Star Trek VIII: Pierwszy kontakt (1996)
Jonathan Frakes
Patrick Stewart
Jonathan Frakes

Kolejna odsłona kultowej sagi Science-Fiction

Wiek XXIV. Tajemnicza i niezwykle potężna rasa istot, zwących się Borg, porwała kapitana Jean-Luc Picarda (Patrick Stewart) i próbowała go zasymilować. Celem owej populacji od zawsze było podbijanie innych zaawansowanych technologicznie kultur, odrębnych ras żyjących w kosmosie. Poznawanie największych zalet innych istot, pozwalało Borg dążyć do samodoskonalenia. Byli oni symbiotycznym połączeniem komponentów organicznych i cybernetycznych. Cała ta rasa tworzyła centralnie sterowany kolektyw pozbawiony wszelkich indywidualności. Picardowi udało się jednak wyzwolić spod kontroli Borg. Odzyskał on wolność i po powrocie do człowieczeństwa otrzymał od dowództwa Federacji nowy potężny statek Enterprise-E. Wraz z załogą od roku wykonuje zadanie kontrolowania neutralnych terenów w kosmosie. Sześć lat później statek Enterprise-E otrzymuje sygnał z Układu Słonecznego. Borg powrócił. Najnowocześniejszy okręt Federacji otrzymuje rozkaz niewłączania się do działań wojennych. Dziesiątkowane szeregi obrońców Ziemi wstrząsają Picardem i jego załogą, co przyczynia się do złamania rozkazu. Enterprise-E włącza się do bitwy i przechyla szalę zwycięstwa na stronę Federacji. Borg cudem umyka zagładzie, przenosząc się w czasie do XXI wieku. Chce opanować Ziemian w przeddzień odkrycia napędu podprzestrzennego, kiedy jeszcze homo sapiens nie byli w stanie odeprzeć ataku najeźdźcy. Enterprise-E, wykorzystując ten sam tunel czasoprzestrzenny, wyrusza w pościg za Borg. Wkrótce okaże się, że obca cywilizacja ma całkiem inne plany niż przegranie wojny z Picardem. Akcja "Star Trek: Pierwszy kontakt" dzieje się równolegle w dwóch miejscach. Z jednej strony jest to walka w kosmosie pomiędzy załogą Enterprise-E a Borg, z drugiej na Ziemi, gdzie pierwszy oficer Picarda, Riker (Jonathan Frakes) oraz oficer maszynowni - La Forge (LeVar Burton) muszą dopilnować, aby genialny wynalazca Zefram Cochrane (James Cromwell) zgodnie z historią XXI wieku przeprowadził w odpowiednim czasie test napędu podprzestrzennego. Ma to umożliwić kontakt z przyjazną obcą cywilizacją i zapoczątkować "bum" technologiczny na Ziemi. Obie płaszczyzny wydarzeń są ze sobą ściśle powiązane i zgrabnie wkomponowane w całość fabuły. Widz bez trudu odnajdzie się w tej dość skomplikowanej historii i nie będzie miał problemów z jej zrozumieniem. W tego typu produkcjach ma to znaczenie absolutnie zasadnicze. Ciekawostką jest, choć zapewne wiedzą o tym wszyscy fani "Star Trek", że reżyser filmu, Jonathan Frakes, jest jednocześnie odtwórcą roli pierwszego oficera na mostku Enterprise. Jak na "Gwiezdną wędrówkę" przystało, jedną z największych zalet filmu są efekty specjalne oraz charakteryzacja. Dla całej serii jest to sztandarowy motyw wyróżniający serię spośród innych produkcji. Znakomicie prezentują się w "Pierwszym kontakcie" bitwy w kosmosie, zwłaszcza w początkowej fazie filmu. Przepiękne, kolorowe wybuchy, ciekawie wykonane statki kosmiczne, z dbałością o szczegóły, dokładnością, z miłą dla oka różnorodnością wahadłowców. Natomiast wielorasowość załogi bohatera filmu, jakim niewątpliwie jest statek Enterprise-E, to esencja obrazu. Oprócz ludzi poznamy niezwykłych odmieńców pochodzących z najdalszych zakątków Drogi Mlecznej i nie tylko, m.in. Klingona Worfa (Michael Dorn), androida Datę (Brent Spiner), nie wspominając o Borg. Należy zaznaczyć, że "Pierwszy kontakt" to chyba i tak najmniej międzygalaktyczny przebój z serii. Kontynuując temat obsady. Motorem napędowym filmu, podobnie jak serialu "Star trek: Następne Pokolenie", jest osoba kapitana Jean-Luca Picarda kreowana przez Stewarta Patricka. Rewelacyjna rola dowódcy flagowego statku Federacji wzbudzać musi uzasadnione uznanie. Dla pozostałej części załogi również należą się oklaski. Film ten, jak i cała saga "Gwiezdnej wędrówki", to znakomicie odegrany spektakl. W serialu "Następne pokolenie" oraz filmie "Pierwszy kontakt" występują niemal ci sami bohaterowie stanowiący załogę flagowego statku Federacji i nie ukrywam, że należą oni do mojego ulubionego zespołu "star-trekowców". Film jest kolejną znakomita częścią jednej z najsłynniejszych serii sci-fi na świecie. Dla szerokiej rzeszy fanów "Star Trek" stanowi pozycję absolutnie obowiązkową do obejrzenia. Myślę, że pozostali kinomaniacy także znajdą w niej wiele zalet, które nakłonią ich do obejrzenia, jakże by nie było, tego udanego filmu.
Po niezbyt udanych "Pokoleniach'' miałem dość niskie oczekiwania co do "Pierwszego kontaktu". Jak się... czytaj więcej