Lana Wachowski 

Laurence Wachowski

7,5
3 298 ocen scenariuszy
Lana Wachowski
Lana Wachowski której przy porodzie przypisano płeć męską, Laurence ("Larry") Wachowski, urodziła się 21 czerwca 1965 roku w Chicago. Stała się sławna, zanim zdecydowała się publicznie ujawnić, że jest osobą transpłciową i przygotowuje się do operacji korekty płci. Przed tym, jak Lana i jej siostra Lily wyoutowały się jako kobiety, były znane jako "Bracia Wachowscy" ("Wachowski Brothers"), obecnie nazywane są "Siostrami Wachowskimi" ("Wachowski Sisters").

Wachowskie stały się sławne za sprawą "Matrixa" i jego późniejszych kontynuacji, do których napisały scenariusze i które wyreżyserowały i wyprodukowały. To wystarczyło, aby uzyskać uznanie widzów i krytyki. "Matrix" początkowo miał być komiksem science fiction napisanym na prośbę znajomego sióstr. Gdy jednak twórczynie ułożyły fabułę opowiadającą o świecie zniszczonym przez wojnę ludzkości z robotami i rządzonym przez sztuczną inteligencję, stwierdziły, iż można zrobić z niej świetny film. Ich scenariusz zainteresował Joela Silvera, producenta znanego z cykli "Szklana pułapka" oraz "Zabójcza broń", a także filmów akcji, takich jak "Ostatni skaut" czy "Teoria spisku".

Zanim jednak szersza publiczność kinowa poznała nazwisko Wachowskich, twórczynie pracowali nad komiksami dla wydawnictwa Marvel Comics (m.in. "X-Men"). W 1995 r. napisały scenariusz filmu "Zabójcy" wyreżyserowanego przez Richarda Donnera i mówiącego o parze płatnych morderców, którzy wzajemnie na siebie "polują" (Antonio Banderas oraz Sylvester Stallone). Tekst został przerobiony przez scenarzystę z wytwórni Warner Bros i ostatecznie produkcja nie cieszyła się zbytnią popularnością, a przez krytykę została oceniona chłodno.

Inaczej stało się z kolejnym projektem Wachowskich - "Bound". Zadebiutowały nim jako duet reżysersko-producencki. Film, którym rozpoczęły współpracę z operatorem Billem Pope, utrzymany w stylistyce kina czarnego i opowieści gangsterskich przyniósł im uznanie, aczkolwiek jeszcze nie sławę. Tę ostatnią zyskały dzięki "Matrixowi" łączącemu w sobie elementy kina akcji z treścią odwołującą się do literatury i filmów science fiction oraz cyberpunkowych. Kolejne dwa filmy z cyklu: "Matrix Reaktywacja" i "Matrix Rewolucje" utrzymały tę konwencję. Kolejnym filmem, rozgrywającym się w matrixowym uniwersum, wyprodukowanym przez Wachowskie, był animowany "Animatrix".

Następne produkcje, które wyszły spod ich ręki, to: "V jak vendetta", "Speed Racer" i "Ninja zabójca", a także adaptacja powieści Davida Mitchella zatytułowana "Atlas chmur".

W życiu prywatnym Lana, jeszcze jako Larry, była związana z Theą Bloom. Para pobrała się 30 października 1993 roku, a rozwiodła w grudniu 2002 roku. Powodem rozstania były "zaistniałe nieuczciwości w ich życiu osobistym i finansowym". W związku z tym Thea zażądała rekompensaty finansowej.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 21 czerwca 1965

miejsce urodzenia: Chicago, Illinois, USA

wzrost: 179 cm

Saturn
Zdobyła Saturn, 11 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonata: 1. Thea Bloom (30.10.1993 - 2002, rozwód); 2. Karin Winslow (od 2009)
Ma trzy siostry: Lilly (dawniej Andy'ego), Julie i Laurę.
Jest córką Rona Wachowskiego, biznesmena polskiego pochodzenia.
Razem z siostrą Lilly Wachowski były brane pod uwagę do wyreżyserowania filmu "Liga Sprawiedliwości". Ostatecznie angaż otrzymał Zack Snyder.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych