Elijah Wood I

Elijah Jordan Wood

7,9
28 796 ocen gry aktorskiej
Elijah Wood I
Jedna z najbardziej obiecujących, młodych gwiazd Hollywood. W świat show businessu wysłała go mama, która pewnego razu, oglądając telewizyjną reklamę, stwierdziła, że jej syn mógłby przecież w niej występować – był uroczym dzieckiem, w szkole podstawowej śpiewał w chórze, grał w szkolnych przedstawieniach. Pani Wood posłała więc siedmioletniego Elijah do szkoły dla dziecięcych modeli, a po pół roku zawiozła do Hollywood, na międzynarodowy konkurs młodych talentów, gdzie został zauważony przez agenta i zaproponowano mu karierę aktorską. Po miesiącu rodzina Wood przeprowadziła się do Los Angeles. Elijah wprawdzie zaczął karierę bardzo wcześnie, ale swoje wychowanie uważa za tradycyjne, jest bardzo związany ze starszym bratem Zachariahem i młodszą siostrą Hannah. Największy wpływ na Elijah miała matka, która wspierając syna, chodziła z nim na wszystkie przesłuchania i wywiady, czekała na niego na planie filmowym.

Pierwszą rolę dostał w teledysku Pauli Abdul, potem grał w "Powrocie do przyszłości II" (1989), "Wydziale wewnętrznym" (1990); krytycy zauważyli go w "Avalonie", nominowanym do czterech Oscarów filmie Barry'ego Levinsona z 1990 roku, gdzie zagrał syna głównego bohatera. Rok później występuje z Melanie Griffith i Donem Johnsonem w "Paradise" (1991) jako młody chłopiec, który pomaga skłóconej parze wrócić do siebie po burzliwym rozstaniu. Grywał u boku gwiazd – z Melem Gibsonem w "Wiecznie młody" (1992), Kevinem Costnerem w "The War" (1994). W "Synalku" zmierzył się z inną dziecięcą gwiazdą – Macaulayem Culkinem. Film okazał się porażką, ponieważ publiczność nie mogła przyzwyczaić się do psychopatycznego synalka odtwarzanego przez blond chłopię z "Kevin sam w domu". Wood, grający tu dobrego, uczuciowego chłopca, utwierdził stereotyp ról, jakie często otrzymuje. Przed podobnym, choć ambitniejszym zadaniem postawił go Ang Lee, reżyser "The Ice Storm" (1997), gdzie w roli Mikeya Carvera sportretował myślącego, wrażliwego, a zarazem bezradnego bohatera. Film okazał się finansowym i aktorskim sukcesem dla Elijah. W 2000 roku zagrał w trylogii "Władca Pierścieni" – filmowej wersji słynnej powieści Tolkiena.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 28 stycznia 1981

miejsce urodzenia: Cedar Rapids, Iowa, USA

wzrost: 168 cm

Saturn
Zdobył 2 nagrody Saturn, 2 inne nagrody i 13 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Ma o 7 lat starszego brata Zacka i młodszą siostrę Hannah.
Melissa Joan Hart chciała, żeby on zagrał główną rolę męską w filmie "Drive Me Crazy", bo stwierdziła, że będzie dzięki temu lepiej czuła w swojej pierwszej głównej roli. Niestety, powiedziano jej, że Elijah wygląda przy niej za młodo i główną rolę dostał Adrian Grenier.
Elijah usłyszał o planach nakręcenia trylogii "Władca Pierścieni" podczas zdjęć do "OniOni (1998)". Natychmiast poczuł, że to mogła być jego życiowa szansa. Reżyser George Huang, przyjaciel Wooda, nakręcił jego taśmę zgłoszeniową. Następnie taśmę posłali do Nowej Zelandii reżyserowi Peterowi Jacksonowi. Parę miesięcy później Elijah dostał tę rolę.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych