James Cromwell I

James Oliver Cromwell

7,6
17 360 ocen gry aktorskiej
James Cromwell I
Weteran drugiego planu o sympatycznej fizjonomii, predysponującej go do różnorodnych ról charakterystycznych, których ma za sobą imponująco wiele.

James Cromwell pochodzi z rodziny aktorskiej. Początkowo zamierzał być inżynierem, ale pod wpływem wakacyjnej współpracy z ojcem na planie filmowym zmienił zdanie i zdecydował się studiować reżyserię w Carnegie Institute of Technology w Pittsburgu. Karierę rozpoczął jako aktor i reżyser w lokalnych teatrach, pojawił się w sztuce "The Iceman Cometh" w chicagowskim Goodman Theatre, "Becketcie" w Cleveland Playhouse i "Otellu" na Amerykańskim Festiwalu Szekspirowskim. Na ekranie zadebiutował rolami w serialach telewizyjnych "All in the Family" i "Hot L Baltimore". Natomiast jego debiut kinowy był pamiętny: pojawił się jako charakterystyczny szofer Marcel w makabrycznej czarnej komedii "Murder by Death".

W latach 80. James Cromwell grał niewielkie role głównie w komediach, między innymi w "The Man with Two Brains" ze Stevem Martinem i Kathleen Turner i "Różowym cadillacu" , obok Bernadette Peters i Clinta Eastwooda. Wykreował też postać pana Skolnicka w "Zemście frajerów" i licznych sequelach tego młodzieżowego filmu klasy B. Kariera aktora nabrała właściwego rozpędu dopiero w latach 90., kiedy wystąpił w tak różnorodnych produkcjach, jak film "Krwawy Romeo" z Gary Oldmanem, widowisko science-fiction "Star Trek: Pierwszy kontakt", biograficzny "Skandalista Larry Flynt" Miloša Formana, czy thriller "Gatunek II". Ogromny sukces filmu dla dzieci "Babe: świnka z klasą" przyniósł aktorowi duży rozgłos i nominację do Oscara za rolę farmera Hoggetta, którą powtórzył także w sequelu "Babe: świnka w mieście". Następnie aktor wybierał wbrew swojemu wizerunkowi role czarnych charakterów: skorumpowanego wysokiego urzędnika policyjnego w "Tajemnicach Los Angeles" Curtisa Hansona, bezwzględnego generała-karierowicza w "Córce generała" i przekupnego detektywa, który prześladuje drobnego kryminalistę Williama H. Macy w "Małym, niewinnym morderstwie". Do jego bardziej pozytywnych kreacji należą role sprawiedliwego sędziego w "Cedrach pod śniegiem" i naczelnika więzienia w "Zielonej mili", którego chorą na raka żonę cudownie uzdrawia John Coffey (Michael Clarke Duncan). Aktor stworzył też przekonywający portret potentata prasowego Williama Randolpha Hearsta w "RKO 281", telewizyjnym filmie Ridleya Scotta o powstawaniu kinowego arcydzieła "Obywatel Kane". Natomiast w "Kosmicznych kowbojach" Clinta Eastwooda, James Cromwell ponownie wcielił się w ekranowego nikczemnika, utrudniającego misję emerytowanym astronautom, Eastwoodowi, Donaldowi Sutherlandowi i Tommy'emu Lee Jonesowi.
James Cromwell jest mężem Julie Cobb, z którą ma córkę Rosemary. Jest weganem.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 27 stycznia 1940

miejsce urodzenia: Los Angeles, Kalifornia, USA

wzrost: 198 cm

Emmy
Zdobył Emmy, 14 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie żonaty: 1. Anne Ulvestad (27.11.1976 - 1986, rozwód), 3 dzieci: Kate (ur. 1978), John (ur. 1980) i Colin (ur. 1982); 2. Julie Cobb (29.05.1986 - 2006, rozwód); 3. Anna Stuart (od 01.01.2014)
Studiował w Carnegie Institute of Technology.
Syn aktorki Kay Johnson i reżysera Johna Cromwella.
Ukończył College Middlebury w Vermont.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych