Recenzja filmu

Sekretne okno (2004)
David Koepp
Johnny Depp
John Turturro

Brak weny

Zdecydowanie zabrakło w filmie elementów zaskoczenia, nawet rozwiązanie intrygującej zagadki Morta pod koniec filmu nie wzbudza specjalnych emocji. Warto natomiast zwrócić uwagę na wspaniałe
Po rozpadzie swego małżeństwa pisarz Mort Rainer (Johnny Depp) postanawia zaszyć się w domu na odludziu i tworzyć tam kolejną powieść. Słysząc pewnego dnia pukanie do drzwi, sfrustrowany twórca nie podejrzewa nawet, że niezapowiedziany gość diametralnie zmieni całe jego życie. Tajemniczy mężczyzna w czarnym kapeluszu (trzeba przyznać, że Johnowi Turturro udało się stworzyć iście demoniczną postać), oskarżając Morta o plagiat, usilnie nalega, by ten zmienił zakończenie swego opowiadania. Zapewnienia o oryginalności tekstu na niewiele się zdają. Natręt najwyraźniej nie ma zamiaru odpuścić. Wierny pies Chico zamordowany na progu domu śrubokrętem to dopiero początek złej passy pisarza.
"Sekretne okno" zrealizowano na podstawie opowiadania Stephena Kinga, więc z grubsza wiadomo, czego po filmie Davida Koeppa należy się spodziewać i od razu zaznaczę, że zdarzyło mi się już oglądać lepsze filmy, którym za kanwę posłużyła twórczość mistrza powieści grozy. W "Sekretnym oknie" oglądamy sielski krajobraz, którego dopełnieniem jest urocza chatka na odludziu, ilustrowany złowieszczą muzyką. Atmosfera tajemniczości kreowana jest przy pomocy prostych chwytów i rekwizytów znanych doskonale z kina grozy. Dom w lesie, podróż samochodem w deszczu, potargane włosy i rozbiegany wzrok znamionujące, że główny bohater znajduje się na granicy szaleństwa, wspomniana już postać w czarnym stroju, ścielący się gęsto trup i tym podobne. Zdecydowanie zabrakło w filmie elementów zaskoczenia, nawet rozwiązanie intrygującej zagadki Morta pod koniec filmu nie wzbudza specjalnych emocji. Warto natomiast zwrócić uwagę na wspaniałe zdjęcia i sposób filmowania. Operatorowi Fredowi Murphy'emu należą się duże brawa. Wydanie DVD zostało wzbogacone o materiały dodatkowe, z których najciekawszy jest komentarz reżysera Davida Koeppa. Obok informacji na temat produkcji oraz anegdot z planu znalazły się tu również bardzo ciekawe spostrzeżenia dotyczące realizacji filmów w czasach obecnych oraz kilkadziesiąt lat wcześniej. Co ciekawe, zdaniem reżysera wiele rzeczy, które kiedyś były proste, obecnie przysparza realizatorom ogromnych kłopotów.
Na płycie znalazły się 4 sceny usunięte, w tym dwie z komentarzem (nie wiedzieć czemu, pozostałe dwie zostały go pozbawione) oraz dłuższe zakończenie filmu, a także ponad godzina dodatkowych informacji na temat produkcji ("From Book To Film", "A Look Through It", "Secret Revealed"), w których wypowiadają się filmowcy i aktorzy. Całość ilustrowana jest zdjęciami z planu. Nie polecam oglądania tych materiałów przed zapoznaniem się z filmem, ponieważ zdradzają zakończenie. Dodatkowo umieszczono na płycie komputerowe wizualizacje czterech scen z filmu (pozbawione komentarza). Możemy przekonać się, w jaki sposób reżyser, jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć, przy pomoc animacji komputerowej, ustala roboczą wersję poszczególnych scen. Listę dodatków zamykają trailery do filmów "Sekretne okno", "Spider-Man", "Hellboy" i "Zaginione".
1 10 6
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną?
Ekranizacje horrorów to świetna szansa na zaskoczenie widza czymś niesamowitym. Fani przerażających... czytaj więcej
Wczoraj podszedłem do okna. Nisko umieszczony otwór w ścianie, przymykany kwadratowym kawałkiem szyby... czytaj więcej
Hollywood uraczyło nas kolejną ekranizacją pisarskiego dzieła Stephena Kinga "Sekretne okno, sekretny... czytaj więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones