Ray Winstone I

Raymond Andrew Winstone

7,4
11 679 ocen gry aktorskiej
Ray Winstone I
Raymond Andrew Winstone to typowy twardy cockney. Takim jest i w takich rolach znakomicie wypada, a to co kształtowało jego charakter, również ten kinowy, to nic innego jak życie. Ray urodził się 19. lutego 1957 roku w Londynie. Jego rodzice byli właścicielami małego sklepu warzywnego. W roku 1964 rozpoczął swoją edukację w szkole w Edmonton County. Jako 12-latek zaczął uczęszczać na treningi w sławnym Repton Amateur Boxing Club. W swojej karierze bokserskiej trzykrotnie zdobył tytuł mistrza Londynu na turnieju organizowanym dla uczniów londyńskich szkół. Dwukrotnie reprezentował Anglię w turniejach międzynarodowych. W ciągu 10-letniej kariery zawodniczej zdobył 80 różnych medali i trofeów.
Swoją karierę aktorską Ray rozpoczął w 1975 roku od burzliwych studiów w Corona School. Po kilku nieudanych próbach usunięcia Raymonda (jak sam wspomina jego akcent mógł stanowić poważne zagrożenie dla pozostałych adeptów sztuk teatralnych), wreszcie po roku wykreślono go z listy studentów. Powodem jego wydalenia było uszkodzenie auta dyrektor szkoły. Swoją pierwszą rolę filmową otrzymał od reżysera Alana Clarke'a w filmie "Scum". Zdjęcia do tej produkcji nakręcono w marcu i kwietniu 1977 roku. Otrzymanie tej roli to był czysty przypadek bowiem po rocznym zgłębianiu sztuki gry na scenie i po kończącej ten okres przygodzie na parkingu, Ray podjął decyzję porzucenia aktorstwa. Po raz ostatni pojawił się w Corona School aby razem z chłopakami ze szkoły zrobić pożegnalną popijawę. Praktycznie z nudów i dzięki uprzejmości portierki wziął udział w odbywającym się właśnie castingu do filmu "Scum". I dostał główną rolę! Z uwagi na brutalność i bezkompromisowość tematu filmu (wstrząsająca historia angielskiego poprawczaka) BBC zdecydowało się odłożyć film do szuflady. Winstone rozczarowany takim obrotem sprawy na długie miesiące zupełnie odszedł od aktorstwa imając się różnych zajęć i zawodów. Dopiero rozpoczęcie prac nad kinową wersją "Scum" okazało się zwrotem, który otworzył Rayowi drogę do udanej kariery aktorskiej. Od tego momentu wziął udział w 26 produkcjach kinowych, 40 telewizyjnych i 9 teatralnych.
Ray Winstone to aktor niezwykle sugestywny. Kreowane przez niego postacie są autentyczne i wyraziste. Szczególnie role bohaterów, którzy poruszają się na styku moralności, emanują brutalnością i swoistym wulgaryzmem społecznym pozwalają docenić wielkość tego aktora. Winstone to taki typowy londyński gangster starszej daty i jako taki zapisał się w kadrach angielskiego kina społecznego.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 19 lutego 1957

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 178 cm

Emmy
Zdobył Emmy, 2 inne nagrody oraz 9 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Elaine (od 1979), 3 córki: Louis Elaine (ur. 1982), Jaime Margaret (ur. 06.05.1985) i Ellie Rae (ur. 2001)
Ukończył Edmonton County School oraz Corona Theatre School w Londynie (Anglia, Wielka Brytania). 
Był jednym z kandydatów do roli Hatcheta w filmie "Porachunki", jednak angaż ten ostatecznie otrzymał P.H. Moriarty.
Proponowano mu rolę detektywa Jimmy'ego McNulty'ego w serialu "Prawo ulicy", którą odrzucił z powodu konieczności przeprowadzki do Baltimore. Ostatecznie angaż otrzymał Dominic West.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych