postać

Czarna Pantera

Czarna Pantera – właściwie T'Challa. Król Wakandy i superbohater stojący na straży tego afrykańskiego królestwa. Choć walczy głównie w imieniu swojego państwa, pojawia się też u boku Avengers. Jego najważniejszymi przeciwnikami są Ulysses Klaw, Erik Kilmonger i M'Baku. Pojawia się w komiksach Marvela, ich aktorskich i animowanych adaptacjach oraz grach wideo.


Postać Czarnej Pantery stworzyli Stan Lee i Jack Kirby. T'Challa pochodzi z rodziny rządzącej afrykańskim państwem Wakanda. Kraj czerpie swoją technologiczną i gospodarczą potęgę ze złóż metalu zwanego vibranium, z którego stworzono na przykład tarczę Kapitana Ameryki. Po śmierci swojego ojca, T'Chaki, T'Chala obejmuje tron Wakandy oraz tytuł Czarnej Pantery, narodowego superbohatera czerpiącego nadludzką siłę ze specjalnych ziół. W sprawowaniu rządów wspierają go siostra Shuri i szefowa osobistej ochrony Okoye. Mimo propagowanego przez Wakandę izolacjonizmu T'Chala angażuje się również w sprawy na szczeblu międzynarodowym, walcząc m.in. u boku Avengers, kiedy zajdzie taka potrzeba. W filmach MCU (kinowego uniwersum Marvela) bierze m.in. udział w tzw. "Wojnie bohaterów", stając po stronie Iron Mana przeciwko Kapitanowi Ameryce, a także broniąc Ziemi przed inwazją Thanosa.


W filmach MCU ("Czarna Pantera", "Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów", "Avengers: Wojna bez granic") w T'Challę wciela się Chadwick Boseman. W animowanych adaptacjach komiksów Czarna Pantera przemawia m.in. głosem Jeffrey D. Sams i James C. Mathis. Ten ostatni podkładał postaci głos również w grze "Marvel vs. Capcom: Infinite".

Więcej Mniej
świat Marvel twórca Stan Lee data powstania 1966
Avengers: Koniec gry
Zwiastun nr 2 (polski dubbing) 2:28
Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order
Zwiastun nr 1 - TGA 2018 1:36
Czarna Pantera
Zwiastun nr 4 (polski) 1:30

Storm

Ororo Munroe
7 wspaniałych
7 wspaniałych Najlepsze zabójcze riposty
Czarna Pantera jest zastrzeżonym znakiem towarowym i Marvel jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.