Sean Young I

Mary Sean Young

7,6
5 450 ocen gry aktorskiej
Sean Young I
Zanim Sean Young trafiła do filmu, pracowała jako modelka, uczyła się także tańca w szkole baletowej w Nowym Jorku. Debiutem scenicznym był występ w "Stardust" w Los Angeles. W filmie natomiast zadebiutowała niewielką rolą w komedii Jamesa Ivory'ego "Jane Austen na Manhattanie" (1980). Dwa lata później zyskała ogromną popularność dzięki udziałowi w produkcji science-fiction "Łowca androidów" w reżyserii Ridleya Scotta. Aktorka zyskała sobie w Hollywood miano wojującej feministki i trudnej współpracowniczki. Ekscentrycznych zachowań aktorki nie przestraszył się tylko Michael Caine i wybrał ją na swoją partnerkę do filmu "Blue Ice" Russela Mulcahy'ego. Kolejne role w "Love Crimes" i "Once Upon a Crime" nie zachwyciły krytyki. W 1994 roku Carl Reiner - od 40 lat specjalizujący się w komediach, zaprosił Young do współpracy przy kręceniu parodii "Nagiego instynktu" i "Fatalnego zauroczenia" - zatytułowanej "Fatalny instynkt". Young chętnie przyjęła rolę femme fatale i przefarbowała włosy na blond. W tym samym roku wystąpiła również w filmach "Ace Ventura - psi detektyw" i "I kowbojki mogą marzyć" Gusa Van Santa. W 2001 roku aktorka wzięła udział w kilku produkcjach filmowych i telewizyjnych, m. in. "Amati Girls" (TV), "Night Class" i "Control".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 20 listopada 1959

miejsce urodzenia: Louisville, Kentucky, USA

wzrost: 173 cm

Złota Malina
Zdobyła 2 nagrody Złota Malina, 5 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dukrotnie zamężna: 1. Robert Lujan (24.11.1990 - 29.04.2002, rozwód), 2 synów: Rio (ur. 02.11.1994) i Quinn Lee (ur. 26.01.1998); 2. Robert Lujan (od 2011)
Miała grać Vicky Vale w "Batmanie", lecz podczas kręcenia sceny jazdy konnej uległa kontuzji. Zastąpiła ją Kim Basinger.
Była brana pod uwagę do roli Marion Ravenwood w filmie "Poszukiwacze zaginionej arki". Ostatecznie angaż otrzymała Karen Allen.
Bezskutecznie próbowała zdobyć rolę Kobiety-Kota w filmie "Powrót Batmana". Ostatecznie angaż otrzymała Michelle Pfeiffer.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych