Postać

Nick Fury

{"id":"31","linkUrl":"/character/Nick+Fury-31","alt":"Nick Fury","imgUrl":"https://fwcdn.pl/cpo/00/31/31/58_2.4.jpg"}

Nick Fury - superszpieg pojawiający się w komiksach Marvela, ich aktorskich i animowanych ekranizacjach oraz grach wideo. Postać stworzyli Stan Lee i Jack Kirby. Szef agencji T.A.R.C.Z.A. W filmach należących do MCU (kinowe uniwersum Marvela) werbuje m.in. Iron Mana do grupy superbohaterów znanej jako Avengers.


Nick Fury zadebiutował w komiksach jako dowódca elitarnego wojskowego oddziału na froncie II wojny światowej. Postać została jednak przekształcona w superszpiega w stylu Jamesa Bonda, który przewodzi agencji wywiadowczej T.A.R.C.Z.A. i stanowi bufor między rządem Stanów Zjednoczonych a rozmaitymi superbohaterami. Jego znakami rozpoznawczymi są przepaska na oku oraz cygaro. W linii komiksów Ultimate zadebiutowała czarnoskóra wersja postaci inspirowana aktorem Samuelem L. Jacksonem (jeszcze zanim ten sam wcielił się w bohatera).

W telewizyjnym filmie "Nick Fury" (1998) w postać wcielił się David Hasselhoff. W MCU (kinowe uniwersum Marvela) postać kreuje Samuel L. Jackson, który zadebiutował w tej roli w scenie po napisach filmu "Iron Man" (2008). Potem pojawił się m.in. w filmach "Avengers" (2012), "Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz" (2014), "Avengers: Czas Ultrona" (2015) i "Kapitan Marvel" (2019). Fury pojawia się również w wielu grach wideo, m.in. w Lego Marvel Super Heroes 2 (2017) czy "Marvel: Ultimate Alliance" (2006).

Więcej Mniej
świat Marvel twórca Brian Michael Bendis pochodzenie USA
Zwiastun
nr 3 (polski) 1:30
Zwiastun
nr 3 2:58
Zwiastun
nr 2 (polski dubbing) 2:28
7 wspaniałych
Najlepsze zabójcze riposty
 • Test wiedzy

  Superbohaterki

  Znasz się na superbohaterkach i potrafisz je rozpoznać?
 • Test wiedzy

  Iron Man

  Jak dobrze znacie trzy odsłony przygód Tony'ego Starka?
 • Test wiedzy

  Sceny przesłuchań

  Sprawdźcie, ile wiecie o takich filmach, jak: "Milczenie owiec", "Nagi instynkt" oraz "Podejrzani".
 • Test wiedzy

  Ekranizacje komiksów

  Przekonajcie się, ile wiecie o przygodach Spider-Mana, Batmana i reszty ferajny w fikuśnych kostiumach.
Marvel jest zastrzeżonym znakiem towarowym i Nick Fury jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.