postać

Thor

Inspirowany nordycką mitologią bóg piorunów, obdarzony niezwykłą pychą, mocą i umiejętnościami godnymi najlepszych wojowników. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci Marvela, bohater poświęconych mu zeszytów komiksowych, przeniesiony w świat filmu na potrzeby Marvel Cinematic Universe. Jego rolę odrywa Chris Hemsworth.


Postać Thora trafiła do popkultury za sprawą komiksowej serii stworzonej przez Stana Lee, Jacka Kirbyego i Larryego Liebera. W wersji filmowej Thor zostaje zesłany na Ziemię przez Odyna za sprawą swoich nieodpowiedzialnych zachowań, będących zagrożeniem dla Asgardu. Powrócił do łask dopiero po lekcji człowieczeństwa, jaką otrzymał: zakochał się w Jane Foster, pomógł uratować jej przyjaciół przed niebezpieczeństwem zesłanym przez Lokiego. Powracając do swojego świata jako bohater, dobrowolnie udał się z powrotem na Ziemię by odnaleźć Lokiego. Podczas poszukiwań brata dołączył do Avengers, z którymi walczył przeciwko Chitauri podczas bitwy o Nowy Jork. Później, przebywając w Asgardzie, pomagał zaprowadzić porządek w Dziewięciu Królestwach, a walcząc przeciwko mrocznym elfom, zbił ich przywódcę, Malekitha. Ostatecznie Thor odrzucił należne mu miejsce na tronie i zdecydował się zamieszkać z Jane na Ziemi, chociaż nawet ten czas nie był w pełni spokojny: stawił się w szeregach Avengers by walczyć z Hydrą i Ultronem, został porwany i zmuszony do walki na arenie gladiatorów w najdalszych zakątkach kosmosu, a wreszcie - wraz z Hulkiem oraz Lokim wziął udział w bitwie z Helą i wydarzeniach, które doprowadziły do zniszczenia Asgardu. W trakcie wielkiej batalii z Thanosem, z pomocą Strażników Galaktyki, wykuł nowy oręż - potężny topór Stormbreaker.


W MCU Thor jest szlachetnym wojownikiem i człowiekiem honoru, chociaż odczuwa niechęć do nauki i ludzkich technologii. Na początku zdaje się zbyt arogancki i pewny siebie, szuka okazji do bójek, w których może demonstrować swoją siłę i męstwo.

Więcej Mniej
świat Marvel twórcy Stan Lee, Jack Kirby, Larry Lieber data powstania 1962
Thor: Miłość i grom
Zwiastun nr 2 (polskie napisy)
Marvel's Avengers
Zwiastun nr 6 (polski)
Avengers: Koniec gry
Zwiastun nr 2 (polski dubbing)
TOP
TOP 5 najlepszych gier z uniwersum "X-Men"
 • Test wiedzy

  Superbohaterki

  Znasz się na superbohaterkach i potrafisz je rozpoznać?
 • Test wiedzy

  Iron Man

  Jak dobrze znacie trzy odsłony przygód Tony'ego Starka?
 • Test wiedzy

  Sceny przesłuchań

  Sprawdźcie, ile wiecie o takich filmach, jak: "Milczenie owiec", "Nagi instynkt" oraz "Podejrzani".
 • Test wiedzy

  Ekranizacje komiksów

  Przekonajcie się, ile wiecie o przygodach Spider-Mana, Batmana i reszty ferajny w fikuśnych kostiumach.
Thor jest zastrzeżonym znakiem towarowym i Marvel jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones