River Phoenix 

River Jude Bottom

8,5
3 829 ocen gry aktorskiej
River Phoenix
River Phoenix grywał w filmach niezależnych, jak i w produkcjach hollywoodzkich. Był utalentowanym, młodym aktorem, którego pociągała "ciemna strona" sukcesu. Balansował na granicy dwóch światów - z jednej strony był znany z działalności charytatywnej, z drugiej - ukrywał swoje uzależnienie od narkotyków. 
River urodził się w rodzinie byłych hippisów. Pierwsze lata swego życia spędził podróżując z rodzicami po Ameryce Południowej. Zadebiutował w 1985 roku, grając małego geniusza w filmie "Odkrywcy". Z tego młodzieńczego okresu na uwagę zasługują jeszcze dwa filmy: "Zostańcie ze mną" i "Wybrzeże moskitów". W tym drugim był partnerem samego Harrisona Forda. W 1988 roku dostał swoją jedyną nominację do Oscara za rolę w filmie "Stracone lata". Najwybitniejszą kreację stworzył w filmie "Moje własne Idaho", w którym zagrał młodego chłopaka, uzależnionego od narkotyków i prostytuującego się. Prawdopodobnie na planie tego filmu River popadł w uzależnienie. Niektórzy obarczają winą za to jego partnera filmowego, Keanu Reevesa - takie oskarżenia padły pod adresem Keanu po tragicznej śmierci Rivera.
Jego aktorstwo było intuicyjne. Grając jakąś postać kierował się uczuciami, które odczuwał czytając scenariusz. Jego bohaterowie są naznaczeni piętnem zagubienia, niedostosowaniem do świata. W 1993 Phoenix pracował nad czterema filmami. Tylko dwa z nich ukończył: "Cichą zemstę" i "W pogoni za sukcesem". Realizacja thrillera "Dark Blood" została zawieszona, a w "Wywiadzie z wampirem" jego rolę przejął Christian Slater.
30 października 1993 River Phoenix zmarł po zażyciu śmiertelnej dawki heroiny z kokainą.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 23 sierpnia 1970

data śmierci: 31 października 1993

miejsce urodzenia: Madras, Oregon, USA

wzrost: 178 cm

Independent Spirit
Zdobył Independent Spirit, 3 inne nagrody i 2 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Album "Monster" zespołu R.E.M. z 1994 roku został mu zadedykowany (wokalista grupy Michael Stipe był przyjacielem Rivera).
Piosenka "Transcending" zespołu Red Hot Chili Peppers z albumu "One Hot Minute" jest mu zadedykowana.
Miał zagrać dziennikarza w "Wywiadzie z wampirem". Po jego śmierci rola ta przypadła Christianowi Slaterowi, który całą swoją gażę przeznaczył na akcje charytatywne, którym patronował Phoenix.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych