Steve McQueen III

Steve Rodney McQueen

[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":1309,"rate":7.874713521772345,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":339,"rate":6.896755162241888,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":42,"rate":7.880952380952381,"desc":"oceny","profession":"pracy producenta"}},{"id":6,"name":"actors","above5p":false,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":2,"rate":7,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":10,"name":"montage","above5p":false,"career":{"name":"montażysta"},"ranking":{"name":"Montażu","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/montage"},"rating":{"count":1,"rate":7,"desc":"ocena","profession":"montażu"}}]
7,9
1 309 ocen pracy reżysera
Steve McQueen III
Steve McQueen urodził się i wychował w zachodnim Londynie. Choć znany jest głównie jako reżyser i scenarzysta, jest również fotografem i rzeźbiarzem. Studiował sztukę i wzornictwo w Chelsea College of Art and Design, a następnie sztukę w Goldsmiths University of London, gdzie po raz pierwszy zainteresował się filmem. W 1993 roku wyjechał do USA i studiował krótko w Tisch School w Nowym Jorku.

Jego pierwszymi etiudami były filmy "Bear" (1993) i "Deadpan" (1997). Oba były nieme i nakręcone w czarno-białej konwencji. Pierwszym znaczącym filmem był krótkometrażowy "Exodus" z 1997 roku. Przedstawia on dwóch mężczyzn niosących doniczkowe palmy londyńską ulicą, a następnie wsiadających do autobusu. W 2008 roku na festiwalu w Cannes odbyła się premiera jego pierwszego pełnometrażowego filmu "Głód". Ten paradokument historyczny opowiada o proteście członków organizacji IRA, którzy w brytyjskim więzieniu poprzez strajk głodowy domagają się przyznania im statusu więźniów politycznych. Obraz ten szybko zdobył światowy rozgłos, a McQueen został uhonorowany kilkunastoma wyróżnieniami, m.in. zdobył nagrodę BAFTA i Złotą Kamerę w Cannes za debiut. Za zasługi na rzecz sztuki wizualnej został w 2011 odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Imperium Brytyjskiego (CBE).
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 9 października 1969

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 177 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 28 innych nagród i 46 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Bianca Stigter, 2 dzieci
Otrzymał następujące tytuły i odznaczenia:
- 2002 r. - tytuł Oficera Orderu Imperium Brytyjskiego (OBE);
- 2011 r. - tytuł Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego (CBE);
- 2020 r. - tytuł Rycerza Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego (KBE).
W 1999 roku zdobył Nagrodę Turnera, która jest prestiżowym wyróżnieniem w dziedzinie sztuk plastycznych.
Ukończył Drayton Manor High School w Londynie (Anglia, Wielka Brytania).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych