John Travolta I

John Joseph Travolta

8,3
34 756 ocen gry aktorskiej
John Travolta I
Travolta zdobył sławę jako Vinnie Barbarino w popularnym serialu komediowym "Welcome Back, Kotter". W filmie zaistniał rolą młodocianego łajdaka w "Carrie", horrorze w reżyserii Briana De Palmy.
Na miano gwiazdy zasłużył sobie występem w "Gorączce sobotniej nocy", za rolę w której został nominowany do Oscara.
Po fiasku "Chwili za chwilą" Travolta odzyskał popularność dzięki udziałowi w "Grease", gdzie zagrał u boku Olivii Newton-John. W "Wybuchu" De Palmy Travolta miał szansę odtwarzać jedną z bardziej skomplikowanych ról: operatora dźwięku, który przypadkowo nagrywa moment zabójstwa. Komercyjny sukces odniósł w filmie "Pozostać żywym", reżyserowanym przez Sylvestra Stallone sequelu "Gorączki sobotniej nocy".

Następnie Travolta na kilka lat zniknął z ekranów. Powrócił w "I kto to mówi", komedii romantycznej, która doczekała się dwóch kontynuacji. Pochlebne recenzje za rolę w "Pulp Fiction" Quentina Tarantino, przywróciły Travoltę do łask i pozwoliły zaliczyć do grona najlepszych aktorów Hollywood. Film ten przyniósł mu także nominację do Oscara.
Travolta umocnił swoją pozycję, grając w "Dorwać Małego" rolę zabójcy zauroczonego Hollywoodem, w "Złamanej strzale"  pilota oraz mężczyznę obdarzonego paranormalnymi zdolnościami w "Fenomenie".
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 18 lutego 1954

miejsce urodzenia: Englewood, New Jersey, USA

wzrost: 188 cm

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, 12 innych nagród i 33 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Kelly Preston (12.09.1991 - 12.07.2020, jej śmierć), 3 dzieci: Jett (ur. 13.04.1992), Ella Bleu (ur. 03.04.2000) i Benjamin (ur. 23.11.2010)
Ma pięcioro rodzeństwa: dwóch braci Joeya i Sama oraz trzy siostry Ellen, Ann i Margaret.
W 1989 roku wystąpił w teledysku Michaela Jacksona do piosenki "Liberian Girl".
Dostał propozycję zagrania głównej roli w filmie "Lepiej być nie może". Ostatecznie odmówił, a w filmie wystąpił Jack Nicholson.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych