postać

Thanos

Thanos – jeden z najpotężniejszych superzłoczyńców z uniwersum Marvela. Jednym z jego celów jest zebranie wszystkich Kamieni Nieskończoności, które uczynią go wszechmocnym. Jego przeciwnikami są m.in. Avengers i Strażnicy Galaktyki. Pojawia się w komiksach Marvela, ich aktorskich i animowanych adaptacjach i grach wideo.


Twórcą postaci jest Jim Starlin. Thanos urodził się na księżycu Saturna, Tytanie, gdzie traktowano go jako odmieńca. Po upadku planety zaczął dążyć do uzyskania nieskończonej mocy, która pozwoli mu kierować losami wszechświata. W komiksach jego motywacją jest miłość do personifikacji Śmierci. W MCU (kinowym uniwersum Marvela) Thanos dąży do z kolei ustanowienia kosmicznej równowagi poprzez wybicie połowy życia w przeludnionym wszechświecie. W obu przypadkach Thanos zamierza osiągnąć cel zbierając wszystkie Kamienie Nieskończoności, potężne artefakty dające właścicielowi władzę nad kolejnymi aspektami rzeczywistości. Wówczas mógłby spełnić swoje marzenie byle pstryknięciem palców. Kontrolę nad Kamieniami zapewnić ma Thanosowi Rękawica Nieskończoności.


W MCU Thanos pojawia się po raz pierwszy w scenie po napisach końcowych "Avengers" (2012). Thanos odgrywa najważniejszą rolę w filmach "Avengers: Wojna bez granic" (2018) i "Avengers: Koniec gry" (2019), które opowiadają o jego pogoni za Kamieniami Nieskończoności i zgłębiają jego relację z dwiema przybranymi córkami, Nebulą i Gamorą.


W "Avengers" w Thanosa wcielił się Damion Poitier. W późniejszych filmach MCU grał go już Josh Brolin. Superzłoczyńca kilkukrotnie pojawiał się także w animowanych adaptacjach komiksów Marvela. W serialu "Srebrny Surfer" głosu użycza mu Gary Krawford, a w "Marvel Avengers: Zjednoczeni" i "Strażnikach Galaktyki" – Isaac C. Singleton. Postać pojawia się też w grach wideo. W "Spider-Man Unlimited" jest bossem, a na jednym z poziomów "Fortnite Battle Royale" gracze mogą znaleźć jego Rękawicę Nieskończoności.

Więcej Mniej
świat Marvel twórca Jim Starlin data powstania lutego 1973
Avengers: Koniec gry
Zwiastun nr 2 (polski dubbing)
Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order
Zwiastun nr 1 - TGA 2018
Avengers: Wojna bez granic
Zwiastun nr 2 (polski dubbing)
7 wspaniałych
7 wspaniałych Najlepsze zabójcze riposty
Test wiedzy

Iron Man

Jak dobrze znacie trzy odsłony przygód Tony'ego Starka?
Thanos jest zastrzeżonym znakiem towarowym i Marvel jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones