Postać

Kobieta-Kot

Batman (2022) Warner Bros. Entertainment Inc.

Kobieta-Kot – właściwie Selina Kyle. Włamywaczka i złodziejka w kostiumie kota. Przeciwniczka Batmana, która bywa jednak również sojuszniczką, a nawet ukochaną bohatera. Pojawia się w komiksach wydawnictwa DC, ich aktorskich i animowanych adaptacjach oraz grach wideo.

Twórcami postaci są Bob Kane i Bill Finger. Ubrana w obcisły koci kostium, uzbrojona w pejcz i wykorzystująca seksapil Kobieta-Kot uosabia typ femme fatale. Przez lata zmieniają się jej stroje, motywacje i historia, ale modus operandi - polegające na kradzieży drogocennej biżuterii - pozostaje z grubsza to samo. Jej relacja z Batmanem funkcjonuje zaś w nieustannym napięciu między antagonizmem a wzajemnym przyciąganiem. Ścigana przez Człowieka Nietoperza za swoje przestępstwa Kobieta-Kot potrafi bowiem trafić do jego serca.

Na małym ekranie Kobieta-Kot po raz pierwszy pojawiła się w serialu Batman (1966-1968), gdzie grała ją Julie Newmar, a potem Eartha Kitt (w opartym na serialu pełnometrażowym filmie Batman zbawia świat wcieliła się w nią Lee Meriwether). Od tamtej pory postać regularnie gości w aktorskich adaptacjach komiksów DC, również tych kinowych. Wcielały się w nią już m.in. Michelle Pfeiffer (Powrót Batmana) i Anne Hathaway (Mroczny Rycerz Powstaje). W filmie Kobieta Kot (2004) miano bohaterki przejmuje Patience Phillips, w którą wciela się Halle Berry. Oprócz tego można ją zobaczyć w animacjach, a głos podkładały jej m.in. Gina Gershon, Cristina Pucelli i Eliza Dushku. Kobieta-Kot jest też jedną z postaci w grach Injustice: Gods Among Us i Injustice 2.

Więcej Mniej
świat DC twórcy Bill Finger, Bob Kane data powstania 1940
Batman
Zwiastun nr 5 (polski)
Catwoman: Hunted
Zwiastun nr 1
Batman: The Long Halloween, Part One
Zwiastun nr 1 1:40

Batman

Bruce Wayne / Terry McGinnis
światDC typSuperbohater
7 wspaniałych
7 wspaniałych Najlepsze sceny akcji z filmów o Batmanie
DC jest zastrzeżonym znakiem towarowym i Kobieta-Kot jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.