Władca Pierścieni: Powrót króla (2003)
Peter Jackson
Elijah Wood
Sean Astin

Każda saga ma swój koniec

Imponujące - tym jednym słowem można podsumować 4-płytowe, rozszerzone wydanie "Powrotu Króla" - ostatniej części filmowej trylogii "Władca Pierścieni" Petera Jacksona. Na tę edycję z niecierpliwością czekały tysiące fanów na całym świecie. I jedno jest pewne: nie będą nią zawiedzeni. Wydanie jest niezwykle obszerne i zawiera tak dużo dodatków, że dokładne opisanie ich zajęłoby za dużo miejsca, zatem skupię się jedynie na najważniejszych zaletach i wadach wydania.
Jak już zapewne wiecie z licznych informacji prasowych, "Powrót króla" w nowym wydaniu dłuższy jest o 48 minut. W edycji znalazły się 23 sekwencje rozszerzone w stosunku do kinowego oryginału jak również 15 zupełnie nowych. Tragiczny koniec Sarumana w ruinach Isengardu, spotkanie z Głosem Saurona, wątek opisujący miłość Faramira i Eowiny czy krótka scena, w której ofiarą strzały Legolasa pada sam... reżyser, to największe z atrakcji, jakie oferuje nam rozszerzone wydanie filmu. Warto zauważyć, że dodane sceny bardzo dobrze uzupełniają całą historię, a widz nie ma wrażenia, że film jest sztucznie wydłużany (choć koniec nadal ciągnie się niemiłosiernie ;)). Od strony technicznej wydanie prezentuje się bardzo dobrze. Obraz  i dźwięk stoją na wysokim poziomie, choć malkontenci zauważą niewielkie niedoskonałości w obrazie wynikające chyba jednak z tego, że w filmie wykorzystano bardzo wiele efektów CGI, które łączono ze scenami aktorskimi. Film, co powinno zadowolić wymagających odbiorców, można obejrzeć zarówno z dźwiękiem Dolby Digital EX 5.1, jaki i DTS ES 6.1. Same płyty, wzorem poprzednich wydań, zostały zapakowane w eleganckie etui i umieszczone w kartonowym pudełku. Całość, szczególnie obok wcześniejszych edycji rozszerzonych, prezentuje się niezwykle atrakcyjnie na półce. Na pierwszych dwóch płytach oprócz filmu umieszczono - podobnie jak w edycji "Dwóch wież" - 4 komentarze towarzyszące projekcji: "The Director and Writers" (reżyser i scenarzyści), "The Design Team" (projektanci), "The Production/Post-Production Team" (produkcja i post-produkcja) oraz "The Cast" (obsada). Niestety, po raz kolejny zabrakło ich tłumaczenia, co sprawia, że osoby nieznające języka angielskiego zostają pozbawione możliwości dowiedzenia się wielu ciekawych rzeczy na temat produkcji i realizacji filmu. Kolejne płyty to już same dodatki. Każdy z krążków otwiera krótki wstęp (Petera Jacksona na płycie numer 3 oraz Elijaha Wooda, Billy'ego Boyda i Dominica Monaghana na płycie numer 4), z którego dowiemy się, jakie dodatki przygotowali dla nas autorzy wydania oraz jak poruszać się zawartości krążka.
"J.R.R. Tolkien: Dziedzictwo Śródziemia" to dokument poświęcony Tolkienowi i jego dziełom. Biografowie i znawcy twórczości Tolkiena opowiadają o inspiracjach pisarza oraz jego pracy nad językami Śródziemia. Wyjaśniają również, jak poszczególne epizody z twórczości mistrza odnoszą się do biografii autora. Niezwykle ciekawy jest materiał zatytułowany "From Book to Script: Forging the Final Chapter" poświęcony pracy nad scenariuszem filmu. Peter Jackson i Philippa Boyens opowiadają o zmianach, które wprowadzili do obrazu w stosunku do powieściowego oryginału oraz wyjaśniają, czym kierowali się przy podejmowaniu decyzji. Ponadto z dodatku dowiemy się, jak miał wyglądać pojedynek Aragorna z Sauronem podczas Bitwy na Polach Pelennoru, który ostatecznie nie znalazł się w obrazie. Materiał zatytułowany "Designing And Building Middle-Earth" poświęcony jest scenografii oraz pracy nad wiarygodnym pokazaniem Śródziemia i jego mieszkańców na dużym ekranie. Dokument szczegółowo opisuje prace nad szkicami, miniaturami wykorzystywanymi w produkcji, dekoracjami, rekwizytami oraz kostiumami. "Home of the Horse Lords" poświęcony jest koniom i ich udziałowi w filmie oraz pracy z nimi. Z dokumentu dowiemy się, jaki trening musieli przejść zarówno aktorzy, jak i konie, żeby wziąć udział w zapierających dech w piersiach scenach batalistycznych oraz jak je filmowano. "Middle-Earth Atlas" to interaktywna mapa Śródziemia, na której zaznaczono lokacje najważniejszych wydarzeń przedstawionych w "Powrocie króla". Wybierając jedną z czterech opcji, możemy zobaczyć, jaką drogę przebyli Frodo i Sam, Merry, Aragorn, Legolas i Gimli oraz Gandalf i Pippin. Każde z miejsc opatrzone jest krótką notką oraz fragmentami filmu. Ostatni dodatek trzeciej płyty zatytułowany "New Zealand and Middle-Earth" poświęcony jest nowozelandzkim lokacjom, w których powstała spora część filmu. Otwierający czwartą płytę dodatek "Filming 'The Return of the King'" to obszerny, trwający ponad godzinę materiał poświęcony realizacji "Powrotu Króla". Dokument szczegółowo opisuje, w jakich miejscach powstawał obraz, członkowie ekipy opowiadają o swojej pracy oraz o problemach, z którymi musieli się uporać. Dodatek ten uzupełnia obszerna galeria zdjęć z planu filmowego.
"Visual Effects" to oczywiście materiał poświęcony realizacji cyfrowych efektów specjalnych. W "Powrocie króla" znajduje się aż 1488 ujęć z efektami cyfrowymi, a realizacja większości z nich była dla ekipy ze studia Weta Digital prawdziwym wyzwaniem. W dokumencie tym filmowcy opowiadają o tym, w jaki sposób udało im się pokazać na dużym ekranie Bitwę na Polach Pelennoru, atak Mumakili, olbrzymie trolle, przerażającą Szelobę, upadek wieży Barad-Dur czy śmierć Golluma. Dodatek ten uzupełnia materiał zatytułowany "Visual Effects Demonstration: The Mumakil Battle", w którym na przykładzie trwającego 30 sekund fragmentu możemy zobaczyć, ile elementów złożyło się jego ostateczny wygląd. Filmik ten obejrzeć możemy z komentarzem, który jednak dostępny jest jedynie w wersji oryginalnej. Najobszerniejszym dodatkiem czwartej płyty jest "Post-Production: Journey's End" materiał poświęcony procesowi postprodukcji obrazu. Ze składających się nań dokumentów dowiemy się, jak przebiegała praca nad montażem, muzyką i udźwiękowieniem obrazu. "The Passing of An Age" to zabawny i oczywiście ciekawy dodatek poświęcony światowej premierze "Powrotu Króla", która odbywał się w Wellington w Nowej Zelandii. 1 grudnia 2003 roku na ulicach miasta pojawiło się prawie 150 000 fanów trylogii, którzy chcieli zobaczyć twórców filmu oraz aktorów odtwarzających główne role. Ponadto zobaczymy tam również relacje z premier w innych krajach w tym w Norwegii, gdzie imprezę uświetnił występ 200 aktorów odgrywających na scenie najważniejsze fragmenty "Drużyny pierścienia" oraz "Dwóch wież". Całość zamyka obszerna relacja z gali oscarowej, na której film został uhonorowany Nagrodą Akademii w 11 kategoriach oraz wypowiedzi filmowców podsumowujących swoja kilkuletnią pracę. Ostatnim dodatkiem na płycie jest poruszający dokument "Cameron Duncan: The Inspiration for "Into the West"", którego bohaterem jest nastoletni, zmarły na raka nowozelandzki filmowiec Clark Duncan. Jego historia zainspirowała Fran Walsh do napisania piosenki "Into the West" kończącej "Powrót króla". Film jest krótką historią filmowej kariery Duncana ilustrowaną zrealizowanymi przez niego obrazami.
Wydanie DVD "Powrotu Króla" jest - co już zaznaczyłem we wstępie - imponujące. Doskonałe zarówno pod względem technicznym, jak i merytorycznym. Przyczepić się można jedynie do tłumaczenia, w którym znalazło się kilka niedociągnięć. W jednej ze scen usłyszeć możemy lektora mówiącego kwestię Ten wygnaniec, który wypełzł z cienia, nigdy nie będzie królem, ale nie zobaczymy jej już w napisach, posłannik władcy Mordoru nazywany jest na przemian albo Ustami Saurona albo Głosem Sauorna, a tytuły jednych dodatków zostały przetłumaczone, a innych nie. Są to jednak kosmetyczne błędy, które nie wpływają na moją ocenę wydania. Polecam.
Kto normalny o szóstej rano po wielogodzinnym pobycie w kinie na nocnym maratonie nie poszedłby spać? Na... czytaj więcej
Obiekt pożądania rzeszy fanów tolkienowskiej trylogii, doskonałe zwieńczenie wieloletnich wysiłków... czytaj więcej
„Władca Pierścieni: Powrót Króla”, to jedna z najlepszych ekranizacji powieści w światowej... czytaj więcej