postać

Kapitan Marvel

Kapitan Marvel – właściwie Carol Danvers. Oficer Armii Stanów Zjednoczonych obdarzona kosmiczną mocą. Superbohaterka z uniwersum Marvela pojawiająca się w komiksach, filmach aktorskich i animowanych, serialach oraz grach komputerowych.


Twórcami postaci są Roy Thomas i Gene Colan. Carol Danvers to oficer Sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, która w wyniku kontaktu z obcą cywilizacją Kree zostaje obdarzoną kosmiczną mocą: nadludzką siłą, umiejętnością latania i kontrolowania energii. W komiksach Marvela Danvers funkcjonuje pod wieloma przydomkami - Ms. Marvel, Binary, Warbird - aż w końcu przyjmuje miano Captain Marvel od kosmicznego superbohatera imieniem Mar-vell z kosmicznej cywilizacji Kree. W wersji z MCU (kinowe uniwersum Marvela) Mar-vell to kobieta ukrywająca się na Ziemi pod nazwiskiem Wendy Lawson. To w wyniku jej działań Danvers zdobywa kosmiczną moc, zostaje wcielona do armii Kree i bierze udział w wojnie ze Skrullami. Pogoń za Skrullem Talosem doprowadza ją z powrotem na Ziemię, gdzie Danvers poznaje Nicka Furyego i uczy się w pełni wykorzystać swoje moce. Po latach spędzonych w kosmosie wraca na Ziemię jeszcze raz, by pomóc Avengers w walce z Thanosem.


W filmach MCU (Kinowe Uniwersum Marvela) w postać wciela się Brie Larson. Superbohaterka pojawia się też m.in. w serialu animowanym "Marvel Rising: Secret Warriors" (2018). Jeśli zaś chodzi o gry wideo, Kapitan Marvel gości chociażby w "Marvel vs. Capcom: Infinite" (2017).

Więcej Mniej
świat Marvel twórca Roy Thomas data powstania marca 1968 pochodzenie USA znana też jako Ms. Marvel / Binary / Warbird
Marvels
Zwiastun nr 2 (polskie napisy)
Doktor Strange w multiwersum obłędu
Zwiastun nr 2 (polskie napisy)
Kapitan Marvel
Zwiastun nr 3 (polski)
Movie się
Movie się Podsumowujemy rok 2023
Kapitan Marvel jest zastrzeżonym znakiem towarowym i Marvel jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.