Nicole Mary Kidman

Nicole Kidman

biografie

(4)
 • Do zawodu aktorki była przygotowywana od maleńkości. W wieku trzech lat rozpoczęła lekcje baletu, ośmiu - pantomimy, a dziesięciu - aktorstwa. Początki jej kariery to występy w teatrze ulicznym, skąd trafiła do telewizji. Dostrzeżona została po występie w filmie "Bush Christmas", który stał się przebojem australijskiej Aussie TV. Na arenie międzynarodowej została dostrzeżona dopiero w 1989 r. Wtedy to zagrała główną rolę w thrillerze "Martwa cisza". Rok później zadebiutowała w Hollywood u boku swojego przyszłego męża Toma Cruise'a w filmie "Szybki jak błyskawica". Po ich ślubie Nicole przez długi czas pozostawała w cieniu małżonka. To Cruise był gwiazdą a ona tylko jego żoną. Sytuacja taka trwała do roku 1995. Wystąpiła wtedy w dwóch filmach, które zostały przebojami: "Batman Forever" i "Za wszelką cenę". Ten ostatni wywołał spore zamieszanie na festiwalu w Cannes i przyniósł jej nagrodę w postaci Złotego Globu. Rok później wystąpiła w wyreżyserowanej przez Jane Campion filmowej wersji powieści Henry Jamesa "Portret damy". Rola ta przyniosła jej pełne zachwytów recenzje i udowodniła, że Kidman nie jest tylko "żoną swojego męża".

 • Czy jest piękna ? Hmm... magazyn "People", czasem tak kontrowersyjny - z naszego punktu widzenia - w wyborach 50 najpiękniejszych żyjących gwiazd kina, umieścił Ją w 50-tce najbardziej intrygujących ludzi świata (1995). Na pięćdziesiątkę najpiękniejszych przyszedł czas dopiero cztery lata później (1999).

  Urodziła się w Honolulu na Hawajach. Niemal natychmiast jej rodzice przeprowadzili się do Waszyngtonu, gdzie ojciec dostał posadę przy badaniach nad rakiem piersi. Trzy lata później rodzina wróciła tam, skąd pochodzi - do Sydney. 

  Nicole jako trzylatka zaczęła się uczyć baletu. Jej pierwszą teatralną rolą była owieczka w jasełkach w podstawówce. Złośliwi twierdzą, że cała przygoda z baletem i teatrem to czysty eskapizm - podczas gdy wszystkie nastolatki prażyły się w słońcu australijskich plaż, Nicole o mlecznej cerze i włosach rudoblond uciekała przed nim, jak się tylko dało. A skoro nie mogła rywalizować z koleżankami opalenizną, musiała sobie znaleźć inne mocne punkty...

  Miała dziesięć lat, gdy ze zwykłej szkoły przeniosła się do szkoły o profilu teatralnym. Matury już nie zrobiła. W wieku 14 lat zadebiutowała na ekranie w filmie "Bush Christmas". W tym samym czasie występowała na scenie w Philip Street Theater, a za jedną z ról otrzymała list z gratulacjami od Jane Campion, wówczas studentki wydziału filmowego. Po debiucie kinowym posypały się propozycje, zagrała m.in. główną rolę w serialu TV "Wietnam", za którą dostała nagrodę Australijskiego Instytutu Filmowego (1986 r.). Trzy lata później zagrała już w Hoollywood - u boku Sama Neilla w thrillerze "Martwa cisza".

  Toma Cruise'a poznała w 1990 roku, na planie filmu "Szybki jak błyskawica". Pobrali się w wigilijny poranek tego samego roku. Nicole bardzo dbała, by wciąż postrzegano ją jako aktorkę, a nie jako żonę Toma. Zagrała m.in. u boku Dustina Hoffmana w komedii gangsterskiej "Billy Bathgate", razem z Tomem w "Za horyzontem", epickiej opowieści o Irlandczykach szukających swego miejsca na Dzikim Zachodzie i z Michaelem Keatonem w wyciskaczu łez "Gra o życie".

  Wciąż jednak nie była gwiazdą. Próbowała zdobyć ten status rolą w "Batman Forever", ale udało się to jej dopiero po filmie Gusa Van Santa "Za wszelką cenę". Status ten utrwaliła rola w filmie Jane Campion "Portret damy", w adaptacji powieści Henry'ego Jamesa. W tym filmie wbiła się w gorset, który zmniejszył jej talię do 19 cali (48 cm), choć zapewne nie z tego powodu praca ta ją tak wyczerpała, iż przez dwa tygodnie nie wstawała z łóżka po lekarskiej diagnozie "stres emocjonalny".

  Życie rodzinne zawsze było dla Kidman priorytetem. Urodzone w rodzinie społeczników (matka feministka, ojciec lekarz), Nicole i jej siostra Antonia od najmłodszych lat chodziły z rodzicami na pikiety. Kiedy u matki wykryto raka piersi, 17-letnia Nicole rzuciła pracę i poszła na kurs masażu, by zająć się matką. Wiele lat później działała w akcji przeciwko przemocy wobec dzieci. Jest czułą matką dla dwójki adoptowanych dzieci. Jej małżeństwo z Tomem uchodziło za jedno ze szczęśliwszych i trwalszych w Hollywood - choć zapewne musiały ją boleć spekulacje brukowców, iż ten związek to formalność, przykrywka dla rzekomego homoseksualizmu Toma. Kiedy więc zaczął się kryzys ? Może gdzieś przy pracy nad ostatnim filmem Stanleya Kubricka "Oczy szeroko otwarte", pełnym śmiałych scen miłosnych ? Jedna z gazet napisała, iż państwo Kidman-Cruise potrzebowali terapeuty, by przez te sceny przebrnąć, takie mają kłopoty w łóżku ! Aktorzy zaskarżyli gazetę i bez kłopotu wygrali proces. A może prawdą jest jedna z niezliczonych spekulacji brukowców, iż rozstali się z powodu podejmowanych przez prób Toma wciągnięcia całej rodziny, łącznie z dziećmi, do kościoła scjentystycznego ? Może jego romans z Penelope Cruz ? Pewnie już się nigdy nie dowiemy. Faktem jest, iż się rozstali, a rozejście to zbiegło się z poronieniem - Nicole była w ciąży. Rozwód z kolei (szybki i kulturalny) zbiegł się w czasie z premierą ostatniego filmu Kidman - "Moulin Rouge!". Film zachwycił i krytyków, i widownię, stając się wielkim triumfem obsypanej pochwałami Nicole. Podczas kręcenia złamała żebro (najpierw upadek, a potem ściśnięcie pękniętego żebra gorsetem) i uszkodziła chrząstkę w kolanie (ostatnie sceny kręciła chodząc o kulach), ale było warto. Na premierze filmu podczas festiwalu w Cannes była radosna, wyglądała świetnie, i choć poprosiła dziennikarzy, by nie pytali ją o życie osobiste, wyglądało na to, że poradziłaby sobie także i z ich pytaniami.

 • Nicole urodziła się na Hawajach, dzięki czemu ma podwójne, amerykańskie i australijskie, obywatelstwo. Pierwsze trzy lata swojego życia spędziła w Waszyngtonie, gdzie jej ojciec, biotechnik Antony Kidman, prowadził badania nad rakiem. Gdy miała 4 lata rodzina powróciła do rodzinnej Australii, do Sydney, gdzie matka, pielęgniarka Janelle Kidman, zapisała ją na lekcje baletu, a w cztery lata później na kurs pantomimy. W wieku 11 lat Nicole zaczęła występować na scenie, najpierw w Phillip Street Theatre (Sydney), gdzie uczyła się historii teatru oraz St. Marin' s Youth Theater w Melbourne.
  W 1983 roku zadebiutowała w telewizyjnym filmie "Bush Christmas". Produkcja tak przypadła telewidzom do gustu, że teraz nie ma świąt, które obeszły by się bez jej powtórki. Później Kidman zagrała m.in. w "Bandyci kontra BMX" Briana Trenchard-Smitha i "The Wacky World of Wills and Burke" Boba Weisa. W wieku 17 lat porzuciła szkołę średnią i poświęciła się całkowicie grze. Wystapiła w kilku serialach, wśród których "Wietnam" oraz "Bangkok Hilton" przyniosły jej nagrody Australijskiego Instytutu Filmowego. Międzynarodowy rozgłos Nicole zdobyła po thrillerze "Martwa cisza" Phillipa Noyce'a, w którym musiała walczyć z psychopatą (granym przez Billy'ego Zane) na jachcie pośrodku morza. W filmie tym, jak głosi plotka, wypatrzył ją Tom Cruise i zażądał by partnerowała mu w "Szybki jak błyskawica" Tony'ego Scotta. Na planie nawiązał się romans, który uwieńczyło małżeństwo. Z początku prasa i publiczność amerykańska postrzegała Nicole jedynie jako żonę swojego ulubieńca. Jednak wraz z kolejnymi rolami wizerunek ten zaczął się szybo zmieniać.

  Już w 1991 roku współpraca z Dustinem Hoffmanem i Brucem Willisem w filmowej adaptacji powieści Doctorowa "Billy Bathgate", przyniosła Kidman nominację do Złotego Globu. Pochlebne oceny, ale skromne wyniki box office'u przyniosły jej kolejne filmy.W obrazie Rona Howarda "Za horyzontem", gdzie po raz drugi wystąpiła u boku męża, Nicole wcieliła się w postać zbuntowanej arystokratki Shannon Christie z Irlandii, która postanowiła ułożyć sobie życie w Ameryce końca XIX wieku. Podobna okazała się rola Gail Jones w dramacie "Gra o życie" Bruce'a Joela Rubina, gdzie partnerowała Michaelowi Keatonowi. W "Malice" Harolda Beckera, obok Billa Pullmana i Aleca Baldwina, zagrała femme fatale, która dla osiągnięcie celu gotowa jest nawet na morderstwo.

  W następnym przełomowym w swojej karierze filmie "Za wszelką cenę", w reżyserii Gusa Van Santa, Nicole namawia trójkę nastolatków do zabicia jej męża. Rola zdecydowanej i pewnej siebie Suzanne Stone, dziewczyny z lokalnej kablówki, która marzy o wielkiej karierze dziennikarskiej, przyniosła jej Złoty Glob, nagrodę krytyki londyńskiej i Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Seattle oraz nominację do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej. Jeszcze w tym samym roku Kidman zagrała panią psycholog w "Batman Forever" Joela Schumachera. Rok później, u rodaczki Jane Campion, wcieliła się w Isabellę Archer, bohaterkę "Portretu damy", według powieści Henry'ego Jamesa. W 1997 roku wystąpiła u obok George'a Clooneya w "The Peacemaker", filmie wyprodukowanym przez Stevena Spielberga. Wszystkie te role dowiodły, iż Nicole świetnie sobie radzi z każdym repertuarem: sensacyjnym, komediowym czy tragicznym.

  W 1999 roku odbyła się premiera trzeciego filmu, w którym zagrała z Cruisem - kontrowersyjnym obrazie "Oczy szeroko zamknięte", ostatniego dzieła Stanley'a Kubricka. Wśród najnowszych filmów Kidman znajdują się "Moulin Rouge!", "The Others" i "Wzgórze Nadziei".

  Nicole nadal występuje w teatrze. W 1998 roku zagrała w sztuce "Blue Room" w reżyserii Sama Mendesa.

  Nicole Kidman i Tom Cruise wychowują dwójkę adoptowanych dzieci: Isabelle Jane oraz Connora Antony'ego. Tom i Nicole należą do Kościoła Scjentologów i znani są ze swoich wysokich wymagań na planie filmowym.

  Na początku 2001 roku Kidman i Cruise ogłosili separację, a 8 sierpnia 2001 roku rozwiedli się.

 • Nicole Kidman urodziła się 20 czerwca 1967 roku w Honolulu na Hawajach. Debiutowała w teatrze ulicznym. Karierę aktorską rozpoczęła w wieku 14 lat, występując w roli głównej w "Bush Christmas". W latach 80. XX wieku występowała w wielu australijskich filmach i serialach telewizyjnych, takich jak "Bandyci kontra BMX" i "Bangkok Hilton".

  W 1989 roku Nicole zagrała główną rolę w "Martwej ciszy", a rok później z Tomem Cruisem w "Szybkim jak błyskawica". Wystąpiła również w "Billy Bathgate" z Brucem Willisem i Dustinem Hoffmanem, a w 1992 roku w filmie przygodowym "Za horyzontem" Rona Howarda. W 1995 i 1996 roku wcieliła się w główne role żeńskie w "Batman Forever" i w "Portrecie damy". Razem z mężem Tomem Cruise zagrała główną rolę w ostatnim filmie Stanleya Kubricka "Oczy szeroko zamknięte". Na swoim koncie ma również rolę jednej z dwóch sióstr czarownic w "Totalnej magii".

  W 2001 roku Nicole za rolę w filmie "Moulin Rouge!" została nominowana do Oscara, a film "Inni", z jej udziałem został bardzo dobrze przyjęty. Podczas kręcenia filmu "Moulin Rouge!" w Australii, aktorka doznała urazu kolana i Jodie Foster musiała ją zastąpić w kolejnym filmie z jej udziałem pt. "Azyl".

  Rok 2002 dla Nicole Kidman był najbardziej udany pod względem zawodowym. Za rolę Virginii Woolf w filmie "Godziny" otrzymała bowiem Oscara.

  Karierę piosenkarską rozpoczęła w 2001 roku we współpracy z Ewanem McGregorem nad utworem "Come What May", z soundtracku "Moulin Rouge!" (piosenka zadebiutowała i dotarła do 27. miejsca na brytyjskiej liście przebojów). Potem z Robbiem Williamsem zaśpiewała piosenkę "Somethin' Stupid", cover swingowej piosenki na płycie Williamsa "Swing When You're Winning". Zdobyła dużą popularność w Wielkiej Brytanii i Australii.

  Nicole Kidman jest jedną z najlepiej zarabiających i najbardziej popularnych aktorek na świecie. W 2006 roku po raz kolejny wyszła za mąż, po 11 latach małżeństwa z Tomem Cruisem, aktorka wyszła za Keitha Urbana. 7 sierpnia 2008 roku przyszła na świat ich córka Sunday Rose.

opinie i nagrody