Michael Madsen I

Michael Soren Madsen

7,8
20 598 ocen gry aktorskiej
Michael Madsen I
Michael Soren Madsen przyszedł na świat 25 września 1957 roku w Chicago (Illinois, USA). Jego rodzice to strażak, Calvin Madsen i Elaine Madsen - poetka, reżyserka oraz producentka filmów dokumentalnych. Siostrami Michaela są, znana z filmu "Winnica", Cheryl oraz Virginia Madsen, laureatka nagrody Independent Spirit za rolę w "Bezdrożach" oraz Saturna dla najlepszej aktorki w "Candymanie". Jego dziadkowie ze strony ojca są Duńczykami, którzy wyemigrowali z rodzinnego kraju na początku XX wieku. 

Zanim Madsen rozpoczął swą karierę, pracował jako mechanik samochodowy, ogrodnik oraz sanitariusz. Aktorstwa uczył się na deskach teatru, kierowanego przez Johna Malkovicha, Steppenwolf Theathre w Chicago, założonego przez Gary'ego Sinise'aJeffa Perry'ego orazTerry'ego Kinneya. Zagrał wówczas m.in. w sztukach "Tramwaj zwany pożądaniem" Tennessee Williamsa czy "Myszy i ludzie" Johna Steinbecka. Na dużym ekranie zadebiutował w 1982 roku w "Against All Hope" Edwarda T. McDougala. Z pracy w teatrze zrezygnował w 1983 roku, aby zagrać w filmie "Gry wojenneJohna Badhama. Wcielił się tam w postać Steve'a. W 1989 roku wystąpił u boku Vala Kilmera i Joanne Whalley w "Zabij mnie jeszcze raz". Rolą Vince'a Millera zwrócił na siebie uwagęQuentina Tarantino, który pamiętał o nim kompletując obsadę do "Wściekłych psów". 

W 1991 roku Madsen zagrał niewielkie role w obrazie nagrodzonym Oscarem dla najlepszego scenariusza oryginalnego, "Thelma i Louise"Ridleya Scotta oraz "The DoorsOlivera Stone'a. 1992 rok przyniósł ze sobą rolę Pana Blondyna we "Wściekłych psach", u boku Harveya KeitelaTima Rotha i Steve'a Buscemi. W 1993 roku Madsen wcielił się w postać Glena Greenwooda w filmie familijnym "Uwolnić orkę", dzięki czemu mógł na chwilę zerwać z wizerunkiem opryszka, który powielał we wcześniejszych produkcjach. Rok później aktor zagrał Virgila Earpa w obrazie "Wyatt EarpLawrence'a Kasdana, odrzucając tym samym rolę Vincenta Vegi w "Pulp FictionQuentina Tarantino. W późniejszych wywiadach Madsen przyznał, że był to największy błąd w jego karierze. W tym samym roku zagrał u boku Kim Basinger i Aleca Baldwina w "Ucieczce gangstera". W 1995 roku wystąpił w nominowanym do nagrody Saturna filmie Rogera Donaldsona, "Gatunek". Dwa lata później zyskał uznanie rolą Sonny'ego Blacka w obrazie Mike'a Newella, "Donnie Brasco". Film opowiadający o infiltracji środowiska mafijnego przez Joe'go Pistone'a, granego przez Johnny'ego Deppa był nominowany do Oscara dla najlepszego scenariusza adaptowanego. Do końca lat 90. aktor miał na swoim koncie ponad pięćdziesiąt ról w filmach i serialach.

W 2002 roku Madsen wcielił się w niewielką rolę Falco w dwudziestym filmie, opowiadającym o przygodach agenta Mi6, Jamesa Bonda - "Śmierć nadejdzie jutro". Rok później zagrał jednego z płatnych morderców w "Kill Billu". Była to kolejna okazja do współpracy z Quentinem Tarantino. Początkowo aktor miał wcielić się w postać Johnny'ego Mo. Ostatecznie zagrał brata Billa - Buda. Rok później wystąpił w jego kontynuacji, nagrodzonym Saturnem, "Kill Billu 2". W 2004 roku Quentin Tarantino mówił w wywiadach o swoich planach nakręcenia filmu, którego bohaterami mieli być Vic i Vincent Vega, grani przez Madsena i Johna Travoltę we "Wściekłych psach" i "Pulp Fiction". Ostatecznie projekt nigdy nie doczekał się realizacji. W 2005 roku aktor wcielił się w postać detektywa Boba w ekranizacji komiksów Franka Millera, "Sin City - Miasto grzechu". W 2006 roku miał okazję sparodiować w "Strasznym filmie 4" bohatera, którego Tim Robbins zagrał w "Wojnie światów". W 2007 roku Madsen wystąpił w filmie "Strength and Honor", który przyniósł mu nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Niezależnych i Wideo w Nowym Jorku, Mount Shasta International Film Festiwal oraz nagrodę na Festiwalu Filmowym w Bostonie. W kolejnych latach aktor grywał role w mało ambitnych filmach, źle ocenianych, zarówno przez widzów, jak i krytyków, takich jak "W paszczy krokodyla", "Klucz Salamandry" czy "2047: Rok śmierci". W 2015 roku wystąpił w nagrodzonej Oscarem dla najlepszej muzyki oryginalnej "Nienawistnej ósemce".

Michael Madsen przyznaje, że z całej puli produkcji w których zagrał ceni tylko "Kill Billa", "Donniego Brasco", "Wściekłe psy", "Gatunek" oraz "Uwolnić orkę". Wystąpił w ponad dwustu filmach i sam mówi, że większość z nich jest słaba, ale trzeba za coś płacić rachunki. Jedną z pasji Madsena jest pisanie poezji. Jego tomik "Burning in Paradise", do którego przedmowę napisał Dennis Hopper, zdobył nagrodę Independent Firecracker Award w 1998 roku, a następnie został przetłumaczony na język norweski. Jego poezja jest również nagradzana na międzynarodowych festiwalach poetyckich we Włoszech oraz Meksyku. Prywatnie pierwszą żoną Madsena była przyrodnia siostra CherGeorganne LaPiere. W latach 1991-1995 był żonaty z Jeannine Bisignano, z którą ma dwóch synów - Christiana i Maxa. W 1996 roku jego żoną została DeAnna Morgan, która urodziła mu synów - Hudsona Lee, Calvina i Luke'a Raya. W 2012 roku Madsen został kilkukrotnie aresztowany - za jazdę samochodem, będąc w stanie odurzenia, niepłacenie alimentów oraz pobicie syna. 
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 25 września 1957

miejsce urodzenia: Chicago, Illinois, USA

wzrost: 188 cm

trzykrotnie żonaty: 1. Georganne LaPiere (rozwód); 2. Jeannine Bisignano (1991 -1995, rozwód), 2 synów: Christian (ur. 1990) i Max (ur. 1994); 3. DeAnna Morgan (od 15.04.1996), 3 synów: Hudson Lee (ur. 1995), Calvin Michael (ur. 1997) i Luke Ray (ur. 2005)
Wystąpił w następujących teledyskach:
- 2001 r. - "You Rock My World" - Michael Jackson;
- 2005 r. - "Kill The Music" - Every Time I Die;
- 2010 r. - "Obsession" - Sky Ferreira;
- 2012 r. - "As Long As You Love Me" - Justin Bieber;
- 2014 r. - "Black Widow" - Iggy Azalea feat. Rita Ora.
Ma dwie siostry: starszą Cheryl i młodszą Virginię.
Odrzucił rolę Vincenta Vegi w "Pulp Fiction" na rzecz filmu "Wyatt Earp". Zastąpił go John Travolta.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Nie wiem czemu, ale przypomina mi Elvisa Presleya. Razem z Elvisem ma czar i urok, którym przyciąga-ten błysk w oku ;)

Nie ważne w jakim filmie gra, zawsze zwróci na siebie uwagę. Dla mnie najlepszy był w Ucieczce gangstera!

Niewiarygodna ilość filmów, wprost niewiarygodna. Są roczniki gdzie pocisnął z 10 pozycji. Rekordzista chyba? Jest skuteczniejszy od taśmy fabrycznej!

A tak BTW - jak mu się chce, to dobry aktor.

Czy tylko mi się wydaję, że jest podobny do Michaela z GTA V? :D

Zwlaszcza gdy gral Mr.Blondea...dobry aktor,ale grywa w strasznych szmirach!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones