The Exorcism of Emily Rose

plakat - Egzorcyzmy Emily Rose (2005)

opisy filmu

(9)
 • Nastolatka Emily Rose staje się ofiarą ataku demonicznych mocy. Poddana egzorcyzmom umiera, a ksiądz, który je przeprowadzał zostaje oskarżony o zaniedbanie i, w konsekwencji, śmierć dziewczyny. W sądzie broni go sceptycznie nastawiona do całej sprawy prawniczka, która jednak w miarę odkrywania prawdy zaczyna sobie zdawać sprawę z istnienia potężnych nadprzyrodzonych sił.

 • Emily Rose (Jennifer Carpenter) aby podjąć dalszą naukę w college'u opuszcza swoje rodzinne, spokojne miasteczko. Pewnego razu, spędzając samotnie wieczór w akademiku doświadcza przerażających halucynacji i traci przytomność. Kiedy ataki stają się częstsze i bardziej dotkliwe, Emily zagorzała katoliczka, postanawia poddać się egzorcyzmom. Mają być przeprowadzone przez księdza z jej parafii, ojca Richarda Moore'a (Tom Wilkinson).
  Podczas dokonywania obrzędu wypędzenia mocy nieczystych, dziewczyna umiera, a ksiądz zostaje oskarżony o zaniedbanie i nieumyślne spowodowanie śmierci. 
  Jego sprawą zaczyna zajmować się prawniczka (Laura Linney). Rozpoczyna się walka o życie księdza. Nie jest to łatwe, kiedy po drugiej stronie barykady stoi opryskliwy oskarżyciel i zgorzkniałe społeczeństwo. Wkrótce pani adwokat zaczyna analizować również swoje dotychczasowe życie i wartości towarzyszące jej karierze zawodowej.

 • Młoda dziewczyna zostaje opętana przez demony. Poddaje się egzorcyzmom, które mają być odprawiane przez księdza z rodzinnej parafii, ojciec Moore. Jednak dziewczyna podczas rytuałów umiera. Ksiądz zostaje oskarżony o zaniedbanie, czego konsekwencją była śmierć. W sądzie broni go Erin Bruner. Archidiecezja nie chce się zgodzić by oskarżony zeznawał w sądzie, jednak młoda pani mecenas nie przestrzega tego i pozwala zeznawać. W tej sprawie chodzi o coś więcej niż tylko wygraną i uniewinnienie...

 • Historia procesu przeciw księdzu Moore, który został oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci podczas odprawiania egzorcyzmów.
  Sprawa dotyczy młodej kobiety Emily Rose, która po wyjeździe z rodzinnego domu do wielkiego miasta była nękana przez szatana. Zwróciła się o pomoc do rodziny i do swojego księdza. Postanowiono posunąć się do ostateczności i odprawić egzorcyzmy. Niestety nie zdołano pomóc kobiecie. Po kilku dniach zmarła.
  Kościół stara się zatuszować sprawę i nie dopuścić do zeznań ojca Moore. Do obrony zostaje wyznaczona młoda, ale bardzo zdolna pani adwokat. Stopniowo przekonuje się, że ojciec Moore mówi prawdę, a demony naprawdę istnieją...

 • Tytułowa Emily Rose (Jennifer Carpenter) opuszcza rodzinne miasteczko by podjąć naukę w college'u. Spędzając samotnie wieczór w akademiku doświadcza przerażających halucynacji i traci przytomność. Emily jest gorliwą katoliczką i chce, by odprawiono na niej egzorcyzmy. Wygnania z niej szatana podejmuje się ksiądz z jej parafii, Richard Moore (Tom Wilkinson). Niestety, podczas odprawiania egzorcyzmów Emily umiera. Ksiądz zostaje oskarżony o nieumyślne spowodowanie jej śmierci i postawiony przed sądem. Jego obrony, choć niechętnie, podejmuje się prawniczka Erin Bruner (Laura Linney).

 • Emie Rose. Młoda, zdolna oraz głęboko wierząca dziewczyna doświadcza czegoś przerażającego. Załamana zwraca się do Ojca Moore'a o pomoc. Podczas egzorcyzmów dziewczyna jednak umiera. Film jest obrazem procesu ojca Moore'a, podczas którego ścierają się ze soba dwie strony, głęboko wierzący duchowny przekonany o słuszności swoich czynów oraz zawzięci oskarżyciele widzący w księdzu mordercę, który nie udzielił schorowanej dziewczynie odpowiedniej pomocy.

 • Nastolatka Emily Rose (Jennifer Carpenter) staje się ofiarą ataku demonicznych mocy. Poddana egzorcyzmom umiera, a ksiądz, który je przeprowadzał zostaje oskarżony o zaniedbanie i, w konsekwencji, śmierć dziewczyny. W sądzie broni go sceptycznie nastawiona do całej sprawy prawniczka, która jednak w miarę odkrywania prawdy zaczyna sobie zdawać sprawę z istnienia potężnych nadprzyrodzonych sił.

 • 19 letnia Emily Rose ginie podczas egzorcyzmów odprawianych przez miejscowego proboszcza, Richard'a Moore. Zostaje on oskarżony o zaniedbanie, które doprowadziło do zgonu. Rozpoczyna się proces księdza. Obroną zajmuje się ateistka, Erin Bruner. W doprowadzeniu sprawy do końca, prawniczce, zaczynają przeszkadzać demony. Jednak podbudowana rozmowami z ojcem Moore'm postanawia się nie wycofywać. Sceny zeznań świadków przeplatają się z retrospekcją wydarzeń z ostatnich miesięcy życia Emily.

 • Film ten, mimo że przez wszystkich charakteryzowany jest jako horror, przedstawia historię procesu Ojca Moore'a (Tom Wilkinson) oskarżonego o doprowadzenie do śmierci tytułowej Emily Rose (Jennifer Carpenter). Emily była bardzo zdolną dziewczyną, dorastała w silnie wierzącej rodzinie katolickiej i dopiero gdy wyjechała na studia, z dala od domu, zetknąwszy się z całkiem nowym dla niej światem, okazało się, że jest bardzo wrażliwa na wpływ demonów. Leczona psychicznie ciągle szukała pomocy, którą znalazła właśnie u swojego proboszcza. Ten podjął się przeprowadzenia serii egzorcyzmów na Emily, ale Bóg miał wobec niej całkiem inne plany.
  Co więc takiego jest w tym filmie, że przedstawiona w postaci retrospekcji, próba uratowania Emily mrozi krew w żyłach? Ano to, że przedstawiona sytuacja naprawdę miała miejsce.