Liam Hemsworth

biografie

(2)
 • 20-letni Liam Hemsworth to jedno z najgłośniejszych obecnie nazwisk w Hollywood. Popularnym tematem dla pracy plotkarskiej i młodzieżowej jest jego romans z ekranową partnerką – Miley Cyrus, trwający od początku zdjęć do ostatniego przeboju kinowego Hemswortha "Ostatnia piosenka". Od czterech lat konsekwentnie rozwija swoją karierę aktorską, którą rozpoczął, idąc w ślady swoich braci Chrisa i Luke’a. Pierwszymi sukcesami były role w "Home & Away (2002)Home and AwayHome and Away (1956)", niezwykle popularnej australijskiej telenoweli "Sąsiedzi (1976)Sąsiedzi" oraz serialu "Księżniczka z Krainy Słoni". Jego pierwszym ważnym filmem kinowym był przebój science fiction w reżyserii Alexa Proyasa "Zapowiedź", w którym główną rolę zagrał Nicolas Cage.

 • Liam Hemsworth urodził się 13 stycznia 1990 roku w Melbourne, w Australii. Jest angielskiego, niemieckiego, irlandzkiego i szkockiego pochodzenia. Wychowywał się wraz z dwoma starszymi braćmi: Chrisem i Luke'em w rodzinie nauczycielki języka angielskiego i doradcy w opiece społecznej. Gdy miał 8 lat, przeprowadził się na wyspę Phillip Island.

  W wieku 16 lat udał się na casting do australijskiej opery mydlanej, "Zatoka serc". Ostatecznie aktor wystąpił w jednym odcinku produkcji, a wkrótce potem gościnnie zagrał w "Córki McLeoda". Rok później otrzymał swoją pierwszą poważną rolę, Josha Taylora w "Sąsiadach", w którego wcielał się od 2007 do 2008 roku. Na planie partnerował swojemu bratu, Luke'owi. W 2009 roku opuścił Australię i przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, aby rozwijać swoją karierę aktorską.

  Krótko po przyjeździe wystąpił w filmie "Zapowiedź", a następnie rozpoczął pracę na planie ekranizacji powieści Nicholasa Sparksa zatytułowanej "Ostatnia piosenka". Aktor partnerował Miley Cyrus, z którą zaczął się spotykać. Po skromnym sukcesie komercyjnym tego filmu oraz sporym zainteresowaniem pracy na temat jego romansu, Liam stał się jednym z najgłośniejszych nazwisk Hollywood.

  Wkrótce potem wystąpił w teledysku do piosenki Miley Cyrus, zatytułowanym "When I Look at You". W 2009 roku miał  zagra w "Niezniszczalnych", jednak ostatecznie jego postać nie pojawiła się w produkcji. Tego samego roku Liam ubiegał się o tytułową rolę w filmie "Thor", lecz przegrał ze swoim bratem Chrisem.W 2010 roku prowadził uroczystość wręczenia nagród Nickelodeon Australian Kids' Choice Awards 2010, w trakcie której, wraz z Miley wygrał w kategorii "ulubiony pocałunek". 

  W 2011 roku otrzymał rolę Gale'a Hawthorne'a w ekranizacji jednej z najbardziej sławnych i dochodowych książek, "Igrzyska śmierci". Aktor pokonał wielu konkurentów starających się o tę rolę, w tym Davida Henrie, Chrisa Massoglia, Robbie'go Amella i Drew Roya. Liam jest wielkim fanem powieści Suzanne Collins.

  W czerwcu 2012 roku zaręczył się z Miley Cyrus, z którą zamieszkał w Los Angeles. Rok później, we wrześniu para się rozstała, jednak pozostali przyjaciółmi. Później aktor rozpoczął pracę na planie drugiej części "Igrzysk śmierci" pt. "W pierścieniu ognia". Za ponowne wcielenie się w postać Gale'a, aktor został uhonorowany nominacją do nagrody Teen Choice, w kategorii "ulubiony aktor w filmie science-fiction". Następnie występował w kilku niezależnych filmach, takich jak: "'Paranoja" i "Miłość i honor". W 2014 roku ponownie partnerował Jennifer Lawrence i Joshowi Hutchersonowi w filmie "Kosogłos. Część 1", a potem wrócił na plan ostatniej części ekranizacji trylogii Suzanne Collins, "Kosogłos. Część 2".

  Poza graniem w filmach i serialach, Liam udziela się charytatywnie. Wspiera fundację Australian Childhood Foundation na rzecz bezpieczeństwa dzieci. Aktor pracował także dla firmy odzieżowej Bench, której został twarzą. W 2013 roku Liam został wyróżniony przez magazyn "Glamour" w kategorii "Sexiest Man", w którym zajął 3 miejsce, a jego starszy brat, Chris znalazł się na 7 miejscu. Ponadto magazyn "Nylon Magazine's Young Hollywood Issue." okrzyknął go jedną z 55 przyszłych twarzy kina.

opinie i nagrody
multimedia