp Fiction" Quentina Tarantino, przywróciły Travoltę do łask i pozwoliły zaliczyć do grona najlepszych aktorów Hollywood. Film ten przyniósł mu także nominację do Oscara.
Travolta umocnił swoją pozycję, grając w "Dorwać Małego" rolę zabójcy zauroczonego Hollywoodem, w "Złamanej strzale"  pilota oraz mężczyznę obdarzonego paranormalnymi zdolnościami w "Fenomenie".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 18 lutego 1954

miejsce urodzenia: Englewood, New Jersey, USA

wzrost: 188 cm

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, 12 innych nagród oraz 34 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Kelly Preston (12.09.1991 - 12.07.2020, jej śmierć), 3 dzieci: Jett (ur. 13.04.1992), Ella Bleu (ur. 03.04.2000) i Benjamin (ur. 23.11.2010)
Ma pięcioro rodzeństwa: dwóch braci Joeya i Sama oraz trzy siostry Ellen, Ann i Margaret.
W 1989 roku wystąpił w teledysku Michaela Jacksona do piosenki "Liberian Girl".
Dostał propozycję zagrania głównej roli w filmie "Lepiej być nie może". Ostatecznie odmówił, a w filmie wystąpił Jack Nicholson.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Pulp fiction? Gorączka sobotniej nocy? Bez twarzy, a może Pozdrowienia z Paryża albo I kto to mówi?

Tańczy jak mistrz, do tego potrafi zagrać twardziela, fajnego gościa, złego draba czy super agenta. Jeden z moich ulubionych aktorów

W latach 70. Travolta był związany ze starszą od niego o 18 lat Dianą Hayland. Trwał przy niej podczas jej walki z rakiem piersi - już będąc z nim przeszła mastektomię najpierw jednej, potem drugiej piersi. Ukochana Travolty zmarła w jego ramiona w 1977 r., w wieku 41 lat.

To bardzo rzadko spotykana informacja,...

Dziwne

Moim zdaniem jest bardzo dobrym aktorem, wiele filmów z jego udziałem okazały się wielkim sukcesem. Ale bardzo wiele się o nim mówi, o jego sprawach prywatnych. Że jest gejem albo, że od 75 jest członkiem kościoła scjentologicznego. Teraz to faktycznie wygląda niekorzystnie, zresztą dużo się słyszy o jego...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones