świat

Studio Ghibli

Uniwersum animowanych filmów pełnometrażowych zrealizowanych przez japońskie studio Ghibli, którego filarem jest współzałożyciel i reżyser Hayao Miyazaki. Do najważniejszych tytułów studia należą "Księżniczka Mononoke" (1997), "Spirited Away: W krainie Bogów" (2001), "Mój sąsiad Totoro" (1988) i "Grobowiec świetlików" (1988). Najbardziej rozpoznawalne postacie z filmów studia to m.in. Totoro (który jest oficjalną maskotką wytwórni), młoda czarownica Kiki i rybka Ponyo

Studio Ghibli założyli reżyserzy Hayao Miyazaki i Isao Takahata oraz producent Toshio Suzuki w 1985 roku po sukcesie zrealizowanej dla wytwórni Topcraft animacji "Nausicaä z Doliny Wiatru" (1984). Pierwszym filmem studia była animacja "Laputa - podniebny zamek" (1986). Kilka spośród produkcji Ghibli to jedne z najbardziej kasowych filmów anime wszech czasów. Wiele z nich było nagradzanych i wyróżnianych prestiżowymi nagrodami. "Spirited Away: W krainie Bogów" (2001) zdobyło m.in. Oscara dla najlepszej animacji oraz Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie. W filmografii studia znajdują się również m.in. "Podniebna poczta Kiki" (1989), "Ruchomy zamek Hauru" (2004), "Opowieści z Ziemiomorza" (2006), "Ponyo" (2008) i "Księżniczka Kaguya" (2013). Czasem do grupy filmów Ghibli zalicza się niewyprodukowane przez studio, ale blisko z nim powiązane tytuły, takie jak m.in. "Nausicaä z Doliny Wiatru" (1984) czy "Lupin Trzeci: Zamek Cagliostro" (1979), a także zrealizowany przez studio we współpracy z holenderskim animatorem Michaëlem Dudokiem de Witem film "Czerwony żółw" (2016). 

Każdy z filmów studia stanowi osobną zamknięta historię i świat produkcji Ghibli nie funkcjonuje jak pełnoprawne filmowe uniwersum. Tytuły studia często opowiadają całkowicie oryginalne historie, ale bywają też ekranizacjami popularnych powieści ("Opowieści z Ziemiomorza", "Narzeczona dla kota") bądź odwołują się do historycznych wydarzeń ("Grobowiec świetlików", "Zrywa się wiatr"). Ich akcja rozgrywać może się w przeszłości, przyszłości bądź zupełnie fantastycznych krainach. Pojedyncze filmy zawierają odniesienia do siebie nawzajem, ale te elementy funkcjonują raczej na zasadzie ciekawostek czy odautorskich "easter eggów" niż dowodów na to, że akcja wszystkich produkcji rozgrywa się w tym samym świecie. Istnieją jednak fanowskie teorie, które w oparciu powiązania między kolejnymi filmami dowodzą, że przynajmniej niektóre z nich można umiejscowić w tej samej przestrzeni fabularnej. 

Więcej Mniej
Skorek i czarownica
Zwiastun nr 1 (angielski)
Księżniczka Kaguya
Teaser nr 1
Zrywa się wiatr
Zwiastun nr 1 (polski)
TOP
TOP Hayao Miyazaki: Najlepsze filmy. Totoro czy Mononoke?
Studio Ghibli jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones