[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":523,"rate":6.510516252390057,"desc":"oceny","profession":"pracy reżysera"}}]
6,5
523 oceny pracy reżysera
Lee Tamahori
Lee Tamahori urodził się w 1950 roku w nowozelandzkim Wellington. Jego ojciec był Maorysem, a matka Brytyjką. Karierę rozpoczynał w rodzinnej Nowej Zelandii w branży reklamowej i fotograficznej. Następnie reżyserował przez dziesięć lat filmy reklamowe dla telewizji, zdobywając wiele międzynarodowych nagród. Nakręcił również kilka seriali telewizyjnych.

Światowe uznanie zdobył swym fabularnym debiutem reżyserskim - był to nowozelandzki dramat "Tylko instynkt".Wkrótce Tamahori przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. Pierwszym nakręconym tam filmem byli "Nieugięci" z Nickiem Noltem, Melanie Griffith, Chazzem Palminterim i Johnem Malkovichem. Tamahori wyreżyserował również kilka odcinków słynnej "Rodziny Soprano". Najczęściej kojarzony jest jako reżyser dwudziestej części przygód agenta 007 - "Śmierć nadejdzie jutro" z Pierce'em Brosnanem.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 30 listopada 1950

miejsce urodzenia: Wellington, Nowa Zelandia

AFI / AACTA (od 2012 roku)
Zdobył AFI / AACTA (od 2012 roku), 1 inna nagroda i 1 nominacja
Sprawdź wszystkie nagrody
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych