Tim Curry I

Timothy James Curry

8,2
7 742 oceny gry aktorskiej
Tim Curry I
Angielski aktor, kompozytor, piosenkarz. Ukończył Uniwersytet Cambridge i Birmingham, na kierunkach sztuki dramatyczne i anglistyka.

Zadebiutował w brytyjskiej wersji musicalu "Hair" (1968, Londyn). Najbardziej znany z roli dra Frank-N-Furtera, diabolicznego transwestyty z kosmosu, w kultowym musicalu "The Rocky Horror Picture Show". Jest jedynym aktorem, który wystąpił we wszystkich teatralnych wersjach "Rocky'ego Horrora" (The Royal Court Theatre w Londynie, The Roxy Theatre w Los Angeles, Broadway) i filmowej (1975, reż. Jim Sharman). Rola Frank-N-Furtera przyniosła mu międzynarodową sławę. Zamieszkał w Los Angeles i poświęcił się głównie karierze filmowej. Wystąpił w wielu filmach, serialach, sztukach, a dzięki charakterystycznemu barytonowi często zatrudniany jest przy dubbingowaniu animacji, gier komputerowych i nagrywaniu audiobooków. Mniej znany jest jako kompozytor i piosenkarz (wydał cztery albumy - "Read My Lips", "Fearless", "Simplicity", "Best Of" - z takimi hitami, jak choćby "I Do the Rock", "Paradise Garage", "Charge It", "S.O.S").

W 2004, po kilkunastu latach przerwy, powrócił na deski teatru rolą króla Artura w broadway'owskiej wersji "Spamalot wg Monty Pythona". Rola ta przyniosła mu nominację do nagrody Tony dla najlepszego aktora musicalowego.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 19 kwietnia 1946

miejsce urodzenia: Grappenhall, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 175 cm

Był brany pod uwagę do roli Jokera w filmie "Batman", którą ostatecznie otrzymał Jack Nicholson.
Odrzucił rolę Mitzi w filmie "Priscilla, królowa pustyni". Angaż ostatecznie otrzymał Hugo Weaving.
Ukończył aktorstwo (specjalność role dramatyczne) i literaturę angielską na Uniwersytecie Cambridge oraz Birmingham w Anglii (Wielka Brytania).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych