postać

Batman

Batman (2022) Warner Bros. Entertainment Inc.,Jonathan Olley

Batman - alter ego milionera Bruce'a Wayne'a, pod osłoną nocy walczącego z przestępczością w kostiumie Człowieka-Nietoperza. Czołowy superbohater z panteonu wydawnictwa DC Comics oraz filmu DC Cinematic Universe (DCEU), pojawiający się w komiksach, filmach aktorskich i animowanych, serialach oraz grach komputerowych.

Stworzony przez Boba Kane'a i Billa Fingera, zadebiutował na łamach 27 numeru magazynu Detective Comics w 1939 roku. Jako dziecko Bruce Wayne był świadkiem śmierci swoich rodziców z ręki ulicznego przestępcy. Chłopiec poprzysiągł, że będzie walczył ze zbrodnią i poświęcił się gruntownym przygotowaniom, doskonaląc swój umysł oraz ciało pod okiem mędrców i mistrzów sztuk walk. Widok wlatującego przez okno nietoperza dał mu pomysł, jak skutecznie zasiać strach w sercach przestępców. Korzystając z rodzinnej fortuny wyposażył się w arsenał gadżetów z motywem nietoperza: od ikonicznego kostiumu przez pochód batmobilów i batarangów po umiejscowioną w podziemiach rezydencji Wayne'ów regularną Jaskinię Nietoperza.

Z czasem Batman dorobił się licznych pomocników i naśladowców: wiernego lokaja Alfreda oraz szeregu podopiecznych i partnerów, w tym kolejnych Robinów (Dick Grayson, Jason Todd, Tim Drake, Stephanie Brown, Damian Wayne), Batgirl (Barbara Gordon, Cassandra Cain, Stephanie Brown) czy Batwoman (Kathy Kane, Kate Kane). Człowiek-Nietoperz wielokrotnie łączył siły z innymi superbohaterami DC, m.in. z Supermanem i Wonder Woman, wstąpił również w szeregi grupy Justice League. Batmana nie byłoby oczywiście bez miasta Gotham z jego gotycką architekturą i jedynym w swoim rodzaju światkiem przestępczym. Przez lata bohater stawiał czoło zarówno niebezpiecznym szaleńcom i przebierańcom (Joker, Dwie Twarze, Pingwin, Człowiek-Zagadka, Strach na Wróble, Trujący Bluszcz, Kobieta-Kot), jak i zwykłym członkom gangów i mafii (Carmine Falcone, Rupert Thorne, Tony Zucco) czy międzynarodowym superprzestępcom (Ra's al Ghul), a nawet nadprzyrodzonym, kosmicznym łotrom (Darkseid). Liczni przeciwnicy Batmana z czasem stali się regularnymi pacjentami lokalnego szpitala psychiatrycznego znanego jako Azyl Arkham.

Batman wielokrotnie pojawiał się na dużym ekranie, najpierw w kinowych serialach "Batman" (1943) i "Batman and Robin" (1949), a potem kolejnych wysokobudżetowych produkcjach: "Batmanie" (1989) i "Powrocie Batmana" (1992) Tima Burtona, "Batmanie Forever" (1995) i "Batmanie i Robinie" (1997) Joela Schumachera, "Batmanie - Początku" (2005), "Mrocznym Rycerzu" (2008) i "Mroczny rycerz powstaje" (2012) Christophera Nolana oraz "Batman v Superman: Świcie sprawiedliwości" (2016) Zacka Snydera. W Człowieka-Nietoperza wcielali się m.in. Michael Keaton, Val Kilmer, George Clooney, Christian Bale i Ben Affleck.

W telewizji mogliśmy oglądać Batmana m.in. w serialu "Batman" (1966-1968) z Adamem Westem, który doczekał się również wersji kinowej - "Batman zbawia świat" (1966), oraz w serialu animowanym "Batman: The Animated Series" (1992-1995), gdzie głosu bohaterowi użyczył Kevin Conroy. W 2014 roku zadebiutował serial "Gotham" opowiadający o młodości Bruce'a Wayne'a, zanim ten stał się Batmanem.

Spośród inkarnacji Batmana w świecie gier wideo najpopularniejsza jest ta z serii zapoczątkowanej przez "Batman: Arkham Asylum" (2009).

Więcej Mniej
świat DC Twórcy Bob Kane, Bill Finger data powstania maja 1939 pochodzenie USA znany też jako Mroczny Rycerz
Legion samobójców: Śmierć Lidze Sprawiedliwości
Zwiastun nr 8
Justice League: Crisis on Infinite Earths - Part One
Zwiastun nr 1
Flash
Zwiastun nr 3 (polski)
TOP
TOP Najlepsze filmy Christophera Nolana
Batman jest zastrzeżonym znakiem towarowym i DC jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones