Lana Wachowski której przy porodzie przypisano płeć męską, Laurence ("Larry") Wachowski, urodziła się 21 czerwca 1965 roku w Chicago. Stała się sławna, zanim zdecydowała się publicznie ujawnić, że jest osobą transpłciową i przygotowuje się do operacji korekty płci. Przed tym, jak Lana i jej siostra Lily wyoutowały się jako kobiety, były znane jako "Bracia Wachowscy" ("Wachowski Brothers"), obecnie nazywane są "Siostrami Wachowskimi" ("Wachowski Sisters").
Wachowskie stały się sławne za sprawą "
Matrixa" i jego późniejszych kontynuacji, do których napisały scenariusze i które wyreżyserowały i wyprodukowały. To wystarczyło, aby uzyskać uznanie widzów i krytyki. "
Matrix" początkowo miał być komiksem science fiction napisanym na prośbę znajomego sióstr. Gdy jednak twórczynie ułożyły fabułę opowiadającą o świecie zniszczonym przez wojnę ludzkości z robotami i rządzonym przez sztuczną inteligencję, stwierdziły, iż można zrobić z niej świetny film. Ich scenariusz zainteresował
Joela Silvera, producenta znanego z cykli "
Szklana pułapka" oraz "
Zabójcza broń", a także filmów akcji, takich jak "
Ostatni skaut" czy "
Teoria spisku".
Zanim jednak szersza publiczność kinowa poznała nazwisko Wachowskich, twórczynie pracowali nad komiksami dla wydawnictwa Marvel Comics (m.in. "X-Men"). W 1995 r. napisały scenariusz filmu "
Zabójcy" wyreżyserowanego przez
Richarda Donnera i mówiącego o parze płatnych morderców, którzy wzajemnie na siebie "polują" (
Antonio Banderas oraz
Sylvester Stallone). Tekst został przerobiony przez scenarzystę z wytwórni Warner Bros i ostatecznie produkcja nie cieszyła się zbytnią popularnością, a przez krytykę została oceniona chłodno.
Inaczej stało się z kolejnym projektem Wachowskich - "
Bound". Zadebiutowały nim jako duet reżysersko-producencki. Film, którym rozpoczęły współpracę z operatorem
Billem Pope, utrzymany w stylistyce kina czarnego i opowieści gangsterskich przyniósł im uznanie, aczkolwiek jeszcze nie sławę. Tę ostatnią zyskały dzięki "
Matrixowi" łączącemu w sobie elementy kina akcji z treścią odwołującą się do literatury i filmów science fiction oraz cyberpunkowych. Kolejne dwa filmy z cyklu: "
Matrix Reaktywacja" i "
Matrix Rewolucje" utrzymały tę konwencję. Kolejnym filmem, rozgrywającym się w matrixowym uniwersum, wyprodukowanym przez Wachowskie, był animowany "
Animatrix".
Następne produkcje, które wyszły spod ich ręki, to: "
V jak vendetta", "
Speed Racer" i "
Ninja zabójca", a także adaptacja powieści
Davida Mitchella zatytułowana "
Atlas chmur".
W życiu prywatnym Lana, jeszcze jako Larry, była związana z Theą Bloom. Para pobrała się 30 października 1993 roku, a rozwiodła w grudniu 2002 roku. Powodem rozstania były "zaistniałe nieuczciwości w ich życiu osobistym i finansowym". W związku z tym Thea zażądała rekompensaty finansowej.